Fake news to szansa dla rzetelnego dziennikarstwa, ale potrzebna edukacja odbiorców
Charlie Beckett, ekspert rynku medialnego twierdzi, że zjawisko fake news może spowodować wzrost zainteresowania sprawdzonymi treściami i powrót do łask rzetelnej sztuki dziennikarskiej. Polscy wydawcy i dziennikarze są podzieleni w ocenie szans na zwycięstwo zawodowego dziennikarstwa nad fake news. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl jedni są umiarkowanymi optymistami, a dla innych teza Becketta jest „intelektualnie atrakcyjna, ale nieprawdziwa”.
Dołącz do dyskusji: Fake news to szansa dla rzetelnego dziennikarstwa, ale potrzebna edukacja odbiorców
Za rzetelny wpis uważam taki który posiłkuje się statystyką i faktami a za "Fake" uważam te które nie mają poparcia w faktach tylko karmią się pseudo ekspertami i uczuciami.
Jeśli napisze że 70%imigrantów z Afryki siedzi na zasiłkach i nie wykazują żadnej chęci poszukiwania zajęcia pomimo miliardów wpompowanych w rożne programy aktywizacji zawodowej to napiszę prawdę ale i tak artykuł zostanie oznaczony jako Fake news bo nie będzie zgodny z jedyną słuszną linią polityczną Facebooka tudzież reszty mediów. Natomiast jeśli napiszę tekst który będzie stawiał tezę że "nie ma zagrożenia w związku z imigracją przybyszów z Afryki" i nie podam żadnych statystyk tylko wywiad z Panią Szczuką która powie że uważa że nie ma zagrożenia ze strony przybyszów i na pewno w Polsce podejmą oni pracę, to taki artykuł zostanie oznaczony jako wiarygodny news który zostanie z automatu podbity przez algorytm na pierwszą stronę w wynikach wyszukiwania oraz Social media.
Jest to kolejny krok do całkowitej kontroli nad treścią w sieci, manipulując ludźmi już na etapie podawania jedynej słusznej ideologicznie wersji zdarzeń, ludzie zaczną ignorować fakty i statystyki w imię propagandy medialnej opierającej się na kłamliwej ideologii równości i tolerancji.