SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rynek kapitałowy musi być istotnym elementem planu rządu. "Bez niego szanse powodzenia planu są niewielkie"

Izba Domów Maklerskich, organizacja zrzeszająca krajowych uczestników i organizatorów obrotu giełdowego, jest zdania, że rynek kapitałowy powinien być ważnym elementem Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Bez udziału giełdy jego powodzenie stoi bowiem pod znakiem zapytania. Ale sam parkiet także potrzebuje wsparcia. W promocji warszawskiej giełdy nacisk należy położyć na bezpieczeństwo.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

– Chcemy, żeby częścią planu premiera Morawieckiego był rynek kapitałowy – informuje Piotr Sobków członek zarządu Izby Domów Maklerskich. – Uważamy, że bez tego plan nie ma szansy się udać. Cały czas promujemy, lobbujemy, chodzimy, staramy się naszą ideę przekazać.

W połowie lipca tego roku wicepremier Mateusz Morawiecki, odpowiedzialny po dymisji Ministra Finansów Pawła Szałamachy za całość spraw gospodarczych, zapowiedział wprowadzenie powszechnego systemu dobrowolnych, pracowniczych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw, którymi zarządzałby specjalnie do tego powołany Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną prawdopodobnie zlikwidowane, ale większość zarządzanych przez nie dzisiaj środków (ponad 100 mld zł) trafi na nowe, indywidualne konta emerytalne. Reszta do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

– Pierwsza rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest jednak bezpieczeństwo: powinniśmy pokazywać, że w Polsce mamy dobry rynek kapitałowy, może nie tak duży, jak inne giełdy Europy Zachodniej, natomiast bardzo bezpieczny – apeluje Piotr Sobków. – To parkiet, na który mogą spokojnie wejść polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, być notowane i mieć z tego tytułu rozmaite, dodatkowe profity.

Skuteczniejsza promocja warszawskiej giełdy była jedną z obietnic Małgorzaty Zaleskiej, nowej, powołanej przez Dawida Jackiewicza, byłego już ministra skarbu, prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jak wyznała szefowa GPW w jednym z wywiadów, takie działania podejmowane są obecnie między innymi w środowisku start-upów, czyli przedsiębiorstw rozpoczynających dopiero swoją aktywność rynkową, gdzie prowadzone są intensywne rozmowy z sprawie nowych debiutów na rynku głównie NewConnect.

W listopadzie kierownictwo GPW razem z chińskim Haitong Bankiem organizuje roadshow (prezentację) w Azji, podczas którego mają być pozyskiwani nowi, pochodzący z tej części świata inwestorzy oraz należący do nich kapitał. W odróżnieniu od ubiegłorocznych działań, kiedy to GPW organizowała przede wszystkim duże imprezy, podczas których objeżdżano wszystkie województwa, spotykając się z tysiącami firm głównie w największych ośrodkach, nowe kierownictwo stawia na innego rodzaju, bardziej ukierunkowane działania. W tym roku prowadzono konsultacje z blisko setką podmiotów, które wyraziły zainteresowanie giełdowym debiutem, przedsiębiorstwami potrzebującymi przede wszystkim innego niż kredyt źródła finansowania (były to między innymi należące do jednostek samorządowych spółki miejskie).

– Możemy apelować także do regulatora, nadzorcy i polityków o to, żeby tak mocno, jak to jest możliwe, pomagali naszemu rynkowi kapitałowemu – mówi Piotr Sobków. – Staramy się właśnie to robić.

W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, dokumencie opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju i obecnie znajdującym się w konsultacjach międzyresortowych, podkreślono, że w strukturze finansowania krajowych przedsiębiorstw dominuje finansowanie bankowe (kredyty). Zbyt małą rolę odgrywa natomiast rynek kapitałowy. Akcje będące w obrocie giełdowym oraz instrumenty dłużne stanowią około jednej trzeciej finansowania, w porównaniu z 42 proc. średnio w Unii Europejskiej oraz 70 proc. w Stanach Zjednoczonych.

Ministerstwo przekonuje, że istotnym elementem planu ma być budowa kapitału Polaków. Budowa kultury oszczędzania ma być realizowana między innymi poprzez wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie dodatkowych, długoterminowych produktów oszczędnościowych (większy dostęp do inwestycji na rynku nieruchomości, uatrakcyjnienie obligacji skarbowych dla inwestorów indywidualnych przez emisję papierów premiowych oraz infrastrukturalnych).

Zdaniem obserwatorów sugeruje to, że w przyszłości krajowy rynek kapitałowy zostanie dowartościowany.

Dołącz do dyskusji: Rynek kapitałowy musi być istotnym elementem planu rządu. "Bez niego szanse powodzenia planu są niewielkie"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl