Polsat Box z bułgarskiego satelity? „Testy wewnętrzne”
Na bułgarskim satelicie BulgariaSat 1 pojawiły się plansze kontrolne z logiem polskiej platformy cyfrowej Polsat Box. Rzeczniczka prasowa spółki Cyfrowy Polsat zdradza Wirtualnemedia.pl, że emisje mają charakter testowy. Gdyby Polsat wynajął transpondery w Bułgarii, to mógłby zaoferować więcej kanałów, także w jakości 4K. Zmiana operatora nie byłaby jednak łatwa.
Polskie platformy cyfrowe, czyli Polsat Box, Canal+ i Orange korzystają z Hot Birda 13E (Eutelsat). Są tam też nadawane kanały i platformy z m.in. Włoch i Bliskiego Wschodu. Na przełomie XX i XXI wieku, przed fuzją z Cyfrą+ (dzisiaj Canal+) Wizja TV była dostępna z Astry 19,2E. Ta pozycja jest szczególnie popularna wśród nadawców i operatorów płatnej telewizji z m.in. Niemiec (Sky Deutschland), Francji (Canal+ France) czy Hiszpanii (Movistar+).
Zobacz także: TVN Grupa Discovery postawi na 4K? Dodatkowa pojemność na satelicie
Z satelity korzystają platformy z Bułgarii i Serbii
Informację o testach Polsat Box na satelicie BulgariaSat 1,9E jako pierwszy podał parabola.cz, czeski serwis poświęcony telewizji satelitarnej. - Prowadzimy testy wewnętrzne nadajnika i anteny satelitarnej na innej pozycji - informuje portal Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa spółki Cyfrowy Polsat. Nie precyzuje czemu te testy miałyby służyć. Magazyn SAT Kurier podaje, że są prowadzone na transponderze 12,303 GHz (polaryzacja H, SR=30000, FEC=3/4, standard nadawania DVB-S2/QPSK).
15 transponderów na BulgariaSat zajmuje bułgarska platforma Neosat, a 3 serbska Polaris Media. Na satelicie można znaleźć też prawie 20 kanałów niekodowanych. To m.in. rosyjski Pierwyj Kanał, bułgarskie muzyczne The Voice, Balkanika Music, Planeta Folk, rumuński TVR International, macedońskie MRT Sat i MRT 2 Sat, anglojęzyczny Deutsche Welle, turecki TRT World czy portugalski RTP Internacional.
Zobacz także: Grupa Cyfrowy Polsat ma 7,3 tys. pracowników. 4,5 tys. w Polkomtelu i Netii, poniżej 500 w Polsacie
16 wolnych transponderów
BulgariaSat1 ma 32 transpondery w paśmie KU. Obecnie nadawcy i operatorzy płatnej telewizji wykorzystują 16. Tyle samo transponderów pozostaje wolnych. Polsat Box na Hot Birdzie 13E oferuje kanały nadawane także na 16 transponderach. Niektóre z nich należą jednak do Canal+ albo samych nadawców. Z niektórych Polsat Box pobiera tylko pojedyncze stacje.
Gdyby największa w Polsce platforma cyfrowa zdecydowała się przenieść swoje kanały na bułgarskiego satelitę, to mogłaby wydzierżawić wszystkie 16 transponderów w pełni. Pozwoliłoby jej to na znaczne zwiększenie liczby oferowanych kanałów lub wprowadzenie do oferty wielu stacji w jakości 4K. BulgariaSat jest zapewne tańszy niż francuski Eutelsat (Hot Bird), ale ewentualna zmiana pozycji orbitalnej wiązałaby z koniecznością przestawienia anten satelitarnych abonentów. W 2002 do takiej operacji doszło po fuzji Wizji TV z Cyfrą+. Dotyczyło to wówczas kilkuset tysięcy klientów. Pod koniec 2020 roku Polsat Box miał ponad 5 mln abonentów telewizyjnych. Skala byłaby więc ogromna. Klienci satelitarni Polsat Box straciliby też dostęp do setek niekodowanych kanałów dostępnych na Hot Birdzie.
Satelity takie jak BulgariaSat są często wykorzystywane jako dosył kanałów do sieci kablowych lub naziemnej telewizji cyfrowej albo służą do przekazów newsowych. Niebawem ma dojść do stopniowego wygaszenia naziemnego pakietu TV Mobilna w ramach MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. Niewykluczone, że Polsat będzie za pośrednictwem bułgarskiego satelity dosyłał nowe kanały telewizyjnego do tego multipleksu. BulgariaSat może być też wykorzystany do przekazów newsowych dla Polsat News, choć branża telewizyjna na całym świecie stawia na transmisje przez sieć 4G, a RTL w wspólnie z T-Mobile testuje już przekazy za pośrednictwem 5G.
Dołącz do dyskusji: Polsat Box z bułgarskiego satelity? „Testy wewnętrzne”