Raport: reklama video w internecie
W listopadzie 2007 roku firma badawcza Gemius na zlecenie domumediowego Value Media przeprowadziła badanie ilościowe dotycząceoceny konsumenckiej przekazu wideo w internecie.
Z badania wynika, że 90% badanych miało kontakt z materiałamiwideo w internecie, a wśród nich 73% spotkało się z internetowąreklamą wideo. Materiały wideo w sieci znacznie częściej oglądająmężczyźni niż kobiety oraz osoby z grupy wiekowej 15-24 lata.
Istnieją różnice miedzy portalami, na których materiały wideoogląda najwięcej osób (YouTube.com oraz Onet.pl) a tymi, na którychtreści wideo oglądane są najczęściej (YouTube.com, video.google.pl,tvn24.pl, Onet.pl, Wrzuta.pl oraz Patrz.pl). Jednak w obu grupachprym wiedzie YouTube.pl. Dodatkowo, portale YouTube.pl orazWrzuta.pl są najchętniej odwiedzane przez mężczyzn w wieku 15-24lata. Zdecydowana większość internautów (84%) ogląda materiaływideo w domu. Prawdopodobnie jest to dla nich jedna w wielu formspędzania wolnego czasu - może o tym świadczyć fakt, że 62%badanych ogląda materiały wideo wraz ze znajomymi, rodziną bądźprzyjaciółmi. Najczęściej są one poświęcone rozrywce, humorowi(63%), muzyce (54%) lub informacjom (36%). Na tematykę oglądanychmateriałów wideo, co wynika z raportu, wpływa pleć - kobietypreferują filmy dotyczące muzyki, mężczyźni są natomiast wprzeważającej mierze odbiorcami przekazów związanych zesportem.
53% internautów równie chętnie ogląda profesjonalne i amatorskiemateriały wideo, a 27% deklaruje natomiast, że woli oglądać tylkowysokiej klasy materiały wideo. W grupie kobiet oraz wśród osóbpowyżej 35 roku życia przeważają zwolennicy profesjonalnychmateriałów wideo.
Badanie pokazało, że im starsi internauci, tym częściejpreferują treści wideo wysokiej klasy. Aktywność związana zmateriałami wideo dostępnymi w sieci nie ogranicza się tylko do ichoglądania - dość popularne (szczególnie wśród mężczyzn w grupie15-24 lata) jest przesyłanie i otrzymywanie linków do "filmików"internetowych. Jednak tylko 8% badanych kiedykolwiek umieściło swójmateriał wideo w internecie.
"Prawie 2/3 internautów mających kiedykolwiek kontakt z materiałamiwideo, przynajmniej raz otrzymało od kogoś link do strony zzawartością wideo (63%) oraz oglądało materiały wideow internecie wtowarzystwie rodziny lub znajomych (62%) - wyjaśnia Robert HałaczKierownik ds. Kluczowych Klientów w firmie badawczej Gemius SA.
Niewiele osób korzysta także z płatnych materiałów wideo -jedynie 8%. Internauci wola oglądać darmowe przekazy wideo nawetjeśli pojawiają się w nich reklamy (64%). Płatne przekazy reklamowepozbawione reklam chciałoby oglądać jedynie 9% internautów, 27% niema zdania na ten temat.
Na ocenę reklam w internecie wpływa miedzy innymi sposób emisjiprzekazu - najbardziej nie internauci nie lubią reklam wwyskakującym okienku na stronach www oraz tych pojawiających sięprzed materiałem wideo, który chcą obejrzeć. Co ciekawe pozytywniejoceniają reklamę wideo umieszczoną na stałe na stronie internetowejlub link do reklamy przysłany mailem.
Zdaniem 62% badanych długość filmu reklamowego nie powinnaprzekraczać 10 sekund. Internauci najczęściej zapamiętują winternecie reklamy wideo telefonii komórkowej (58%), samochodów(57%), usług finansowych (54%), rozrywki (muzyka, książki, film,itp.) (50%) oraz usług turystycznych (45%). Zdaniem badanychnajmniej reklam wideo, które widzieli było poświecone artykułomfarmaceutycznym (18%), produktom spożywczym (22%) oraz kampaniomspołecznym (24%).
Wszystkie rodzaje reklam pojawiających się w internecie zostałyocenione gorzej niż reklamy telewizyjne. 56% badanych uważa, żeinternetowe reklamy wideo są irytujące (51% sadzi tak o reklamachtelewizyjnych, a 50% o pozostałych reklamach pojawiających się winternecie). Można również zauważyć różnice w ocenach dotyczącychinternetowych reklam wideo i pozostałych reklam emitowanych winternecie. Reklamy wideo w sieci uważane są za bardziej pomysłowe,interesujące, zrozumiałe, przekonujące do zakupu określonegoproduktu oraz chętniej oglądane niż pozostałe reklamyinternetowe.
Badanie zrealizowano za pomocą ankiet emitowanych na witrynachinternetowych korzystającychz bezpłatnego audytu site-centricstat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 9 do 14listopada 2007 roku. Zebrano 1049 wypełnionych kwestionariuszy wgrupie internatów powyżej 14-go roku życia. Odpowiedzi badanychanalizowano z wykorzystaniem wagi analitycznej, skonstruowanej napodstawie danych o płci i wieku internautów oraz o ichczęstotliwości korzystania z internetu w Polsce. Dane pochodziłybadania Omnibus PBS (VIII-IX 2007). Przedstawiana pod wykresamiliczba respondentów będącą podstawą procentowania dotyczy danychnieważonych (Wirtualne Media).
Dołącz do dyskusji: Raport: reklama video w internecie