Minister cyfryzacji spotkał się w USA z przedstawicielami Google i Mety. Dziennikarze pytają: a co z sytuacją mediów?
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przybył z wizytą do USA. W San Francisco, mieście znanym z Doliny Krzemowej, spotkał się z przedstawicielami firm Palo Alto Networks – Nvidia Intel, Visa, Google i Meta. Dziennikarze komentujący wizytę dopytują, czy wicepremier pytał big techy o wynagrodzenia dla polskich mediów za korzystanie z ich treści.
"Polska ma gotowość do wsparcia inwestycji technologicznych i szukania partnerstw w obszarach takich jak AI, rozwoju centrów danych czy R&D” - powiedział Krzysztof Gawkowski.
Jak przekazano na profilu resortu cyfryzacji na platformie X, głównymi tematami poruszanymi podczas wizyty szefa resortu cyfryzacji w siedzibie firmy Intel były inwestycje w półprzewodniki, rozwój AI, wykorzystanie technologii kwantowych oraz kształcenie młodych talentów.
Zobacz: Nvidia wyprzedziła Microsoft. Jest najcenniejsza na giełdzie w USA
"Wyobrażamy sobie współpracę z Intel na wielu płaszczyznach. Szczególnie ważne jest dla nas zaangażowanie we wsparcie rozwoju kompetencji młodych inżynierów, wsparcie dla rozwoju małych i średnich firm. Blisko pracujemy z Komisją Europejską, aby sprawnie przeprowadzić proces wsparcia dla inwestycji Intela pod Wrocławiem - powiedział premier Gawkowski po spotkaniu z szefem Intela Patem Gelsingerem.
Podczas pierwszego dnia wizyty w USA, w San Francisco, wicepremier i minister cyfryzacji @KGawkowski spotkał się z firmami technologicznymi - @PaloAltoNtwks, @nvidia , odwiedził także siedziby @intel , @Visa , @Google i @Meta. - Polska ma gotowość do wsparcia inwestycji… pic.twitter.com/dpm2YHQBoX
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) July 2, 2024
Gawkowski w Google i Meta
Minister cyfryzacji w siedzibie Google wyraził potrzebę intensyfikacji działań w zakresie zwalczania dezinformacji oraz nadużyć i oszustw finansowych. "Liczę, że zgłaszane między innymi przez UKNF oraz CSIRTy sygnały o potrzebie szybszej reakcji na różnego rodzaju zdarzenia będą jak najszybciej adresowane" - powiedział Gawkowski.
W jego opinii "Google jest ważnym partnerem, zatrudniającym w Polsce już prawie 8 tys. osób. Deklaruje też zwiększenie skali inwestycji i zależy nam, aby te deklaracje jak najszybciej się zmaterializowały" - zaznaczył.
Zobacz: Portale walczą o pieniądze od gigantów cyfrowych. „Powinni płacić kilkaset mln zł rocznie”
We wpisie podkreślono, że ważnym elementem spotkania była również dyskusja o cyberbezpieczeństwie w związku z "błyskawicznym rozwojem AI oraz rosnącą liczbą ataków na polską infrastrukturę krytyczną" - podano.
Jak przekazano, na spotkaniu w firmie Meta zostały poruszone tematy takie jak walka z dezinformacją, czy bezpieczeństwo dzieci w sieci. "Państwa mogą i powinny wymagać od platform zabezpieczenia w tych dwóch kwestiach" - zaznaczył wicepremier.
Spotkania z Visa i PaloAlto dotyczyły współpracy w zakresie wzmacniania cyberbezpieczeństwa. Rozmawiano także o rozwijaniu programów szkoleniowych. "Chciałbym, żeby Polska skorzystała z doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa, jakie z sukcesem Visa rozwija w wielu krajach na świecie" - powiedział szef MC.
Krzysztof Gawkowski w czerwcu, przed wylotem do Stanów Zjednoczonych zapewniał, że Polska chce wzmacniać relacje ze Stanami Zjednoczonymi. "Tak zaplanowana przyszłość powinna dotyczyć wszystkich partnerów, dlatego to, co będziemy chcieli wzmacniać, to relacje. I te europejskie w Brukseli (...), ale i relacje transatlantyckie, bo Polska powinna stać dwoma mocnymi nogami tam, gdzie jest nowoczesne państwo, nowa technologia" - oświadczył. Jego zdaniem Polska powinna uczestniczyć we wszystkich pracach europejskich, ale i mocno adresować, że chce uczestniczyć w pracach z USA. "(...) te relacje transatlantyckie na pewno będziemy zwiększali" - mówił wicepremier.
Zobacz: Nowe prawo autorskie bez zapisów korzystnych dla wydawców. „Politykom nie zależy na silnych mediach”
Gawkowski w USA u big techów. Pytał o polskie media?
Pod wpisem Ministerstwa Cyfryzacji pojawiło się kilka pytań dziennikarzy o sytuację lokalnych mediów w relacji z big techami, w kontekście nowego prawa autorskiego i praw pokrewnych. Przypomnijmy, że w obecnym kształcie stawiają polskich wydawców na słabej pozycji w negocjacjach z potęgami takimi jak Google i Meta. Mogło być inaczej, ale przepadły poprawki Lewicy wzmacniające wydawców i dziennikarzy.
„A były rozmowy z Google i Metą czy będą wypełniać dyrektywę DSM w zakresie płacenia za treści dziennikarskie? Czy Meta zrobi w Kanadzie i zablokuje wszystkie linki, a Google trzeba będzie jak we Francji pozwać i nałożyć kilkaset mln euro kar?” - napisała Sylwia Czubkowska, dziennikarka technologiczna prowadząca podcast Techstorie w TOK FM.
A były rozmowy z Google i Metą czy będą wypełniać dyrektywę DSM w zakresie płacenia za treści dziennikarskie? Czy Meta zrobi w Kanadzie i zablokuje wszystkie linki, a Google trzeba będzie jak we Francji pozwać i nałożyć kilkaset mln euro kar?
@piotrmiecz doradziłeś tu? https://t.co/U0yNkw1toN— Sylwia Czubkowska (@sylvcz) July 2, 2024
„A o wynagrodzeniu dla mediów w Polsce coś było?” - zapytała Jolanta Ojczyk, szefowa działu Prawo w BI Polska. „Doskonały timing, tak akurat kiedy media w Polsce walczą o silniejsze wyregulowanie big techów. Panie ministrze @Kgawkowski jakie ma Pan stanowisko ws. postulatów wydawców dot. ustawy o prawie autorskim i czy rozmawiał Pan o tym z Google i Meta?” - pyta Michał Wąsowski, zastępca szefa obszaru Biznes i Finanse w Wirtualnej Polsce Media.
Dołącz do dyskusji: Minister cyfryzacji spotkał się w USA z przedstawicielami Google i Mety. Dziennikarze pytają: a co z sytuacją mediów?
Pozwoli im na jeszcze więcej czy będzie jednak chronić dane polskich obywateli.