Wskaźnik koniunktury wzrósł w większości branż usługowych
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości branż w sektorze usług w październiku 2009 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem w 3 z 4 branż usługowych, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Największy optymizm nadal panuje w branży pośrednictwa finansowego.
W październiku oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa są korzystne, nieco lepsze od zgłaszanych przed miesiącem (plus 29 w październiku, przed miesiącem 26). Poprawę koniunktury odnotowuje 36% badanych firm, a jej pogorszenie - 7% (we wrześniu odpowiednio 33% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.
"Dyrektorzy jednostek zgłaszają szybszy niż we wrześniu wzrost popytu i sprzedaży usług. W najbliższych miesiącach można się spodziewać ich dalszego wzrostu, zbliżonego do prognozowanego we wrześniu. Utrzymuje się korzystna sytuacja finansowa jednostek, zarówno bieżąca, jak i oczekiwana. Zgłaszany jest nieco wolniejszy niż we wrześniu wzrost bieżących i prognozowanych na najbliższe miesiące cen usług. Dyrektorzy jednostek planują ograniczyć zatrudnienie w stopniu nieznacznie większym niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca" - głosi komunikat.
W październiku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 14 (we wrześniu plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 25% badanych firm, a jej pogorszenie - 11% (we wrześniu odpowiednio 21% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost popytu i sprzedaży. Mimo to utrzymuje się niekorzystna sytuacja finansowa. Również w najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują dalszy wzrost popytu i sprzedaży. Prognozy sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od formułowanych we wrześniu. Spadek bieżących i przyszłych cen usług może być nieco wolniejszy niż odnotowano we wrześniu. W najbliższych miesiącach dyrektorzy planują nieznacznie ograniczyć zatrudnienie" - czytamy dalej w komunikacie.
W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 8 (we wrześniu plus 3). Poprawę koniunktury odnotowuje 13% badanych firm, a jej pogorszenie - 21% (we wrześniu odpowiednio 20% i 17%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Ograniczenia bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży powodują, że dyrektorzy jednostek negatywnie oceniają zarówno bieżącą jak i przyszłą sytuację finansową. W niewielkim stopniu przedsiębiorcy obniżają bieżące i przewidywane ceny usług. W tym sektorze usług można oczekiwać większych redukcji zatrudnienia niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca" - podał GUS.
W październiku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 6 (we wrześniu minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 15% badanych firm, a jej pogorszenie - 21% (we wrześniu odpowiednio 15% i 22%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Odnotowuje się mniej pesymistyczne oceny bieżącego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej, natomiast przewidywania w tym zakresie są negatywne, nieco gorsze od formułowanych we wrześniu. Sygnalizowany jest nieco większy niż przed miesiącem spadek bieżących i przewidywanych cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują utrzymać skalę redukcji zatrudnienia zapowiadaną we wrześniu" - czytamy w komunikacie.
Dołącz do dyskusji: Wskaźnik koniunktury wzrósł w większości branż usługowych