Google Music - rusza sklep z MP3 od Google (wideo)
Podczas specjalnej konferencji "These Go To Eleven" w Los Angeles, Google zaprezentowało Google Music - usługę umożliwiającą kupowanie i udostępnianie utworów MP3.
Google Music jest na starcie dostępny tylko dla użytkowników z USA. Usługa jest oparta na uruchomionym w maju serwisie Music Beta by Google (więcej na ten temat) i umożliwia umieszczenie w chmurze własnej muzycznej kolekcji, składającej się maksymalnie z 20 tys. utworów.
W sklepie, który jest dostępny w Android Market i w pełni zintegrowany z Google Music, udostępniono ponad 13 milionów piosenek w formacie MP3 w jakości 320 kb/s. Pochodzą one od ponad tysiąca wytwórni muzycznych, w tym trzech największych - Universal Music Group, Sony Music Entertainment i EMI, z którymi Google podpisało umowy.
Zarówno kupione, jak i wrzucone przez samego użytkownika utwory, a także stworzone przez niego playlisty, są automatycznie synchronizowane. Oznacza to, że są one od razu dostępne na komputerze, telefonie czy tablecie. Wybranych artystów, albumów i playlist można również słuchać w trybie offline.
Piosenki i albumy można kupować z komputera lub urządzenia z systemem Android za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.
W Google Music znajdą się materiały dostępne wyłącznie w usłudze, w tym od takich wykonawców jak The Rolling Stones, Coldplay, Busta Rhymes, Shakira, Pearl Jam, Dave Matthews Band i Tiësto. Większość z nich będzie dostępna za darmo.
Istnieje również możliwość udostępniania zakupionych utworów do odsłuchu znajomym w serwisie społecznościowym Google+.
Dla artystów mających wszystkie wymagane prawa do dystrybucji swojej muzyki, internetowy gigant przygotował funkcję Artist Hub. Dzięki niej będą oni mogli tworzyć własne strony w Google Music i oferować bezpośrednio swoim fanom własną twórczość po ustalonej przez siebie cenie. Usługa będzie połączona z YouTube – przy klipach znajdzie się link umożliwiający zakup piosenki bezpośrednio w serwisie.
Stworzenie strony kosztuje jednorazowo 25 dolarów. Nie ma rocznej opłaty za jej utrzymanie. Artyści zatrzymają dla siebie 70 proc. przychodu ze sprzedanych treści, 30 proc. trafi do Google.
Dołącz do dyskusji: Google Music - rusza sklep z MP3 od Google (wideo)