Nowe emisje testowe w DVB-T2 w Warszawie, Gdańsku i Lublinie
Już wkrótce w Warszawie i Gdańsku wystartują multipleksy testowe naziemnej telewizji cyfrowej firmy MWE w standardzie DVB-T2. Związana z Cyfrowym Polsatem spółka BCAST może z kolei uruchomić próbne emisje w Gdańsku i Lublinie.
W Gdańsku multipleks MWE ma być dostępny z kanału 45 (budynek Olivia Star), a w Warszawie z 33 (budynek WTT).
Z tych lokalizacji korzysta operator BCAST, należący do Cyfrowego Polsatu. Czy MWE skorzysta z jej usług? - Nie korzystamy z obiektów BCAST, bo warunki finansowe stawiane przez BCAST są oderwane od rzeczywistości rynkowej. Już lepsze warunki finansowe proponuje nawet wiodąca w tej branży firma Emitel. Może dojść do ciekawej sytuacji, że na jednym wieżowcu będą 2 takie same anteny nadające 2 różne multipleksy lokalne, bo tak będzie taniej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel MWE Networks.
Co w ofercie nowych multipleksów?
Spółka MWE posiada multipleksy lokalne we Wrocławiu, Świdnicy, Radomsku, Częstochowie, Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim i emisję próbną w Szczecinie. Niedawno została ona przełączona ze standardu DVB-T na DVB-T2. Kanały Filmax, Home TV, Nuta TV, Power TV, Stars.TV, Super TV, Top Kids JR i TV Okazje w stolicy województwa zachodniopomorskiego i okolicach są dostępne z kanału 39. Oferta w Gdańsku i Warszawie będzie analogiczna. - W ofercie będą głównie stacje naszej grupy MWE, tak jak ma to miejsce w innych lokalizacjach - zapowiada Winnicki.
Dodatkowe emisje testowe BCAST
Nie tylko MWE ma w planach uruchomienie dodatkowych emisji testowych. Z opublikowanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji decyzji o koncesji dla katolickiej telewizji EWTN Polska wynika, że ma być ona rozpowszechniana przez BCAST w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie. Na razie emisje testowe w DVB-T2 obejmujące Polsat HD i TV Republika są prowadzone tylko w stolicy Polski i stolicy Dolnego Śląska. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce zostaną uruchomione dodatkowe nadajniki w Gdańsku i Lublinie. BCAST, ani Cyfrowy Polsat na razie nie komentują sprawy. EWTN Polska miała trafić do testowego multipleksu BCAST od samego początku jego działalności. Przeszkodą był jednak brak polskiej koncesji. Stacja otrzymała ją 16 września.
Zmiana standardu nadawania
W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu nadawania w całej Polsce. Zakończona zostanie emisja w DVB-T, a naziemna telewizja będzie dostępna jedynie w standardzie DVB-T2.
Posiadacze starszych telewizorów lub tunerów będą musieli je wymienić lub zakupić przystawkę kompatybilną z DVB-T2. Kilka dni temu ruszyła kampania społeczna informująca o zmianach.
Będą one wprowadzane etapowo, region po regionie. Standard DVB-T2 umożliwia nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. W związku ze zmianą standardu TVP zamierza zaoferować własny dekoder i uruchomić platformę naziemno-internetową z kanałem TVP 4K w ofercie.
Emisja testowe w DVB-T2
Czołowi nadawcy telewizyjni prowadzą już testy w nowym standardzie. W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka.
W czasie Euro 2020 w ten sposób można było odbierać także TVP 4K. Sygnał dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic i Bydgoszczy mogą odbierać emisje testowe TVN Grupy Discovery.
W ofercie multipleksu próbnego są: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD. W Warszawie i we Wrocławiu testy prowadzi z kolei spółka BCAST związana z Cyfrowym Polsatem.
Udostępnia sygnał Polsat HD i TV Republika, choć we wniosku o zgodę na testy do KRRiT wnioskowała o cały szereg dodatkowych stacji, w tym Polsat Sport.
Dołącz do dyskusji: Nowe emisje testowe w DVB-T2 w Warszawie, Gdańsku i Lublinie
do rozpowszechniania rozsiewczego naziemnego lub rozsiewczego satelitarnego
przy zachowaniu następujących warunków technicznych".
"niż wykorzystywane do rozpowszechniania rozsiewczego naziemnego" i oprócz BCASTa są podane same kablówki (ew. providerzy sygnału do mniejszych sieci), co powinno wykluczać dystrybucję kanału na muxie naziemnym. O co w tym chodzi?