SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po obniżeniu rządowych dotacji BBC zapowiada cięcia programowe. Koniec BBC4 i CBBC?

Po zapowiedzi brytyjskiego rządu obniżenia kwot dotacji na państwową stację BBC jej dyrektor Tony Hall przewiduje konieczność wprowadzenia oszczędności w programie. Z anteny mogą zniknąć kanały BBC4 oraz CBBC, a z internetu kilka mniej rentownych serwisów nadawcy.

O planach związanych z nową sytuacją finansową, która rysuje się przed BBC Tony Hall mówił podczas specjalnego wystąpienia w poniedziałek.

Hall odniósł się do rządowych planów zmniejszenia o 20 proc. dotacji na BBC pochodzących z opłaty radiowo-telewizyjnej wnoszonej obowiązkowo przez Brytyjczyków. To będzie oznaczało w ciągu najbliższych pięciu lat wpływy mniejsze o ok. 650 mln funtów.

- Nikt nie ma wątpliwości, że decyzje podjęte przez rząd postawią przed nami szereg bardzo trudnych wyborów - zapowiedział Hall. - Tym bardziej, że oprócz cięć przez najbliższych 5 lat BBC notuje także spadek przychodów na terenie Wielkiej Brytanii.

Szef BBC nie ukrywał, że pogarszająca się sytuacja finansowa stacji może skutkować zamknięciem niektórych kanałów telewizyjnych (nieoficjalnie mówi się, że najbardziej zagrożone są BBC4 oraz przeznaczony dla dzieci CBBC), a także serwisów internetowych, które są najmniej rentowne.

Jednocześnie Hall zauważył, że trudności finansowe BBC są m.in. efektem ucieczki wielu Brytyjczyków od tradycyjnej telewizji na rzecz odbioru treści w internecie. Dlatego też niedawno nadawca podjął decyzję o przeniesieniu do internetu kanału BBC3, a Hall planuje dalszą ekspansję stacji w przestrzeni cyfrowej.

- Przez następnych 10 lat będziemy zmuszeni jechać na grzbietach dwóch koni - przekonywał w przenośni dyrektor BBC. - Z jednej strony konieczne jest bowiem szybkie rozwinięcie naszej oferty w przestrzeni internetowej i mobilnej, z drugiej zaś nie możemy zapominać o milionach odbiorców, którzy wciąż chcą oglądać tradycyjną telewizję i oczekują od BBC najwyższej jakości programu, tak jak to było dotąd - podkreślił Hall.

Oprócz większej aktywności w internecie BBC planuje także ściślejszą współpracę z innymi, także lokalnymi mediami oraz z konkurencyjnymi stacjami komercyjnymi, oraz szerszą ekspansję międzynarodową, m.in. na kraje pozbawione demokracji. Chodzi na przykład o uruchomienie satelitarnego kanału telewizyjnego adresowanego do mieszkańców Rosji oraz radiowego serwisu informacyjnego kierowanego do społeczeństwa w Korei Północnej.

Z ostatniego raportu finansowego BBC wynika, że w roku fiskalnym zakończonym w marcu br. stacja zanotowała przychody w wysokości 4,8 mld funtów - mniej niż rok wcześniej, gdy wynik ten wynosił ponad 5 mld funtów. Co prawda kwota pochodząca z abonamentu wzrosła z 3,72 do 3,73 mld funtów, jednak mniejsze były przychody związane z komercyjną działalnością nadawcy - wyniosły 1,06 mld w porównaniu z kwotą 1,33 mld zanotowaną w poprzednim raporcie (zobacz szczegóły).

  • Więcej informacji:
  • BBC

Dołącz do dyskusji: Po obniżeniu rządowych dotacji BBC zapowiada cięcia programowe. Koniec BBC4 i CBBC?

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz Cebulak
Z naszą TVP powinno stać się podobnie. Aż cztery ich kanały (TVP HD, Polonia, Rozrywka, Seriale) nadają się tylko i wyłącznie do zamknięcia. Poważnie zmieniona musi być oferta Historii i Regionalnej.
odpowiedź
User
szara komórka
Co do podobieństw, BBC, przy porównywalnym wg poziomu zarobków abonamencie, od lat utrzymuje całkowity brak reklam co najmniej w jednym kanale /nie wspominając o zakazie udziału dzieci w reklamach, albo zakazie reklamowania parafarmaceutyków/. Zarabiają na świetnych dokumentach, magazynach podróżniczych, transmisjach koncertów muzyki poważnej światowej klasy, programach edukacyjnych, czyli wszystkim tym, co nasza publiczna tv traktuje jak zło konieczne. A u nas tą samą sieczką zapycha się kolejne kanały, żeby do reszty widza zniechęcić, bo nawet Ranczo, puszczane w kółko na kilku kanałach, już dawno się przejadło. No i najważniejsze, czego nigdy nie dościgniemy: można oglądać BBC przez tydzień i nie ujrzeć twarzyczki ŻADNEGO polityka! Tam komentują fachowcy, a tv jest dla widza, bo to on za nią płaci... :)
odpowiedź
User
Michał Augustyn
Ja ze strony swej (fana rugby) pragnę zwrócić uwagę na to, że BBC powoli wytraca prawa telewizyjne do sportu narodowego w UK jakim niewątpliwie jest rugby - w tym przypadku odmiana "union" (piętnastkowa). Od 2014 mecze Irlandii w jesiennej serii testmeczów "Autumn Internationals" są w Sky (to jakby porównać do - w przeszłości - Canal+, celowo nie przywołuję nazwy coraz bardziej staczającego się na psy nc+), Szkocja sprzedała swoje mecze przygotowawcze do Pucharu Świata firmie British Telecommunications i (co najbardziej prestiżowe dla BBC) traci wyłączność na Puchar Sześciu Narodów - będzie nadawać domowe mecze Walii, Francji i Szkocji, a reszta będzie w komercyjnym rywalu - ITV (to jak Polsat w Polsce).

Ledwo co utrzymali kontrakt Garego Linekera na pracę dziennikarską, lecz Lineker nie pracuje już tylko dla BBC (przy legendarnym "Match of the Day"), lecz też dla kanałów British Telecommunications "BT Sport" przy rozgrywkach UEFA Champions League.
odpowiedź