Ponad 70 stacji w DAB+ w jednym mieście? „Sytuacja Polski i Francji zupełnie różna”
We francuskiej Nicei, która stolicą nie jest, można odebrać ponad 70 stacji DAB+. W Warszawie tylko 26. Dlaczego polscy słuchacze mogą o takiej ofercie tylko pomarzyć? - Sytuacja polskiego i francuskiego rynku radiowego jest zupełnie różna - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Maciej Strzelecki, prezes Grupy Eurozet.
Dołącz do dyskusji: Ponad 70 stacji w DAB+ w jednym mieście? „Sytuacja Polski i Francji zupełnie różna”
Wyniki Nielsen, sprawozdanie roczne 2022 i rynku Norweskim opublikowane w styczniu 2023 r:
99 % osób w wieku 10+ posiada możliwość słuchania radia cyfrowego w domu i/lub w samochodzie, 72 proc. posiada odbiornik cyfrowy w domu, 76 proc. w samochodzie. W Oslo tylko 61 proc. posiada odbiornik cyfrowy, w okręgu Innlandet 80 proc., ok. 60 proc. Norwegów słucha radio codziennie.
Szwajcaria nie wycofała się z wyłączenia UKF-u. Jeżeli nie wyłączą UKF w 2024 r. to w 2026. Rada federalna jeszcze nie rozstrzygnęła, czy data wyłączenia UKF-u zostanie zmieniona.
Szefowie największych stacji w Europie są przeciwko wyłączeniu UKF-u i DAB+. Nikt nie sprawdził, czy internet i serwery wytrzymają parę milionów słuchaczy równolegle. Nikt nie posiada na dzisiaj takiej infrastruktury, aby wszystkich słuchaczy z UKF-u obsłużyć na strumień internetowym. To jest tak wysoka inwestycja w infrastrukturę, że nie ma w Polsce stacji, która by ją posiadała.
Oczywiście nie musimy wchodzić w DAB+, możemy uruchomić 5G Broadcast. Tylko dlaczego niemieckie Firmy takie jak Rohde i Schwarz przeprowadzają testy FeMBMS. W międzynarodowych testach biorą udział Austria, Francja, Holandia, Irlandia, Niemcy i Włochy. O Polskich testach nic nie mówi się. Czyli cała infrastruktura i sprzęt są już gotowe. Z czym chce Polska zaistnieć na tym rynku? Gdzie są smartfony przystosowane do 5G Broadcast polskiej produkcji? Kiedy ruszy produkcja?