SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska żąda od Apple 13 mld euro zaległych podatków, koncern będzie się odwoływał

Komisja Europejska ustaliła, że przez kilkanaście lat Apple korzystał w Irlandii z niedozwolonych unijnymi przepisami ulg podatkowych. Teraz KE chce, aby rząd Irlandii odzyskał od koncernu zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. W grę wchodzi kwota 13 mld euro.

O wynikach prowadzonego od 2014 r. postępowania wyjaśniającego Komisja Europejska poinformowała w komunikacie. KE ustaliła, że Irlandia przyznała firmie Apple nienależne korzyści podatkowe na kwotę do 13 mld euro. Takie działanie jest niezgodne z zasadami pomocy państwa, ponieważ pozwoliło Apple zapłacić znacznie niższe podatki niż te płacone przez inne przedsiębiorstwa. Irlandia musi teraz odzyskać niezgodną z prawem pomoc.

W wyniku podjętego w czerwcu 2014 r. szczegółowego postępowania w zakresie pomocy państwa KE stwierdziła, że dwie interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydane przez Irlandię w odniesieniu do Apple znacznie i w sztuczny sposób zaniżyły wielkość podatku odprowadzanego w Irlandii przez to przedsiębiorstwo od 1991 r.

W odniesieniu do dwóch spółek należących do grupy Apple i zarejestrowanych w Irlandii (Apple Sales International oraz Apple Operations Europe) w interpretacjach indywidualnych zatwierdzono metodę określania dochodu podlegającego opodatkowaniu, która nie odpowiadała realiom gospodarczym: niemal wszystkie dochody ze sprzedaży odnotowane przez obie spółki były wewnętrznie przypisywane „siedzibom głównym”.

Według Komisji owe „siedziby główne” istniały jedynie na papierze i nie były w stanie generować jakichkolwiek dochodów. Na mocy nieobowiązujących już przepisów szczegółowych irlandzkiego prawa podatkowego dochody przypisane „siedzibom głównym” nie były opodatkowane w żadnym państwie. W wyniku zastosowanej metody alokacji zysków, zatwierdzonej w interpretacjach indywidualnych od dochodów swojej spółki Apple Sales International firma Apple płaciła podatek, którego efektywna stawka obniżyła się z 1 proc. w 2003 r. do 0,005 proc. w 2014 r.

Zdaniem KE takie oferowanie, na wybiórczych zasadach, korzyści podatkowych firmie Apple jest niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa, ponieważ zapewnia tej firmie znaczną przewagę w stosunku do innych przedsiębiorstw podlegających tym samym krajowym przepisom podatkowym.

Komisja podkreśla, że może nakazać odzyskanie niezgodnej z prawem pomocy państwa za okres dziesięciu lat poprzedzających pierwsze wezwanie do udzielenia informacji. W tym przypadku takie wezwanie Komisja wystosowała w 2013 r. Irlandia musi teraz odzyskać od Apple niezapłacone podatki za lata 2003–2014, na łączną kwotę do 13 mld euro, powiększoną o odsetki.

W komunikacie wyjaśniono, że warunki opodatkowania w Irlandii umożliwiły Apple uniknięcie płacenia podatków od niemal wszystkich dochodów ze sprzedaży jej produktów na całym jednolitym rynku UE.

Apple zdecydowało się rejestrować całą swoją sprzedaż w Irlandii, a nie w krajach, gdzie produkty były faktycznie sprzedawane. Kwestie struktury podatkowej firmy wykraczają jednak poza kompetencje UE w zakresie kontroli pomocy państwa.

Komisja Europejska zaznacza, że jeśli inne państwa członkowskie zażądałyby od Apple zapłacenia wyższych podatków od dochodów obu jej spółek należnych za ten sam okres na mocy ich krajowych przepisów podatkowych, kwota do odzyskania przez Irlandię uległaby zmniejszeniu.

KE zastrzega, że wszystkie jej decyzje podlegają kontroli unijnych sądów. Państwo członkowskie zobowiązane jest odzyskać nielegalną pomoc państwa, nawet jeśli zdecyduje się odwołać od decyzji Komisji. W takim wypadku może np. zdeponować odzyskane środki na rachunku powierniczym do czasu zakończenia postępowania sądowego.

Ogłoszona przez Komisję Europejską decyzja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem zarówno ze strony Apple, jak i władz Irlandii.

W wydanym komunikacie koncern stwierdził, że nie czuje się w żaden sposób winien, bowiem decyzje związane ze zniżkami podatkowymi podjęły władze Irlandii opierając się na obowiązującym wówczas w tym kraju prawie.

Apple podkreśla, że nakazanie firmie zwrotu kwoty ponad 13 mld euro może mieć negatywny wpływ na dalsze inwestycje koncernu na kontynencie europejskim oraz na europejski rynek pracy. Prawnicy Apple zapowiedzieli odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej.

W podobnym tonie wypowiedział się w komunikacie Michael Noonan, minister finansów Irlandii. W jego opinii decyzja KE jest dla kraju krzywdząca i godzi w podatkową niezależność Irlandii. Noonan, podobnie jak Apple zapowiedział odwołanie od rozstrzygnięcia KE na szczeblu rządowym.

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska żąda od Apple 13 mld euro zaległych podatków, koncern będzie się odwoływał

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Soos
Jobs nie żyje... więc nie może kierować firmą
odpowiedź
User
Osso
Słońce świeci... więc roślinność kwitnie
odpowiedź