SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Senacie za poprawkami do prawa autorskiego. Wskazano nowego mediatora mediów i big techów

W senackiej komisji kultury i środków przekazu jednogłośnie przyjęto projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z poprawkami dotyczącymi wydawców. Na mocy wprowadzonych poprawek to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zostanie wyznaczony do rozwiązywania sporów między wydawcami mediów a platformami technologicznymi w sprawie tantiem za wykorzystywanie treści dziennikarskich. Zmiany wypracował zespół przedstawicieli wydawców i resortu kultury. 

Posiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu, fot. PAP, Tomasz GzellPosiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu, fot. PAP, Tomasz Gzell

We wtorek senacka komisja kultury i środków przekazu zajmuje się poprawkami do nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustawa implementuje do polskiego porządku prawnego dyrektywę DSM.

Zobacz: UOKiK o mediacjach big techów i mediów. „Mogłoby naruszać przepisy”

Przedmiotem posiedzenia są głównie poprawki wzmacniające pozycję polskich mediów przed wpływem globalnych korporacji technologicznych, jak Google czy Meta. Ustalono je w toku prac zespołu złożonego z przedstawicieli wydawców (Repropol, Izba Wydawców Prasy, Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych) oraz Ministerstwa Kultury.

UKE mediatorem

Podczas posiedzenia komisji podsekretarz stanu w resorcie kultury Andrzej Wyrobiec poinformował, że w pracach nad poprawkami uczestniczyli także przedstawiciele resortu sprawiedliwości oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To ta instytucja, nie jak wcześniej zapowiadano, UOKiK, zostanie zobowiązany do arbitrażu między wydawcami a big techami – zaproponowano w nowej wersji poprawki.

Organem administracji wyznaczonym do prowadzenia spraw związanych z ustaleniem wynagrodzenia jest prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W pierwszej kolejności jednak zakłada się polubowne ustalenie wynagrodzenia w drodze negocjacji, a następnie dopiero mediacji przeprowadzonej przez prezesa UKE – powiedział na posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu Andrzej Wyrobiec.

Podczas posiedzenia opisane poprawki senacka komisja przyjęła jednogłośnie. Inne propozycje zmian w ustawie będą przedmiotem debaty na wrześniowym forum praw autorskich - ustalono. 

We wtorek skierowano zaproszenia na Forum Prawa Autorskiego do 80 podmiotów wraz z prośbą o przedstawienie najważniejszych tematów, które zostaną włączone do prac.

"Serdecznie zapraszamy wszystkich do dialogu nad zmianami do ustawy regulującej prawo autorskie. Liczymy, że z uwzględnieniem poprawek senackich projekt może liczyć na szerokie poparcie zarówno w parlamencie, jak i u pana prezydenta dla dobra polskiej kultury i w jak najlepiej pojętym interesie polskich twórców i artystów" - podkreślił Andrzej Wyrobiec.

Teraz projekt zostanie poddany głosowaniu na posiedzeniu plenarnym Senatu, a potem Sejmu. Całość ustawy ma trafić do podpisu prezydenta jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi.  

Zobacz: Media apelują do polityków: nie zabijajcie nas! Protest przeciwko niekorzystnemu prawu autorskiemu

Czym jest DSM?

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi wdrożenie unijnej dyrektywy DSM. Jest ona unijną odpowiedzią na wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych w obszarze prawa autorskiego. Przepisy wprowadzają m.in. nowe formy dozwolonego użytku utworów, przedmiotów praw pokrewnych i baz danych (eksploracja tekstów i danych, zwielokrotnianie dla zachowania zbiorów dziedzictwa kulturowego) oraz istotnie modyfikują formy już istniejące w unijnym prawie (korzystanie z utworów na potrzeby edukacji zdalnej). Prawo to ustala nowe zasady dotyczące wynagradzania twórców i wykonawców, mające zapewnić, aby należne im wynagrodzenie było godziwe - zapisano w projekcie.

Dołącz do dyskusji: W Senacie za poprawkami do prawa autorskiego. Wskazano nowego mediatora mediów i big techów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olen
Zobaczycie te tantiemy jak swinia niebo
odpowiedź
User
Pytanie
Izba Wydawców Pracy do likwidacji jeśli nie może sobie poradzić z bigtechami i musi ją wyręczać (nie za darmo) państwo?
odpowiedź
User
Środkowy
Czy facebook będzie blokował wpisy o tym? Z pewnością nie tutaj!
odpowiedź