Samsung Pay i Android Pay przed końcem br. pojawią się w Polsce. „Nie spodziewam się sukcesu, ale kibicuję”
Usługi płatności za pomocą smartfonów Samsung Pay i Android Pay mają do końca br. zostać udostępnione na polskim rynku. Google i Samsung prowadzą jeszcze rozmowy z sektorem finansowym. - Wszyscy gracze są na rynku mile widziani. Nie spodziewam się jednak przełomu - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Widawski ze Związku Banków Polskich.
Samsung Pay i Android Pay jeszcze w tym roku mają zostać uruchomione na polskim rynku. Są to systemy służące do bezstykowego dokonywania płatności z wykorzystaniem smartfonów. Oba rozwiązania wykorzystują technologię NFC i mają niemal identyczny model działania - użytkownik przeciąga palcem po ekranie z dołu do góry, żeby wywołać aplikację do płatności, zbliża telefon do terminala NFC i potwierdza płatność kodem PIN lub odciskiem palca.
Zarówno Samsung Pay jak i Android Pay działają wtedy, kiedy podepnie się pod te rozwiązania karty płatnicze - debetowe lub kredytowe. W wypadku rozwiązania koreańskiej firmy można podpiąć do 10 kart, a w rozwiązaniu Google ich liczba jest nieograniczona. Obie firmy współpracują z największymi operatorami kart płatniczych oraz największymi bankami działającymi na rynkach, na których Samsung Pay i Android Pay są dostępne.
- Samsung Pay ma być dostępne w Polsce jeszcze w tym roku. Cały czas prowadzimy rozmowy z parterami z sektora bankowego, zatem nie mogę podać konkretnej daty - potwierdza w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Polska. Również Google zapowiada start Android Pay w br., lecz nie podaje konkretnej daty.
Olaf Krynicki zapewnia, że rozwiązanie Samsunga oferuje szybki i łatwy sposób dokonywania płatności przy zachowaniu największych standardów bezpieczeństwa. Dostęp do obu usług jest zabezpieczony odciskiem palca lub kodem PIN, zatem nawet kiedy użytkownikowi zostanie skradziony smartfon, złodziej nie skorzysta łatwo z systemów płatności. Nie jest to jednak zupełnie niemożliwe - cyberprzestępcy znaleźli już sposób na zhakowanie zabezpieczeń wykorzystujących odcisk palca. Kod PIN wciąż jest najbardziej pewnym sposobem ochrony płatności.
Z Samsung Pay będą mogli korzystać posiadacze Samsungów Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge +, S6 Active, S7, S7 edge, S7 Active oraz Galaxy Note 5. Android Pay natomiast jest dostępne na smartfonach z systemem Android 4.4 KitKat lub nowszym oraz obsługujących łączność NFC.
Według raportu Cashless.pl w drugim kw. br. z płatności smartfonem z wykorzystaniem NFC skorzystało niecałe 155 tys. klientów. Tego typu formy płatności oferują następujące banki: PKO Bank Polski, Peako SA, BZ WBK, Eurobank, Getin oraz Bank BPS. Kolejne banki pracują nad własnymi rozwiązaniami, ale nie jest wykluczone, że płatności NFC trafią także do systemu Blik.
- Polski rynek płatności jest bardzo innowacyjny. Wszyscy gracze są na nim mile widziani, ponieważ konkurencja tylko go wzmacnia. Nie spodziewam się jednak, aby wprowadzenie Samsung Pay i Android Pay było wydarzeniem przełomowym, choć kibicuję tym technologiom - komentuje w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Paweł Widawski, dyrektor zespołu systemów płatniczych, bankowości elektronicznej i bezpieczeństwa banków w Związku Banków Polskich.
Dołącz do dyskusji: Samsung Pay i Android Pay przed końcem br. pojawią się w Polsce. „Nie spodziewam się sukcesu, ale kibicuję”