Połowa polskich internautów nie płaci za treści w sieci
50 proc. polskich internautów nigdy nie zapłaciło za treści czy usługi dostępne online. Wśród drugiej połowy użytkowników najwięcej osób kupuje dzwonki i multimedia na telefony komórkowe.
Z sondażu Polskich Badań Internetu wynika, że niczego kiedykolwiek w internecie nie kupiło 18 proc. polskich użytkowników sieci. Wśród pozostałych 82 proc. bardzo regularnie, prawie co tydzień, zakupy online robi prawie jedna trzecia osób.
Jeśli chodzi o treści i usługi dostępne online, to ponad połowa użytkowników jest przekonana, że powinny być one darmowe, ponieważ internauci płacą za sam dostęp do sieci. Jednak mniej osób ocenia, że darmowe serwisy informacyjne są równie dobre jak płatne.
Równo połowa polskich internautów deklaruje, że nigdy nie zapłaciło za żadną treść czy usługę dostępną online. Wśród tych 50 proc. użytkowników, którzy dokonali takiego zakupu, najwięcej zapłaciło za dzwonki i multimedia na telefony komórkowe. Nieco mniej internautów kupiło dostęp do płatnych serwisów oraz gier online lub atrybutów w nich. Za gry oraz klipy i filmy zdecydowanie częściej płacą mężczyźni niż kobiety, a za odcinki seriali i programów telewizyjnych - częściej kobiety niż mężczyźni.
Jeśli chodzi o aplikacje mobilne, to mniej więcej trzem czwartym polskich internautów zdarzyło się skorzystać z aplikacji mapowo-nawigacyjnych oraz e-mailowych, a także gier. Nieco mniejszą popularnością cieszą się aplikacje do personalizacji telefonu i odtwarzacze multimedialne. Tylko co czwarty internauta użył kiedykolwiek aplikacji do czytania książek i czasopism, a co szósty - aplikacji związanej z finansami.
Powyższe dane pochodzą z badania Megapanel PBI/Gemius oraz z sondaży realizowanych przez Polskie Badania Internetu od 23 do 29 lipca br. na grupie 3105 internautów. Osoby rekrutowano do sondażu na stronach portalu Interia.pl oraz poprzez mailing do posiadaczy kont pocztowych w portalu WP.pl.
Dołącz do dyskusji: Połowa polskich internautów nie płaci za treści w sieci