Kolejna wpadka Facebooka. 540 mln danych o użytkownikach dostępne w internecie
Firma UpGuard ujawniła, że w internecie dostępnych było ponad 540 milionów niezabezpieczonych danych dotyczących użytkowników Facebooka. Dostęp do tych informacji mogły uzyskać niepowołane osoby. To w ostatnim czasie kolejna wpadka serwisu Marka Zuckerberga związana z bezpieczeństwem i prywatnością internautów.
UpGuard jest firmą zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym i oceną ryzyka w sieci. Eksperci tej firmy podali, że w internecie były dostępne niezabezpieczone dane dotyczące użytkowników Facebooka.
Jak wyjaśnia UpGuard chodzi o informacje o internautach będące w posiadaniu firmy Cultura Colectiva, która na podstawie umowy z Facebookiem gromadziła dane o użytkownikach tej platformy. Znalazły się one w niezabezpieczonej formie na serwerach usługi chmurowej prowadzonej przez koncern Amazon.
W grę wchodził zbiór o pojemności ponad 146 GB, w którym znalazło się z górą 540 mln zapisów zawierających informacje o komentarzach, polubieniach, nazwach kont i danych identyfikacyjnych milionów użytkowników Facebooka.
UpGuard nie podaje dokładnie ilu internautów dotyczyły niezabezpieczone dane, według ekspertów dostęp do nich mogły mieć niepowołane osoby, nie wiadomo jednak czy i w jakiej skali informacje te zostały przejęte.
Według ustaleń UpGuard w sieci znajdowały się także w formie otwartego tekstu dane dotyczące ok. 22 tys. użytkowników Facebooka zebrane przez aplikację At The Pool – były to imiona i nazwiska, adresy e-mail oraz poufne hasła internautów.
O sprawie UpGuard powiadomiła zarówno Facebook, jak i Amazona, obie firmy według doniesień mediów podjęły kroki w celu zablokowania dostępu do upublicznionych informacji.
Obecny przypadek wykryty przez UpGuard to kolejna w ostatnich miesiącach wpadka Facebooka związana z bezpieczeństwem i poufnością danych użytkowników. W październiku ub.r. na skutek błędów w zabezpieczeniach hakerzy przejęli dane ponad 29 mln użytkowników serwisu. Z kolei pod koniec marca br. okazało się że ponad 20 tys. pracowników Facebooka mogło mieć dostęp do haseł 600 mln użytkowników serwisu, które były przechowywane w niezaszyfrowanej, tekstowej formie.
Przychód Facebooka sięgnął w IV kwartale 2018 r. 16,91 mld dol. To o 30 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 (12,97 mld). Firma zanotowała zysk netto w wysokości 6,88 mld, w porównaniu do 4,27 mld dol. zysku w IV kwartale roku 2017 (+61 proc.). Z kolei w całym 2018 r. Facebook osiągnął 55,84 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 37 proc. Zysk netto wzrósł z 15,93 do 22,11 mld dol. (+39 proc.).
Dołącz do dyskusji: Kolejna wpadka Facebooka. 540 mln danych o użytkownikach dostępne w internecie