Reporterzy bez Granic: 348 uwięzionych dziennikarzy, najwięcej w Turcji
W więzieniach na całym świecie przetrzymywanych jest obecnie 348 dziennikarzy, z czego ponad 100 w Turcji - wynika z raportu międzynarodowej organizacji Reporterzy bez Granic (RSF, fr. Reporters Sans Frontières). To o 6 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.
W więzieniach na całym świecie przetrzymywanych jest obecnie 348 dziennikarzy. 187 z nich to zawodowi reporterzy, 146 zajmuje się dziennikarstwem obywatelskim, a 15 współpracuje z mediami. 21 z uwięzionych dziennikarzy to kobiety, aż dwa razy więcej niż rok temu. 5 więźniów to korespondenci zagraniczni - pokazuje raport organizacji Reporterzy bez Granic.
Najwięcej osadzonych pracowników mediów, ponad 100, pochodzi z Turcji. Liczba dziennikarzy w tureckich więzieniach wzrosła o 22 proc. w przeciągu roku, co jak podaje RSF, ma związek z nieudaną próbą puczu, do której doszło w lipcu br. Tureccy dziennikarze są karani więzieniem za „obrazę prezydenta” i „terroryzm”. Część jest więziona bez prawomocnego wyroku.
- W zastraszającym tempie narastają prześladowania dziennikarzy na całym świecie - twierdzi Christophe Deloire, główny sekretarz organizacji Reporterzy bez Granic. - U samego progu demokratycznej Europy uwięziono wielu dziennikarzy. Turcja zamieniła się w największe na świecie więzienie dla ludzi mediów. Reżim Recepa Tayyipa Erdoğana zlikwidował pluralizm medialny kraju, a Unia Europejska nie zareagowała na to w żaden sposób - konstatuje Deloire.
W liczbie osadzonych dziennikarzy zaraz po Turcji przodują takie kraje jak Chiny, Egipt, Iran. Tam przetrzymywanych jest 2/3 wszystkich uwięzionych dziennikarzy.
W raporcie odnotowano również 52 przypadki uprowadzeń dziennikarzy. Wszyscy zostali wzięci jako jeńcy w strefie konfliktów na Bliskim Wschodzie, w Iraku, Jemenie i Syrii. W zeszłym roku było ich 61, ale rok 2015 był pod tym względem wyjątkowy - o 35 proc. wzrosła wtedy liczba uprowadzonych dziennikarzy w porównaniu do roku 2014.
W porównaniu z poprzednim rokiem spadła również liczba zaginionych dziennikarzy. W 2015 r. było ich ośmiu. W tym roku zaginęła tylko jedna osoba - Jean Bigirimana z Burundi pracujący dla gazety „Iwacu”.
W związku ze wzrastającym zagrożeniem dla dziennikarzy RSF apeluje o utworzenie stanowiska specjalnego przedstawiciela ds. bezpieczeństwa dziennikarzy (Special Representative for the safety of journalists), który współpracowałby z Sekretarzem Generalnym ONZ. Jego zadaniem byłoby wspomaganie ONZ w opracowywaniu rezolucji chroniących dziennikarzy i zwalczających bezkarność wobec nich.
Dołącz do dyskusji: Reporterzy bez Granic: 348 uwięzionych dziennikarzy, najwięcej w Turcji