SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Etyki: Tomasz Zimoch w słowach o stanie wojennym nielojalny wobec Polskiego Radia

Komisja Etyki Polskiego Radia oceniła, że wypowiedź Tomasza Zimocha porównująca obecną sytuację w firmie do stanu wojennego i komuny naruszyła wewnętrzne zasady etyczne, godzi w dobre imię Polskiego Radia i świadczy o braku lojalności dziennikarza wobec nadawcy.

Wypowiedzi Tomasza Zimocha, którymi zajmowała się Komisja Etyki PR, znalazły się w wywiadzie opublikowanym w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w połowie maja. Dziennikarz w rozmowie oprócz wsparcia stanowiska prezesa Trybunału Konstytucyjnego i skrytykowania dosadnych wypowiedzi o nim wyrażonych przez polityków PiS negatywnie ocenił zmiany w Polskim Radiu, które nastąpiły od zmiany jego władz na początku br. (m.in. przeprowadzanie wywiadów przez dziennikarzy z małym doświadczeniem radiowym i nagranie wcześniej wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim). Tekst opatrzono zdjęciem, na którym Zimoch wykonuje tzw. gest Kozakiewicza.

Nazajutrz Polskie Radio w oświadczeniu mocno skrytykowało dziennikarza, uznając, że jego słowa o nadawcy są bardzo krzywdzące, mocno jednostronne i nieobiektywne, niegodne dziennikarza i naruszające etykę zawodową. Dwa dni potem Zimoch został bezterminowo zawieszony w obowiązkach pracowniczych, a zarząd Polskiego Radia jego wypowiedzi skierował do Komisji Etyki.

Komisja dwukrotnie wezwała Tomasza Zimocha na rozmowę: w minioną środę i dwa tygodnie wcześniej. Dziennikarz stawił się razem ze swoim pełnomocnikiem. - Czułem się chwilami jak dziecko - skomentował Zimoch drugą rozmowę.

W piątek po południu Komisja Etyki przesłała zarządowi Polskiego Radia opinię w sprawie wypowiedzi Zimocha. Zgłosiła zastrzeżenia do jego słów: „To jest gorzej niż w stanie wojennym, gorzej niż za komuny. To jest poniżanie dziennikarzy, wydawców. Ludzie są upokorzeni, zmęczeni”. Zdaniem Komisji te słowa naruszają zasady etyki zawodowej obowiązujące w Polskim Radiu, godzą w dobre imię publicznego nadawcy oraz świadczą o braku lojalności Zimocha wobec nadawcy.

Komisja zaznaczyła, że nie analizowała słów dziennikarza dotyczących obecnej sytuacji politycznej w Polsce, ponieważ takie wypowiedzi mieszczą się w ramach wolności wyrażania opinii.

Opinia Komisji Etyki nie ma mocy wiążącej, nie znalazły się w niej żadnej sugestie co do ewentualnych konsekwencji dyscyplinarnych wobec Tomasza Zimocha. Decyzja w tej sprawie należy do władz Polskiego Radia.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Zimoch podkreślił, że nie żałuje swoich słów z wywiadu w „DGP”, i zaprzeczył plotkom, jakoby miał już pewną pracę w którejś z rozgłośni komercyjnych. Na razie został usunięty z ekipy dziennikarzy Polskiego Radia, którzy będą relacjonować Euro 2016 i igrzyska olimpijskie.

W wywiadzie w weekendowym wydaniu „Polski The Times” Zimoch powiedział, że według otrzymanego przez niego pisma decyzję o wykreśleniu go z listy dziennikarzy obsługujących Euro i igrzyska jednoosobowo podjęła prezes Polskiego Radia w tym samym dniu, kiedy został zawieszony. - Pani prezes powiedziała do mnie, że obraziłem polskie społeczeństwo. A ja od tego dnia nie spotkałem nikogo, kto by mnie skrytykował - stwierdził dziennikarz.

Tomasz Zimoch pracuje w Polskim Radiu od początku lat 80., jest związany z redakcją sportową Jedynki. Zajmuje się komentowaniem meczów piłkarskich, zawodów kolarskich, pływackich i konkursów skoków narciarskich. Relacjonował najważniejsze wydarzenia sportowe: 11 igrzysk olimpijskich, a także finały piłkarskich mistrzostw świata i Europy. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo emocjonalny komentarz i oryginalne metafory.

Wiosną ub.r. był jednym z jurorów w programie „Celebrity Splash” w Polsacie, a cztery lata temu użyczył swojego wizerunku do kampanii reklamowej piwa Tyskie „Poleć Zimochem”.

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki: Tomasz Zimoch w słowach o stanie wojennym nielojalny wobec Polskiego Radia

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dobra Zmiana
Bardzo często mam taki dystans do wszelkich komisji czy rad etyki, to stanowiska na których łatwo zostać zwykłą swinią, słabym narzędziem w rękach silnych

Pozdrowienia dla komisji etyki polskiego radia
0 0
odpowiedź
User
Popiol2015
Powinni go przywrócić po wakacjach lub pod ich koniec, bezterminowe zawieszenie to za długo, powinno być max 3 miesiące.
Chętnie posłucham Sylwii Urban, Henryka Urbasia, Andrzeja Janisza, Cezarego Gurjewa i Wojtka Łasickiego.
0 0
odpowiedź
User
Popiol2015
Powinni go przywrócić po wakacjach lub pod ich koniec, bezterminowe zawieszenie to za długo, powinno być max 3 miesiące.
Chętnie posłucham Sylwii Urban, Henryka Urbasia, Andrzeja Janisza, Cezarego Gurjewa i Wojtka Łasickiego.
0 0
odpowiedź