Ile kryterium konwergencji nominalnej spełnia Polska?
Polska wypełniała w lutym br. tylko jedno kryterium konwergencyjne - stóp procentowych, wynika z opublikowanego przez resort finansów "Monitora konwergencji nominalnej".
"We wrześniu 2011 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 6,0% i była o 1,6 pkt proc. niższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 7,6% (obie wartości wzrosły o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem). Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z trzech państw UE o najbardziej stabilnych cenach: Irlandii, Szwecji i Słowenii" - głosi raport.
We wrześniu 2011 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. " Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP zwiększyło się z 3,4% do 3,5%. Jednocześnie wartość referencyjna wzrosła z 2,8% do 2,9%" - podał resort.
Polska nie wypełnia też kryterium kursu walutowego ze względu na to, że nie uczestniczy w mechanizmie kursowym ERM II. Z kolei kryterium fiskalne nie jest spełniane ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu, podano także.
Dołącz do dyskusji: Ile kryterium konwergencji nominalnej spełnia Polska?