Dziennikarze Polskiego Radia z apelem do polityków PiS. Nie chcą „interwencji poselskich”
Członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego zaapelowali do polityków PiS, żeby zakończyli interwencje poselskie prowadzone w siedzibach TVP, Polskiego Radia i PAP. - Forma tej interwencji wykracza daleko poza zasady przewidziane w prawie. Budynki mediów publicznych stały się miejscem politycznej walki - podkreślają.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęli prowadzić interwencje poselskie w siedzibach Telewizji Polskiej (w centrali przy Woronicza i siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy Placu Powstańców Warszawy), Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w środę w zeszłym tygodniu, zaraz po tym jak wskutek decyzji ministra kultury zmieniły się rady nadzorcze i zarządy tych spółek. Wspierali odwołanych menedżerów firm.
W czwartek z posłami PiS w siedzibie Polskiego Radia spotkał się nowy prezes Paweł Majcher, w środę powołany na likwidatora spółki. - Moim celem jest odbudowa wiarygodności Polskiego Radia, która została zniszczona - podkreślił.
Czytaj też: Polskie Radio uspokaja pracowników ws. stanu likwidacji. Będzie audyt i zmiany w PR24
W oświadczeniu członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego zaapelowali do polityków, żeby opuścili siedziby mediów publicznych. - Od kilku dni trwa „interwencja poselska” polityków niegodzących się na zmiany w mediach publicznych. Forma tej interwencji wykracza daleko poza zasady przewidziane w prawie. Budynki mediów publicznych stały się miejscem politycznej walki. Często dochodzi do przemocy. Uniemożliwiana lub utrudniana jest praca dziennikarzy - opisali.
Ich zdaniem dziennikarze „nie mogą być zakładnikami konfliktu politycznego”, który wybuchł wokół zmiany władz spółek mediów publicznych. - Akcje prowadzone przez polityków w tej sprawie powinny toczyć się z dala od budynków i redakcji mediów publicznych. Spór ten powinien przynieść rozwiązania, które przywrócą mediom publicznym należny szacunek i zaufanie ich odbiorców: odizolują je od wpływów politycznych i zapewnią warunki do rzetelnego wypełniania misji w dziedzinie informacji, debaty publicznej i kultury - stwierdzili.
- Oczekujemy rozwiązań określających apolityczny mechanizm wyłaniania kierownictw poszczególnych spółek. Oczekujemy wprowadzenia w życie zasad finansowania niezależnych od układu politycznego, pozwalających na realizację zadań mediów publicznych - wyliczyli.
Czytaj też: Dwie nowe prowadzące w Polskim Radiu 24
Członkowie organizacji uważają, że „manifestacje i wiece polityczne w budynkach mediów publicznych pogłębiają jedynie niepewność ich funkcjonowania, a także zaogniają sytuację”. - To nie służy rzetelnej debacie o mediach publicznych wypełniających swoje obowiązki wobec czytelników, słuchaczy i widzów - podkreślili.
Przeciw interwencjom poselskich polityków PiS w sedzibach mediów publicznych zaprotestowała też grupa byłych i obecnych pracowników Telewizji Polskiej. - Bronicie swojego partyjnego przekazu, a nie wolności słowa. Zabierzcie ze sobą swoich propagandystów i funkcjonariuszy - podkreślili we wspólnym oświadczeniu.
Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Polskiego Radia z apelem do polityków PiS. Nie chcą „interwencji poselskich”