Sąd nakazał dwa sprostowania w TVP Info informacji o Bertoldzie Kittelu z TVN24
Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok z pierwszej instancji nakazujący TVP Info publikację dwóch sprostowań dotyczących informacji o dziennikarzu „Superwizjera” TVN Bertolda Kittela. W kwietniu w podobnym procesie nakazano publikację sprostowania w „Wiadomościach”, na razie się tam nie pojawiło.
Bertold Kittel skierował wobec Telewizji Polskiej dwa pozwy dotyczące informacji o nim wyemitowanych na początku października ub.r. w „Wiadomościach” i TVP Info. Podano wtedy, że dziennikarz od kilkunastu lat zna Radosława Witkowskiego, od 2014 roku pełniącego funkcję prezydenta Radomia, a wcześniej posła PO.
Dlaczego to ważne? Pod koniec września ub.r. w „Superwizjerze” wyemitowano reportaż Bertolda Kittela o tzw. układzie radomskim. W materiale opisano powiązania kilku polityków PiS z miejscowym biznesmenem z branży budowlanej i to, że firmy należące do nich i członków ich rodzin mają nieruchomości na terenie, przez który przebiega nowy wariant planowanej trasy S12.
Kittel zapewnił, że przed realizacją reportażu o układzie radomskim nie widział się nigdy z Radosławem Witkowskim. Zaznaczył, że nikt z redakcji „Wiadomości” nie skontaktował się z nim, żeby zweryfikować informację podaną potem w programie. - Dowiedziałem się o tym kłamliwym materiale z mediów społecznościowych po fakcie - przekazał dziennikarz portalowi Wirtualnemedia.pl w styczniu br.
Wygrana Kittela w obu procesach, sprostowanie się nie ukazało
W procesie dotyczącym informacji w „Wiadomościach” w obu instancjach nakazano publikację sprostowania. Orzeczenie drugiej instancji ogłoszono na początku kwietnia, jak na razie nie zostało ono wykonane - sprostowanie nie pojawiło się w programie TVP1.
Natomiast w środę Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji i nakazał publikację w TVP Info osobnych sprostowań dotyczących informacji o rzekomej znajomości Kittela z prezydentem Radomia podanych w „Panoramie Info” i „Serwisie Info”.
Po wyroku sądu pierwszej instancji Telewizja Polska wniosła apelację, w której zarzuciła przede wszystkim, że treść sprostowania w pozwie została sformułowana w trzeciej, a nie pierwszej osobie. - Apelacja okazała się bezzasadna, ponieważ żaden przepis prawa prasowego nie zakazuje formułowania treści sprostowania w osobie trzeciej, a zapowiedź sprostowania oraz podpis jego autora jednoznacznie wskazują, kto jest jego autorem - opisuje Bertold Kittel w komunikacie TVN przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl.
- Kłamstwo, które padło w serwisach TVP Info, podważa nie tylko moje kompetencje zawodowe i standardy etyczne, ale przede wszystkim wiarygodność: zarówno moją dziennikarską, reportażu „Układ radomski", programu „Superwizjer", jak również stacji TVN - podkreśla Kittel.
Na razie nie udało nam się uzyskać komentarza Telewizji Polskiej w tej sprawie.
Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. główne wydanie „Wiadomości” w TVP1 oglądało średnio 1,85 mln widzów, a w TVP Info - 464,7 tys.
Natomiast TVP Info w zeszłym miesiącu miało 232 814 osób średniej widowni minutowej i 3,76 proc. udziału w rynku oglądalności.
Dołącz do dyskusji: Sąd nakazał dwa sprostowania w TVP Info informacji o Bertoldzie Kittelu z TVN24