Ruszył serwis internetowy Filmoteki Narodowej
Fototeka to nazwa serwisu internetowego uruchomionego przezFilmotekę Narodową. Znalazło się w nim ponad 20 tys. unikatowychfotografii z polskich filmów. Serwis działa pod adresem:http://fototeka.fn.org.pl, można go przeglądać bezpłatnie.
W Fototece - określonej przez twórców jako "wirtualny albumhistorii filmu polskiego" - umieszczono skany zdjęć pochodzących zezbiorów Filmoteki Narodowej. Są to: fotografie z polskich filmów(przedwojennych oraz pochodzących z lat 1945-1989), zdjęciaprzedstawiające ich twórców (reżyserów, aktorów, operatorów itd.)oraz fotografie z planów filmowych, dokumentujące od "filmowejkuchni" pracę ekip artystycznych.
Fotosy są prezentowane w serwisie w formie miniatur, a ichpowiększeniom towarzyszy opis. Zawiera on takie elementy, jak tytułfilmu i nazwisko reżysera, nazwiska osób widocznych na zdjęciu, roki miejsce realizacji.
- To nie są tylko kadry z filmów. To także zdjęcia robione naplanach, dzięki nim uchwycone zostały nieformalne momenty,nieoczekiwane sytuacje czy np. śmieszne grymasy twarzy. Takiefotografie ilustrują przebieg prac nad filmem. Ich autorzy tofotosiści, którzy towarzyszyli ekipie realizującej film. Nazdjęciach można zobaczyć wiele znanych postaci, m.in. DanielaOlbrychskiego czy Zbyszka Cybulskiego - powiedział dyrektorfilmoteki prof. Tadeusz Kowalski.
"W zbiorach filmoteki znajduje się ok. 200 tys. fotosówutrwalonych na nośnikach takich jak: negatywy, diapozytywy, odbitkipozytywowe w postaci fotografii luzem. Obecnie prezentujemy wFototece ok. 10 proc. zbioru" - wyjaśniono w materialecharakteryzującym serwis.
Serwis, wyposażony w wyszukiwarkę, jest przeznaczony dlawydawnictw prasowych, książkowych, multimedialnych, producentówfilmowych, instytucji, firm, a także osób prywatnych.
Prof. Kowalski zaznaczył, że serwis można bezpłatnie przeglądać,jednak nie można bezpłatnie pobierać z niego zdjęć. Wszystkiefotografie są opatrzone logo Filmoteki Narodowej, mogą byćwykorzystywane tylko w zakresie dozwolonego użytku osobistego iinnych licencji ustawowych określonych w przepisach dotyczącychochrony praw autorskich - wyjaśnił dyrektor filmoteki.
Fototeka została stworzona przez funkcjonujący w strukturzefilmoteki Zespół Cyfryzacji Zbiorów Ikonograficznych i InformacjiInternetowej, którego kierownikiem jest Grzegorz Balski.
Filmoteka zapowiada, że zbiór fotografii w serwisie będziesystematycznie powiększany. "Przed nami jeszcze setki tytułówfilmów fabularnych i animowanych, do których posiadamy wieleciekawych zdjęć" - poinformowano w materiale filmoteki.
Jednocześnie twórcy serwisu zaapelowali o pomoc do przyszłychodbiorców. "Nie zawsze jesteśmy w stanie ustalić dane niezbędne dopełnego opisu prezentowanych ujęć (np. nazwiska i funkcje osóbwidocznych, autorów, miejsca). Internet stwarza warunkiumożliwiające dotarcie do wszystkich zainteresowanych, którzyzechcą podzielić się z nami swoją wiedzą - wysyłając uwagi czykomentarze związane z danym zdjęciem. Po niezbędnej weryfikacjipostaramy się wykorzystać je w naszej pracy" - napisali.
Dołącz do dyskusji: Ruszył serwis internetowy Filmoteki Narodowej