KRRiT o rosyjskiej propagandzie: manipulacje i stronniczość, mieszanie informacji z opiniami
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeanalizowała audycje informacyjnych i publicystycznych emitowane w 2015 roku w głównych kanałach telewizji państwowej w Rosji. Z monitoringu wynika, że Ukraina jest przedstawiana m.in. jako bankrut, zaś Unia Europejska opisywana jako instrument USA.
Monitoringiem objęto osiem kanałów telewizyjnych (Kanał Pierwszy, Rosja 1, NTV, Russia Today, TV Deszcz, Euronews z serwisem w języku rosyjskim, RBK oraz Pierwszy Kanał Bałtycki), a jego celem była ocena sposobów prezentowania tematów międzynarodowych oraz krajowych. Obserwację prowadzono od 1 do 31 marca 2015 br. Raport z przeprowadzonego monitoringu KRRiT przedstawiła podczas Konferencji Mediów Partnerstwa Wschodniego w Rydze.
W monitoringu zwrócono uwagę na stosowane techniki manipulacji, m.in. podawanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym, selektywne relacjonowanie, brak transparentności i wiarygodności źródeł, promowanie wersji wydarzeń mających zakłócić ciągi przyczynowo-skutkowe, stosowanie stereotypów, podsycanie emocji, zastraszanie czy demonizowanie przeciwnika. Dochodziło również do manipulacji obrazem i ścieżką dźwiękową.
W badanym okresie rosyjskie stacje skupiały się przede wszystkim na przedstawianiu Ukrainy jako bankruta (na skutek Euromajdanu i spowodowanych nim zdarzeń), a także potępianiu polityki Stanów Zjednoczonych za „naruszanie zasad obowiązujących w relacjach międzynarodowych”. Wśród widzów tworzono również obraz Unii Europejskiej, która jest kierowana przez Waszyngton i krytykowano jej działania jako niezgodne z zasadami humanizmu i zdrowego rozsądku.
Z przedstawionego raportu wynika, że w rosyjskich programach informacyjnych i publicystycznych prowadzący demonstrowali stronniczość, naruszając zasady bezstronnego dziennikarstwa, nie ukrywając niechęci w stosunku do drugiej strony sporu. Natomiast reportaże i wywiady były zdominowane przez opinie przedstawicieli władz rosyjskich, broniących stanowiska Rosji.
Prezenterzy i dziennikarze programów informacyjnych mieszali fakty z własnymi opiniami, często prezentując własną ocenę faktów i zdarzeń. Gospodarze programów talk-show, prezenterzy i reporterzy przedstawiali jednolite stanowisko niemal we wszystkich ważnych sprawach, wspierając oficjalne poglądy głoszone przez władze rosyjskie na tematy krajowe i międzynarodowe.
Monitoring udowodnił, że politykę redakcyjną badanych programów determinują interesy obecnych władz Rosji, a nie zainteresowania widzów.
Analiza została przeprowadzona przez: MEMO 98 ze Słowacji, Internews Ukraine, Klub Prasy Erewań z Armenii, Centrum Niezależnego Dziennikarstwa z Mołdawii, Związek Dziennikarzy „Jeni Nesil” z Azerbejdżanu, Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Gruzińską Kartę Etyki Dziennikarskiej. Dokument powstał dzięki wsparciu Sekretariatu Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego (EaP CSF), Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (EED) oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Dołącz do dyskusji: KRRiT o rosyjskiej propagandzie: manipulacje i stronniczość, mieszanie informacji z opiniami