SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polkomtel rezygnuje z budowy wspólnej sieci z innymi operatorami, będzie rozwijał własne rozwiązania

Po wycofaniu się z aukcji na częstotliwości 800 MHz Polkomtel nie będzie forsował koncepcji budowy wspólnej sieci dla wszystkich operatorów. Zamiast tego spółka zamierza rozwijać własną sieć w oparciu o częstotliwości 900, 1800, 2100 i 2600 MHz.

Tobias SolorzTobias Solorz

Należący do grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu Polkomtel, operator sieci Plus, podkreśla, że od ub.r. propagował ideę zbudowania wspólnej dla wszystkich operatorów sieci wykorzystującej częstotliwości 800 MHz. W ocenie Polkomtela taka koncepcja byłaby uzasadniona biznesowo, a jednocześnie zapewniła użytkownikom wysoką jakość i prędkość transmisji danych.

Jednak aukcja częstotliwości 800 MHz oraz 2,6 GHz prowadzona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej od lutego br. budziła wiele kontrowersji wśród operatorów, przede wszystkim ze względu na skrócenie terminu jej zakończenia oraz zmiany regulaminu wprowadzone przez nieistniejące już Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC). Polkomtel był jednym z operatorów, który mocno protestował przeciwko tej decyzji, natomiast w trakcie trwania aukcji na bloki 800 MHz wycofał się licytowania w niej, gdy ceny osiągnęły poziom ok. 360 mln zł za jeden blok. Ostatecznie aukcja zakończona w połowie października br. wyśrubowała ceny za wszystkie bloki 800 MHz do ponad 8,6 mld zł, a zwycięzcami licytacji okazali się Orange, P4 (operator Play), T-Mobile Polska i NetNet.

Polkomtel zwraca uwagę na to, że wylicytowane ceny za bloki 800 MHz nie są racjonalne z biznesowego punktu widzenia, a jednocześnie są najwyższe w Europie. - Rozstrzygnięcie aukcji na 800 MHz w obecnej sytuacji nie prowadzi do możliwości stworzenia jednej lub dwóch sieci. Następuje rozdrobnienie pasma - wbrew opiniom i analizom ekspertów, podkreślających, że jedna sieć 800 MHz byłaby najlepsza dla maksymalizacji korzyści dla klientów oraz efektywnego wykorzystania pasma - zaznacza Polkomtel w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Operator sieci Plus ujawnił, że w tej sytuacji porzuca koncepcję budowy wspólnej sieci i zamierza rozwijać własne rozwiązania oparte na innych obecnie posiadanych i wykorzystywanych częstotliwościach.

- W szczególności sieć 800 MHz może zostać docelowo zastąpiona przez nowe, planowane na najbliższe 2-3 lata inwestycje w rozbudowę sieci 1800 MHz przy zastosowaniu technologii ODU-IDU, pozwalającej osiągnąć zasięg sieci zbliżony do częstotliwości 800 MHz - podkreśla Polkomtel. - Kolejnym istotnym rozwiązaniem będzie refarming częstotliwości 900 MHz oraz 2100 MHz. W efekcie spodziewany jest wyższy poziom jakości usług dostępu do Internetu niż w przypadku sieci 800 MHz, przy znacznie niższych nakładach kapitałowych. Docelowo może przełożyć się to na atrakcyjniejsze usługi i ceny dla klientów niż w przypadku rozbudowy sieci na częstotliwości 800 MHz - prognozuje operator i jednocześnie zdradza, że obecnie opracowuje model rozwoju sieci w oparciu o częstotliwości 900, 1800, 2100 i 2600 MHz, a o dalszych planach w tym zakresie poinformuje w przyszłości.

Dołącz do dyskusji: Polkomtel rezygnuje z budowy wspólnej sieci z innymi operatorami, będzie rozwijał własne rozwiązania

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mario
Słuszne plany. do tej pory robili wszystko sami i pierwsi i efekty są: mają najlepszą sieć lte w Polsce. Oby tak dalej, to nie będę musiał z nich rezygnować.
odpowiedź
User
Reufu
No i pewnie lepiej na tym wyjdą. Plus już chyba jest ostatnią polską siecią, więc im mocno kibicuje... Jak na razie rywalizacja z zagranicznymi potęgami wychodzi im bardzo dobrze. Internet mobilny mają najlepszy, zasięg sieci GSM też na najwyższym poziomie. Tylko oby tak dalej!
odpowiedź
User
Bartłomiej
Co by nie mówić, to na budowaniu sieci się w Plusie znają. Do tej pory najlepiej im to wychodziło, więc trudno się spodziewać, żeby to się miało zmienić.
odpowiedź