Przyznano Nagrody Pulitzera. "Washington Post" wyróżniony za opis zamieszek z 6 stycznia
Dziennik "Washington Post" otrzymał w poniedziałek Nagrodę Pulitzera za teksty na temat zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia 2021 roku. Podczas przyznawania tegorocznych nagród jury złożyło hołd ukraińskim dziennikarzom za "odwagę, wytrwałość i oddanie" pracy podczas wojny.
Nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Stanach Zjednoczonych, "Washington Post" otrzymał w kategorii dziennikarstwo w służbie publicznej.
Congratulations to @salamishah and @nytimes. #Pulitzer pic.twitter.com/7N4MDQjRPB
— The Pulitzer Prizes (@PulitzerPrizes) May 9, 2022
Celebrating a #PulitzerPrize win for Public Service @washingtonpost with @MAGolon @olearybill and Michael Williamson. #journalism pic.twitter.com/CV2jtB5Znd
— M Robinson Chavez (@mrchavezphoto) May 9, 2022
Nagrody Pulitzera dla "New York Timesa", "The Tampa Bay Times", "Los Angeles Times"
Dziennik "New York Times" został nagrodzony w kategorii wiadomości międzynarodowych za teksty o cywilnych ofiarach amerykańskich ataków lotniczych w Syrii, Iraku i Afganistanie. Redakcja zdobyła Pulitzera również w kategorii wiadomości krajowych, za materiały ukazujące mechanizmy policyjnych zatrzymań skutkujących śmiercią zatrzymywanych.
W kategorii dziennikarstwo śledcze wyróżniono dziennik "The Tampa Bay Times" za artykuł na temat fabryki zatruwającej otoczenie ołowiem.
Zobacz: Odchodzący naczelny „New York Timesa” w nowej roli. Zajmie się lokalnym dziennikarstwem śledczym
Nagrodę za najlepsze zdjęcia newsowe otrzymał fotoreporter i korespondent "Los Angeles Times" za prace ukazujące zajęcie Kabulu przez talibów.
Having a front row seat to watch @gabriellelurie earn trust and share important local stories is one of the best perks of my job. These stories are the heart of community journalism and the core of our mission as photojournalists the @sfchronicle. pic.twitter.com/wmPDY1M5yT
— Nicole Frugé (@PhotoFruge) May 9, 2022
Getty Images is incredibly proud of Win McNamee, Drew Angerer, Spencer Platt, Samuel Corum and Jon Cherry for being honored as winners in the Breaking News Photography category for the 2022 @PulitzerPrizes competition. For more, visit: https://t.co/r9jFAkcufL pic.twitter.com/MDFN1mjSDP
— Getty Images (@GettyImages) May 9, 2022
Agencja Reutera został nagrodzona w kategorii fotografii reportażowej, za zdjęcia ukazujące skutki pandemii Covid-19 w Indiach.
W kategorii dziennikarstwa lokalnego nagroda trafiła do Madison Hopkins z Better Government Association i Cecilii Reyes z "Chicago Tribune" za teksty o "nieudolnym egzekwowaniu przez miasto przepisów budowlanych i przeciwpożarowych, które pozwalały lekkomyślnym właścicielom na naruszenia skutkujące dziesiątkami niepotrzebnych zgonów".
Statuetkę przyznano także w kategorii dziennikarstwa audio. Trafiła do Futuro Media i PRX za reportaż "Suave", portretujący człowieka powracającego na łono społeczeństwa po odsiedzeniu ponad 30 lat w więzieniu.
Zobacz: Anne Applebaum dołączy do kapituły Nagrody Pulitzera
Hołd dla dziennikarzy z Ukrainy
Specjalne wyróżnienie kapituła konkursu przyznała dziennikarzom z Ukrainy. „za ich odwagę, wytrwałość i zaangażowanie w rzetelne relacjonowanie wydarzeń podczas bezwzględnej inwazji Władimira Putina na ich kraj i jego wojny propagandowej w Rosji".
"Pomimo bombardowań, uprowadzeń, okupacji, a nawet śmierci w ich szeregach, nie ustawali w wysiłkach, by przedstawić dokładny obraz strasznej rzeczywistości, oddając hołd Ukrainie i dziennikarzom na całym świecie” - uzasadniła kapituła.
Congratulations to the winners! And among the prizes is a special citation for the journalists of Ukraine: “Despite bombardment, abductions, occupation, and even deaths in their ranks, they have persisted in their effort to provide an accurate picture of a terrible reality." https://t.co/f7smjONA09
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) May 9, 2022
Nagrody Pulitzera przyznano w 15 kategoriach dziennikarskich i w siedmiu w dziedzinie literatury pięknej i muzyki.
Dziennikarskie nagrody w USA ufundował w 1917 roku Joseph Pulitzer, pochodzący z Węgier amerykański dziennikarz, publicysta i wydawca prasowy. Są one uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać za swe osiągnięcia redakcja bądź pojedynczy dziennikarz. Kapituła Nagrody Pulitzera liczy 19 osób – dziennikarzy oraz szefów mediów, a także pięcioro przedstawicieli świata nauki i sztuki.
Dołącz do dyskusji: Przyznano Nagrody Pulitzera. "Washington Post" wyróżniony za opis zamieszek z 6 stycznia