Gęsi zostały udomowione w Azji przed 7 tysiącami lat
Gęsi zostały udomowione przez człowieka w Azji przed około 7 tysiącami lat - wynika z badań międzynarodowego zespołu archeologów, w którego skład wchodzą badacze z ośrodków naukowych z Japonii oraz Chin.
Swoje wnioski z badań gęsi domowej (Anser cygnoides domesticus) opublikowali oni w tygodniku “Proceedings of the Nacional Academy of Sciences” (PNAS). Wśród autorów badań są m.in. eksperci z Instytutu Archeologicznego w chińskim Zhejiang i japońskiego uniwersytetu w Hokkaido.
Materiału do badań dostarczyło stanowisko Tianluoshan – teren nieistniejącej już wioski, która ponad 7000 lat temu znajdowała się w dolinie rzeki Jangcy, w południowo-wschodnich Chinach. Do analiz badacze wykorzystali metody histologiczne, geochemiczne, biochemiczne oraz morfologiczne. Badania prowadzono m.in. na kościach piskląt.
Jak zaznaczyli autorzy, populacja gęsi w Tianluoshan utrzymywała się przez kilka pokoleń bez wprowadzania do niej okazów z innych populacji.
Archeolodzy potwierdzają, że do udomowienia gęsi doszło ok 7000 lat temu. Jak zaznaczyli, fakt ten "czyni gęsi najstarszym udomowionym gatunkiem drobiu w historii". Na łamach PNAS zauważają, że choć kura jest najbardziej popularnym gatunkiem udomowionym i żyła między ludźmi już kilka tysięcy lat temu, to “nie istnieją wiarygodne dane, aby stwierdzić, że i gatunek ten żył (z ludźmi – PAP) przed 7000 lat”.
Dowodem na wczesne udomowienie gęsi jest ich zdaniem m.in. to, że wszystkie badane dorosłe okazy były jednakowe pod względem wielkości, co jest charakterystyczne dla udomowionych ptaków.
Badanie dowiodło też, iż gęsi z Tianluoshan żywiły się innym pokarmem, niż ten zjadany przez osobniki migrujące. Analizy wskazują, że ptaki mogły być karmione niełuskanym ryżem.
"Na terenie, gdzie prowadzono badanie, czyli w południowych Chinach, nie rozmnażają się żadne gatunki dzikich gęsi" - dodali naukowcy.
Dołącz do dyskusji: Gęsi zostały udomowione w Azji przed 7 tysiącami lat