Grzegorz Hajdarowicz z Hieną Roku 2013, a Joanna Lichocka z Nagrodą Wolności Słowa
Joanna Lichocka i Jarosław Rybicki oraz Leszek Ciechoński zostali uhonorowani Nagrodami Wolności Słowa za 2013 r. w konkursie SDP. Hienę Roku otrzymał właściciel "Rzeczpospolitej" Grzegorz Hajdarowicz oraz Ralph Buechi z Ringier Axel Springer.
Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje co roku za „publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję oraz naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka". Nagroda to 15 tys. zł.
W tym roku przyznano dwie nagrody główne. Pierwszą otrzymali Joanna Lichocka i Jarosław Rybicki za film „Prezydent”, opowiadający o Lechu Kaczyńskim.
- Film odsłania to, czego nie wiedzieliśmy o prezydencie. Jest jego pierwszą biografią - mówił wczoraj Krzysztof Skowroński, prezes SDP wręczając nagrodę.
„Prezydent” był dostępny jako dodatek do „Gazety Polskiej”.
- Jestem zaszczycona, że drugi raz z rzędu udało mi się zdobyć to wyróżnienie - mówiła w czwartek Joanna Lichocka dziękując za nagrodę. W ubiegłym roku dziennikarka otrzymała nagrodę główną za film „Pogarda”, zrealizowany we współpracy z Marią Dłużewską (więcej na ten temat).
Drugą Nagrodę Wolności Słowa wręczono Leszkowi Ciechońskiemu za film dokumentalny „Tumult nad Łodzią”. Film opowiada o konflikcie między festiwalem Camerimage a władzami miasta, skutkiem którego było m.in. przeniesienie imprezy z Łodzi do Bydgoszczy w 2010 roku.
Antynagrodę Hienę Roku 2013 przyznano dwóm osobom. Pierwszą antynagrodę otrzymał Ralph Buechi, szef działu międzynarodowego Ringiel Axel Springer i przewodniczący rady nadzorczej wydawnictwa.
- Za przykład niedopuszczalnego i kreującego przykład autocenzury ingerowania wydawcy w niezależność redakcji i dziennikarza, towarzyszący publikacji artykułu „Kadisz za milion dolarów” - uzasadniał Hienę Roku prezes SDP Krzysztof Skowroński.
Ralph Buchi miał wymusić na polskiej redakcji magazynu „Forbes Polska” publikację sprostowania oraz przeprosin za cykl za materiał śledczy “Kadisz za milion dolarów”.
>>> Tomasz Lis nominowany do Hieny Roku za okładkę „Newsweeka” z księdzem i dzieckiem
Kolejna Hiena Roku przypadła prezesowi Grupy Gremi Grzegorzowi Hajdarowiczowi. Antynagrodę otrzymał „za łamanie zasad etyki środków masowego przekazu poprzez pozbawianie opieki prawnej dziennikarzy wydawanych przez spółkę Presspublicę tytułów prasowych w sprawach dotyczących okresu ich pracy w wydawnictwie”. Hajdarowicz pozbawił ochrony prawnej trzech dziennikarzy „Rzeczpospolitej” po publikacji w gazecie z 2011 roku. Artykuł dotyczył obecności trotylu na pokładzie tupolewa. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła, że takie ustalenia istnieją, a dziennikarze musieli płacić z własnych kieszeni za usługi prawników.
„Laur dziennikarski” za całokształt pracy twórczej w 2013 roku otrzymał pisarz, publicysta i poeta Bohdan Urbankowski. - Dziękuję tym którzy mnie wspierali, zwłaszcza przyjaciołom z „Gazety Polskiej” i z całej sferze, którą nazywamy sferą wolnego słowa - mówił Bohdan Urbankowski, dziękując za uznanie.
>>> Dziennikarze oburzeni tekstem Karnowskich o Andrzeju Turskim. Hanna Lis apeluje do SDP
Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze otrzymali ex aequo: Anita Gargas z „Gazety Polskiej” za film „Anatomia upadku”, Edyta Krześniak z programu „Uwaga TVN” za materiał „Mięso na receptę” oraz dziennikarze magazynu „Forbes Polska” Wojciech Surmacz i Nissan Tzur za artykuł „Kadisz za milion dolarów”.
Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie przypadła autorom filmów dokumentalnych - „Mitzvah” Witolda Gadowskiego i Macieja Grabysy oraz „Być Koptem” autorstwa Macieja Grabysy i Michała Króla.
Z kolei nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury otrzymała Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) za film dokumentalny „Please Find - Henryk Mikołaj Górecki”.
Patrycja Gruszyńska-Ruman z Programu I Polskiego Radia otrzymała Nagrodę im. Janusza Kurtyki za reportaż radiowy pt. „Szczęśliwy żywot Michała Wysockiego”.
Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne powędrowała do rąk Mariana Kawki za artykuł „Pieniądze z wiatru jak placki ze śniegu” opublikowany w Tygodniku Lokalnym Pałuki.
Dziennikarka Radia Białystok Anna Bogdanowicz odebrała Nagrodę Inicjatywy za reportaż „Jadą wozy”.
Mariusza Pilisa i jego film dokumentalny „Bunt stadionów” wyróżniono Nagrodą im. Stefana Żeromskiego, przyznawaną za publikacje o tematyce społecznej.
Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego za materiał o tematyce sportowej przypadła dziennikarzom z redakcji „Tygodnika Powszechnego” Bartkowi Dobrochowi i Przemysławowi Wilczyńskiemu za artykuł „Broad Peak: piekło i niebo”.
Adam Guz został uhonorowany nagrodą im Erazma Ciołka za reportaż pt. „18. rocznica masakry w Srebrnicy”.
Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego - przyznawana za najlepszy meteriał fotograficzny – zdobył Jacek Turczyk za reportaż „Remek”.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało również dwie Nagrody Specjalne dziennikarzom, relacjonującym protesty na Ukrainie. Wyróżniono Pawła Bobołowicza z Radia Wnet oraz Bartłomieja Maślankiewicza z Telewizji Republika. - Dajemy tę nagrodę reporterom, którzy są w tym momencie najbardziej narażeni, za to, co pokazują na ekranach - argumentował Stefan Truszczyński. - Nagrodziliśmy ogromny trud, odwagę i wytrwałość, które w dzisiejszym zniewieściałym journalistycznym świecie są rzadkie - dodał.
Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznawane są od 1992 roku. W tym roku miała miejsce 21. edycja rozdania wyróżnień SDP. Do konkursu nadesłano 397 publikacji.
Dołącz do dyskusji: Grzegorz Hajdarowicz z Hieną Roku 2013, a Joanna Lichocka z Nagrodą Wolności Słowa