SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Repropol proponuje podział pieniędzy od bigtechów

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol zaprezentowało plan w związku z nadchodzącymi negocjacjami z koncernami technologicznymi. Chodzi o zbiorowe zarządzanie nowymi prawami pokrewnymi, które wydawcom przyznano w znowelizowanym prawie autorskim. 

W spotkaniu online „Zbiorowe zarządzanie prawami pokrewnymi Wydawców i planowane negocjacje z Big Techami” uczestniczyło ponad 100 wydawców. Prowadzący – przezeska Repropolu Renata Krzewska oraz główny prawnik Izby Wydawców Prasy, mec. Jacek Wojtaś, przedstawili uczestnikom projekt podziału pieniędzy otrzymanych po negocjacjach z koncernami technologicznymi. Te Repropol chce rozpocząć w ciągu trzech miesięcy. Wydawcy mogą zgłaszać swoje uwagi do propozycji do końca roku.

Na spotkaniu przedstawiono też model potencjalnego podziału wynegocjowanych od Big Techów pieniędzy oraz wyjaśniono, na na czym polegać będzie zbiorowe zarządzanie prawami pokrewnymi przez Repropol.

Wzory zapłaty dla wydawców za ich treści 

Na początku należy ustalić, jaki procent wynagrodzenia z opłat od licencjobiorcy, czyli big techu, przypada na publikację prasową wydawcy.

Do tego stosowany będzie wzór: C (%)=V (%) x FS (%). Wartości C, V, FS wyrażone są w procentach i oznaczają:

C (%) – opłata licencyjna z tytułu praw pokrewnych dla publikacji prasowej, określona jako procentowy udział w przychodach licencjobiorcy (big techu – red.) na podstawie par. 6 ust.3 a)

V (%) – udział przychodów uzyskiwanych pośrednio lub bezpośrednio przez licencjobiorcę z tytułu zwielokrotniania lub publicznego udostępniania publikacji prasowej uprawnionego w stosunku do przychodów uzyskiwanych pośrednio lub bezpośrednio przez licencjobiorcę z tytułu zwielokrotniania lub publicznego udostępniania publikacji prasowych wszystkich uprawnionych;

FS (%) (ang. fair share, czyli "sprawiedliwy udział") – procent od całkowitych rocznych przychodów netto licencjobiorcy w Polsce (R).

Wynagrodzenie wydawców z tytułu opłat wynegocjowanych z big techami będzie wyliczane wedle wzoru: W (zł)=C (%) x R (zł)

"Gdzie W i R wyrażone są w złotych, a C w procentach i oznaczają: W (w złotych) – opłata licencyjna z tytułu praw pokrewnych dla publikacji prasowej (w zł); C (%) – opłata licencyjna z tytułu praw pokrewnych dla publikacji prasowej, określona jako procentowy udział w przychodach licencjobiorcy na podstawie par. 6 ust.3 a); R (w złotych) – roczny przychód netto licencjobiorcy w Polsce; jeśli licencjobiorca ma więcej niż jedno źródło przychodów, podaje się sumę przychodów z różnych źródeł" – głosi regulamin.

Wydawcom pokazano także kilka benchmarków zagranicznych, np. niemiecki, oparty na tzw „koszykach”, grupujących media według kilku kryteriów. Kanada z kolei wylicza tantiemy na podstawie zatrudnianych w każdej redakcji dziennikarzy. W Australii podział wynagrodzenia przebiega na podstawie korzyści big techów oraz kosztów wytworzenia i udostępniania treści. Grecja przyjęła, że wynagrodzenie od big techów oparte będzie o ruch i renomę wydawcy i dodatkowo, liczbę zatrudnionych dziennikarzy.

Dołącz do dyskusji: Repropol proponuje podział pieniędzy od bigtechów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl