SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP jesienią stawia na nowe seriale i katolickie programy. Matyszkowicz: dom, w którym się spotykamy przy jednym stole

Telewizja Polska jesienią na głównych antenach pokazywać będzie pięć dużych nowości: seriale „Lokatorka”, „Dewajtis” i „Kamerdyner”, cykl o siostrach zakonnych „Welon, fura i brawura” oraz religijny magazyn „Zrujnowani odbudowani”. Wśród kontynuacji znajdą się m.in.: „Rolnik szuka żony, „Korona królów. Jagiellonowie”, „The Voice of Poland” czy „Tak to leciało".

Prezes TVP, Mateusz Matyszkowicz, podczas prezentacji jesiennej ramówki nadawcy fot. AKPAPrezes TVP, Mateusz Matyszkowicz, podczas prezentacji jesiennej ramówki nadawcy fot. AKPA

W czwartek w Parku Łazienkowskim w Warszawie Telewizja Polska zaprezentowała jesienną ofertę programową. Podczas wydarzenia nie było sceny (prowadzący Tomasz Kammel kilkukrotnie przypominał, że jej nie ma), nie było czerwonego dywanu i blichtru - byli dziennikarze, dyrektorzy i zarząd TVP przy stolikach i w pobliżu dziennikarzy.

- „Bądźmy razem” to nie tylko slogan reklamowy. Dobierając rozrywkę, kino, ważny dokument, tworząc informacje - chcielibyśmy być razem z wami, razem z widzami. Nas oceniają tylko nasi właściciele, czyli widzowie - podkreślał Mateusz Matyszkowicz, prezes TVP.

Matyszkowicz mówił także, iż chciałby, aby „w tym coraz bardziej niebezpiecznym świecie Telewizja Polska była domem, w którym się spotykamy przy jednym stole”. - I to niezależnie od wieku, cenzusu majątkowego, wykształcenia. Tak, jak na dobrym polskim weselu bawimy się wszyscy razem, cały stół - tak samo powinno być w Telewizji Polskiej - podkreślał Matyszkowicz.

„Lokatorka” we wtorki o 22.20 od 12 września

Pierwszą nowością telewizyjnej Jedynki na jesień będzie nowy serial „Lokatorka”, który będzie nadawany we wtorki o godz. 22.20, począwszy od 12 września 2023 roku. Na produkcję składają się trzy miniserie liczące po cztery odcinki. Stanowią one opis polskiej rzeczywistości sprzed kilkunastu lat. Głównym tematem jest zderzenie ofiar nieuczciwej reprywatyzacji z tzw. systemem w różnych jego wymiarach.

- W trzech częściach serialu twórcy opowiedzą o przypadkach krzywdzenia lokatorów. Pierwsza część, realizowana równolegle z filmem kinowym, najpełniej czerpie z prawdziwych wydarzeń (śmierć Jolanty Brzeskiej). Części druga i trzecia również inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami. Sprytni mecenasi, skorumpowani urzędnicy, zwykli gangsterzy i oszuści nie znają miary w nieuczciwym przejmowaniu gruntów, kamienic i osiedli po upadłych zakładach. Dzięki łapówkom, oszustwom i wykorzystywaniu luk prawnych udaje im się „przepchnąć” nawet najbardziej wątpliwe pomysły, w wyniku których cierpią lokatorzy - ofiary ich przebiegłości - informuje biuro prasowe Telewizji Polskiej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Widzowie w pierwszej serii zobaczą takich aktorów, jak: Barbara Jonak, Irena Melcer, Jan Frycz, Krzysztof Stroiński i Sławomira Łozińska. Reżyserem serialu jest Michał Otłowski, a za scenariusz odpowiadają: Jacek Matecki i Tomasz Klimala (seria pierwsza)

„Dewajtis” od 17 września w niedziele po „Wiadomościach”

Ważną nową serialową produkcją TVP1 na jesień będzie kostiumowa produkcja „Dewajtis”, która w stacji nadawana będzie w niedziele o godz. 20.20. Pierwszy odcinek pojawi się na antenie 17 września.

Serial jest adaptacją powieści obyczajowej Marii Rodziewiczówny, napisanej w 1889 r. W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie widzowie zobaczą losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło Powstanie Styczniowe.

W produkcji występują m.in. Karol Dziuba, Michalina Olszańska. Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis, Mirosław Baka, Stefan Pawłowski, Tomasz Sapryk i Ada Szczepaniak.

Za scenariusz odpowiadają Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek pod opieką artystyczną Ilony Łepkowskiej, a za zdjęcia Piotr Śliskowski. Scenografię tworzy Jacek Mocny, kostiumy - Elżbieta Radke, a muzykę - Antoni Wojnar. Reżyseruje Filip Zylber. Producentem jest Telewizja Polska, a producentem wykonawczym została firma Endemol Shine Polska.

Serialowa wersja filmu „Kamerdyner” od 5 listopada

Tuż po zakończeniu emisji „Dewajtis”, od 5 listopada Jedynka w tym samym paśmie (tj. w niedziele o 20.20) pokazywać będzie 7-odcinkową produkcję „Kamerdyner”.

Produkcja powstała na bazie filmu „Kamerdyner”, którego premiera miała miejsce w 2018 roku. Opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego okolice Pucka, a także miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem a niemiecką arystokratką Maritą. Akcja rozgrywa się w latach 1900-1945.

W serialu wystąpią: Adam Woronowicz, Anna Radwan, Daniel Olbrychski, Diana Zamojska, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Sławomir Orzechowski, Łukasz Simlat. Obraz wyreżyserował Filip Bajon, za scenariusz odpowiadają Mirosław Piepka, Marek Klat i Michał S. Pruski.

Serialowa wersja „Kamerdynera” według wstępnych planów miała być emitowana w 2020 roku. W lutym ub.r. 5-odcinkowa wersja produkcji trafiła do TVP VOD.

Cykl o siostrach zakonnych w niedzielne przedpołudnia

Nowością TVP1 będzie także program dokumentalny „Welon, fura i brawura”, którego bohaterkami są trzy charyzmatyczne siostry zakonne.

- Teresa Pawlak, Anna Bałchan i Karina Pawłowska słyną z niekonwencjonalnych metod ewangelizacji oraz ogromnego zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi. Na poszczególne odcinki programu składają się relacje z podróży sióstr na katolickie wydarzenia - „Spotkanie na Lednicy”, „Przystanek Jezus” w Czaplinku i koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie. Bohaterki wiedziały, dokąd jadą, ale tajemnicą było, w czyim towarzystwie pokonają kolejne etapy trwającej ponad tydzień podróży – informuje biuro prasowe TVP.

Premierowe odcinki cyklu „Welon, fura i brawura” będzie można oglądać w niedziele o godz. 11.30, począwszy od 17 września 2023 roku.

Telewizyjna Jedynka jesienią pokaże także szereg kontynuacji, ramówka stacji wystartuje 28 sierpnia. Widzowie zobaczą m.in. nowe odcinki historycznej telenoweli „Korona królów. Jagiellonowie” (od poniedziałku do środy o 20.30), Teatr Telewizji (poniedziałki o 21.10), „Alarm!” (poniedziałek-sobota o 20.15), „Ojciec Mateusz” (czwartek o 20.35 od 21 września), „Sprawa dla reportera” (czwartek o 21.30), „Magazyn Śledczy Anity Gargas” (czwartek o 22.30), „Jaka to melodia” (poniedziałek-piątek - 17.20, sobota i niedziela - 18.40), „Klan” (dni powszednie o 17.55), „Leśniczówka” (dni powszednie o 18.30) „Gra słów. Krzyżówka” (dni powszednie o 15.35), „Jeden z dziesięciu” (dni powszednie o 19.00) oraz „Komisarz Alex” (soboty o 20.35 od 9 września).

Widzowie zobaczą także: „Rolnik szuka żony 10” (w niedziele o 21.20 od 17 września), drugi sezon „Resetu” (we wtorki o 21.10 od 22 sierpnia) oraz drugą odsłonę „Archiwisty” (w piątki o 20.35 od 8 września).

TVP2 stawia głównie na kontynuacje, nowością magazyn religijny

W ramówce telewizyjnej Dwójki nowością będzie magazyn religijny „Zrujnowani odbudowani”, który będzie można oglądać w soboty o 11.20 od 2 września (pilot zostanie pokazany w TVP1 27 sierpnia o 12.50).

TVP2 w ramach programu zaprezentuje świadectwa mężczyzn, których życiowa droga bywała kręta i wyboista. Cykl opowiada o radykalnych przemianach bohaterów - mężów, ojców i synów. - To świadectwo działania Ducha Świętego w życiu każdego człowieka, który otworzy się na Jego działanie. Symboliczna scenografia - ruiny kościoła - ukazuje proces odbudowy Kościoła i wspólnoty, w której żyje bohater - czytamy w opisie cyklu

Od 15 września w piątki o godz. 21.50 będzie można oglądać widowisko „Polskie biesiady”. Cykl jest nowością wakacyjnej ramówki TVP2 (emisja w soboty o godz. 20.00), który nadawca będzie kontynuować jesienią w nieco zmodyfikowanej formule.

W ramówce telewizyjnej Dwójki ważną pozycją będzie 14. edycja talent-show „The Voice of Poland”, którą będzie można oglądać w soboty o 20.00 od 2 września. W roli trenerów widzowie ponownie zobaczą Justynę Steczkowską, Lanberry, Marka Piekarczyka oraz Tomsona i Barona. Prowadzącym program będzie Tomasz Kammel, do którego w etapie Live dołączy Aleksander Sikora.

Pozostałymi kontynuacjami Dwójki będą „Pytanie na śniadanie” (emisja od poniedziałku do piątku w godz. 07.30-11.15, a w soboty i niedziele - 7.55-11.20), „Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2023” (niedziela o 15.15), „Tak to leciało! 12” (niedziela o 16.15), „Koło fortuny” (poniedziałek-piątek - 16.00; sobota-niedziela - 14.35), „Familiada” (sobota-niedziela - 14.00), „Va bangue” (codziennie - 18.20), „Postaw na milion” (niedziela o 20.00), „Barwy szczęścia” (od poniedziałku do piątku o 20.10), „M jak miłość” (poniedziałek i wtorek o 20.55), „Na dobre i na złe” (środa o 20.55) i „Na sygnale” (poniedziałek-środa o 21.55).

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 8,67 proc., a TVP2 - 7,02 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP jesienią stawia na nowe seriale i katolickie programy. Matyszkowicz: dom, w którym się spotykamy przy jednym stole

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Czy pod jednym domem możesz mieszkać katolickie TVP1 i szatańskie TVP Info? Czy skończą się wreszcie seanse żenady i ociekające krwią relacje dziennikarskie jaka to opozycja jest zła a partia rządząca jest cudowna? Czy zapanuje obiektywizm a Widzowie TVP wreszcie dostaną prawdziwe informacje w gruncie pozbawione politycznych wątków rodem z Rambo i innych filmów akcji? NIE - tak się nie stanie. Osiągnięto zupełnie nowy stan hipokryzji
Gdzie programy dla młodych Widzów? Wykluczono ich z TVP?
odpowiedź
User
Ile kosztuje
Co się ubawiłem z rana.... Czy prezes TVP zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie TVP podzieliło przez ostatnie lata Polaków?! Czy biesiady zamiast zenka coś zmienią? Oczywiście, że nie. Czy biuro programowe dalej będzie żenić prezesowi kit, jak to rzekomo świetnie im idzie? Oczywiście, że tak. Czy TVP 3 będzie się kojarzyć z amatorszczyzną, na którą i tak brak kasy? Oczywiście, że tak. Czy ktoś z władz TVP ma wpływ na to, co pokazuje TVP info i odcina się od polityków partii rządzącej? Oczywiście, że nie. I to by było na tyle. To mówiłem ja, .....
odpowiedź
User
Jamek
Nie spotkam domie Matyszkowiczem jak Kurscy....co on plecie kłamstwa i udawanie wszystko
odpowiedź