Komisja Europejska: państwa członkowskie muszą dywersyfikować dostawców 5G
Komisja Europejska zaapelowała w piątek do państw członkowskich, by dywersyfikowały swoich dostawców usług 5G. KE nie informuje, czym spowodowany jest jej apel, media sugerują jednak, że chodzi o obecność chińskiej spółki Huawei na rynku europejskim.
W styczniu br. KE opublikowała wytyczne, w których poinformowała, że kraje UE mogą ograniczyć dostęp albo całkowicie wykluczyć dostawców technologii telekomunikacyjnych z działania w ramach sieci 5G, jeśli uznają, że stwarzają oni "wysokie ryzyko" dla cyberbezpieczeństwa.
Komisja nie wymieniła wtedy żadnej firmy, choć media twierdziły, że ten zapis w wytycznych wskazywał jasno na Huawei. Ten chiński koncern jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na świecie.
Unijni urzędnicy pozostawili jednak państwom członkowskim wolną rękę, podkreślając, że powinny mieć swobodę co do wyboru dostawców technologii 5G.
KE w opublikowanej wtedy strategii wskazywała też na konieczność zmniejszenia zależności krajów i operatorów telekomunikacyjnych od jednego dostawcy.
W piątek Komisja opublikowała sprawozdanie z podjętych działań, wskazując, że choć w kwestii dywersyfikacji poczyniono pewne postępy, wiele pozostaje do zrobienia.
W sprawozdaniu stwierdzono, że "pilnie potrzebne są postępy w celu zmniejszenia ryzyka uzależnienia od dostawców wysokiego ryzyka, również z myślą o zmniejszeniu zależności na szczeblu Unii". "Działanie to powinno się opierać na szczegółowej inwentaryzacji łańcucha dostaw i wiązać się z monitorowaniem rozwoju sytuacji" - wskazań.
Urzędnicy UE ocenili, że wycofywanie "dostawców wysokiego ryzyka" i dodatkowe koszty nie spowodują zakłócenia wprowadzenia 5G w całym bloku, a szwedzki Ericsson i fińska Nokia będą w stanie sprostać popytowi.
„Jeśli spojrzeć na sytuację na świecie, Nokia i Ericsson mają dużą część światowego rynku pod względem podpisanych na całym świecie kontraktów na wdrożenie 5G. (...) Myślę, że dwóch europejskich dostawców może zapewnić to, czego potrzeba nie tylko Europie, ale także dużej części świata” - powiedział jeden z urzędników cytowany przez Reutera.
Chociaż w wielu państwach członkowskich UE wciąż trwają prace, w sprawozdaniu stwierdzono, że wszystkie rozpoczęły proces przeglądu i wzmocnienia środków bezpieczeństwa mających zastosowanie do sieci 5G.
"Biorąc pod uwagę uruchamianie sieci 5G w całej UE i coraz większą zależność naszej gospodarki od infrastruktury cyfrowej, jak wykazał kryzys związany z koronawirusem, zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Jesteśmy zdecydowani wprowadzić solidne środki wspólnie z państwami członkowskimi i w skoordynowany sposób – nie tylko w celu zapewnienia cyberbezpieczeństwa 5G, ale również w celu wzmocnienia naszej autonomii technologicznej. Dzisiejsze sprawozdanie potwierdza nasze zaangażowanie i wskazuje dziedziny, w których potrzebne są dalsze wysiłki i czujność" - powiedział w Brukseli komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.
Sieć 5G to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu z sieciami 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój tzw. internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.
USA od prawie dwóch lat wywierają naciski na swoich europejskich sojuszników, aby w pracach nad wdrożeniem technologii łączności nowej generacji zrezygnowali ze stosowania komponentów produkowanych w Chinach. Według Stanów Zjednoczonych produkty firmy Huawei mogą zostać wykorzystane jako narzędzia szpiegowskie przez władze w Pekinie. Spółka zaprzecza tym zarzutom.
Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska: państwa członkowskie muszą dywersyfikować dostawców 5G