Kreml chce zalegalizować piractwo technologiczne. Odpowiedź na sankcje Zachodu
Władze Rosji szykują nowe przepisy praktycznie legalizujące funkcjonowanie w tym kraju piractwa dotyczącego oprogramowania i innych rozwiązań cyfrowych. To skutek sankcji nałożonych przez koncerny zachodnie po inwazji na Ukrainę i coraz większej izolacji technologicznej Rosji.
W związku z najazdem na Ukrainę Rosja w coraz większym stopniu zaczyna odczuwać gospodarcze i finansowe sankcje nakładane na ten kraj. Występują one także w segmencie technologicznym.
Przykładami są Microsoft, który zawiesił sprzedaż swoich wszystkich nowych produktów i usług w Rosji, oraz Apple, który wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay.
Natomiast w App Store zablokowano aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik.
Usankcjonowane piractwo
W sytuacji rosnącej izolacji technologicznej Rosji tamtejsze władze postanowiły zastosować rozwiązania, które nie są, delikatnie mówiąc, przyjęte powszechnie.
Jak informuje dziennik „Kommiersant” Rosja rozważa wydawanie licencji na korzystanie z zagranicznych patentów na oprogramowanie, baz danych i układy scalone, oraz legalizację naruszeń praw autorskich do oprogramowania.
Czytaj także: Na wskutek sankcji Rosję czeka izolacja od świata, głęboka recesja w 2022 r.
Według doniesień, dokument rządowy przygotowany 2 marca br. przedstawia możliwe działania mające na celu wsparcie rosyjskiej gospodarki.
Dokument zakłada także zniesienie odpowiedzialności karnej i administracyjnej za naruszenie licencji na oprogramowanie, ale tylko w wypadku posiadaczy praw z krajów, które popierają sankcje wobec Rosji.
Licencja przymusowa byłaby możliwa na podstawie artykułu 1360 Kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej. - Rząd Federacji Rosyjskiej ma prawo, w nagłych przypadkach związanych z zapewnieniem obronności i bezpieczeństwa państwa, ochrony życia i zdrowia obywateli, podjąć decyzję o wykorzystaniu wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego bez zgody właściciela patentu, powiadamiając go o tym jak najszybciej i wypłacając mu odpowiednie odszkodowanie – mówi wspomniany przepis.
Czytaj także: Zaskakujący raport UE o piractwie: Polska poniżej średniej europejskiej
W praktyce ewentualne wprowadzenie nowych regulacji może oznaczać otwartą furtkę dla usankcjonowania przez Rosję piractwa na poziomie państwowym. Korzystanie z oprogramowania z pominięciem praw autorskich jest powszechne w Rosji. Według danych z 2019 r. 91 proc. użytkowników w tym kraju przyznawało się korzystania z pirackiego oprogramowania.
Dołącz do dyskusji: Kreml chce zalegalizować piractwo technologiczne. Odpowiedź na sankcje Zachodu