SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gratka dla fanów Przystanków Woodstock z lat 90. Na YouTubie można zobaczyć archiwalne materiały

- Zasada jest prosta: no comment, czyli jak leci. To się ogląda! Tacy byliśmy 20 lat temu, tak się ubieraliśmy, takie mieliśmy namioty, śpiwory, takimi samochodami z czarno-białymi blachami przyjeżdżaliśmy na festiwalową łąkę - mówi nam Jurek Owsiak o festiwalowych materiałach archiwalnych, które można oglądać na kanale KręciołaTV w serwisie YouTube.

Odcinki z roku 1997, 1998 i 1999 są już dostępne. Każdy z nich składa się z dwóch części. Jeden rok to ok. dwóch godzin nagrań. To nie są profesjonalne filmy, to nie są zapisy koncertów, tylko można zobaczyć wszystko to, co działo się między nimi.

- Od kilku tygodni z fanami KręciołaTV dzielimy się archiwalnymi materiałami wideo, tzw. surówkami, z pierwszych Przystanków Woodstock - mówi nam Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka prasowa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizującej od 1995 r. festiwale muzyczne. Do 2017 r. funkcjonowały one pod nazwą Przystanek Woodstock. Rok później zmieniły ją na Pol'and'Rock Festival. Impreza muzyczna ma być formą podziękowania przez Fundację za wsparcie podczas styczniowych finałów WOŚP.

Teraz każdy może zobaczyć w internecie, jak wyglądały wcześniejsze edycje festiwali. W kolejne weekendy na kanale KręciołaTV na YouTubie pojawiają się nowe odcinki. - Chcemy w ten sposób przybliżyć realia festiwalowego życia i to jak festiwalowa infrastruktura zmieniała się na przestrzeni lat - wyjaśnia Aleksandra Rutkowska.

"Bez cięć, montażu i retuszowania"

Skąd aż tyle archiwalnych materiałów? - Od pierwszej edycji Przystanku Woodstock w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim konsekwentnie prowadzimy dokumentację, a następnie bardzo profesjonalną rejestrację wszystkiego, co dzieje się na naszym festiwalu - tłumaczy nam Jurek Owsiak, szef WOŚP. - Konsekwentnie i regularnie rejestrujemy znak czasu, czyli tu i teraz. Po latach okazuje się, że dysponujemy fantastycznym historycznym materiałem. To tak jak z winem, które smaku i barwy nie nabiera od razu. Z ogromną radością dzielimy się więc naszymi materiałami filmowymi, które postanowiliśmy pokazywać bez żadnych cięć, montażu i retuszowania. Zasada jest prosta: no comment, czyli jak leci. To się ogląda! Tacy byliśmy 20 lat temu, tak się ubieraliśmy, takie mieliśmy namioty, śpiwory, takimi samochodami z czarno-białymi blachami przyjeżdżaliśmy na festiwalową łąkę.

Jak dodaje Jurek Owsiak, archiwalne materiały pokazują fenomen festiwalu: - To wydarzenie budowane w ogromnej symbiozie: my, czyli organizatorzy, a także muzycy i publiczność. Tu nie ma osobnych bytów. Wszystko wspaniale się zazębia i tworzy materiał o nas samych: pokojowych, wyluzowanych, uśmiechniętych i bezkonfliktowych. I na koniec: edycja pierwsza od drugiej, czy dwudziesta od dwudziestej pierwszej festiwalu nie różnią się znacząco, ale kiedy foty z żarskiego pola z XX w. porównamy ze zdjęciami z ostatnich festiwali w Kostrzynie nad Odrą, to istotnie widać, że "przesiedliśmy się" z Fiata 125p do pięknie rock’n’rollowo tuningowanego "ogórka" z turbodoładowaniem i zrobiliśmy to wszyscy razem. Nie szarżujemy mówiąc, że tworzymy najlepszy festiwal, ale na pewno uważamy, że robimy Najpiękniejszy Festiwal Świata.

W środy premiery archiwalnych koncertów

Dodatkowo na kanale KręciołaTV w ramach tzw. koncertowych śród przypominane są wybrane koncerty z Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Obejrzeć można pełne występy artystów polskich i zagranicznych. Jak dotąd opublikowanych zostało kilkadziesiąt koncertów, m.in. zespołów Dubioza Kolektiv, Black Stone Cherry, Gojira, Happysad, Poparzeni Kawą Trzy, Arka Noego i Blenders.

- To okazja do powrotu wspomnieniami do minionych edycji festiwalu, ale też gratka dla fanów konkretnych wykonawców. Zapraszamy co środa o godz. 20 - zachęca Aleksandra Rutkowska.

Od wybuchu pandemii koronawirusa na kanale KręciołaTV w serwisie YouTube transmitowane są także "Domowe Orkiestry”. - To codzienny program internetowy Jurka Owsiaka z masą aktualności na temat działań Fundacji WOŚP. Obecnie realizujemy czwarty sezon programu. Oglądają nas sympatycy Orkiestry z całego świata - mówi Aleksandra Rutkowska.

Dołącz do dyskusji: Gratka dla fanów Przystanków Woodstock z lat 90. Na YouTubie można zobaczyć archiwalne materiały

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jayjayPL
Powiem Wam w sekrecie, ze Owsiakowi nawet 2 groszy bym nie dal.
odpowiedź
User
Znawca tematów
Nawet z reklamą w Wirtualnych Mediach słabo widzę oglądalność.
odpowiedź