TVP opuści MUX-8? Jest wniosek o zmianę rezerwacji
Spółka Emitel złożyła w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej dotyczącej MUX-8. Zakłada on, że w przypadku zaniechania emisji kanałów TVP na tym multipleksie miejsca przez nie zwolnione przypadną podmiotom, które dostaną koncesję.
Dołącz do dyskusji: TVP opuści MUX-8? Jest wniosek o zmianę rezerwacji
A najgorsze jest to, że strategiczną funkcją stacji pod kontrolą Polsatu nie jest oglądalność i zyski z reklam (to jedynie można odnieść do głównego Polsatu i TV4) ale blokada spektrum naziemnego aby ograniczyć ryzyko strat przez platformę satelitarną tego nadawcy.
To idealnie obrazuje jak niezbędne są efektywne regulacje oddzielające funkcję operatora i dostawcy produktu/usługi - jak ma to miejsce w całej UE np. w przypadku energii elektrycznej gdzie producent energii nie może być jej dostawcą. Te same patologie wpływają zresztą na swobodę konkurencyjną w obszarze telewizji gdzie operatorzy sztywno narzucają odbiorcom kolejność stacji zaprogramowanych w EPG bez wzgledu na ich preferencje.
Zobacz zasiegi stacji telewizyjnych i wyjdzie Ci że dominująca czaść populacji. Ty nie musisz tego oglądać ale nie ograniczaj tej swobody kilkudziesięciu milionom mieszkańców Polski Lol!
1) Multipleks zarezerwowany został jako DVB-H ale od początku startu nadaje w DVB-T
2) W konkursie na wybór operatora rywalizowało konsorcjum operatorów GSM oraz mało znany podmiot bez większego doświadczenia InfoTV-FM. Obie oferty zdobyły identyczna liczbę punktów w ocenie KRRiT, a w rozstrzygnięcie nastąpiło z udziałem UOKiK, które wyraziło poglad, ze spółka InfoTV-FM jest rynkowo neutralna względem operatorów telekomów a więc stwarza równą przestrzeń do swobody konkurencji w dostępie do systemu. Bezpośrednio po rozstrzygnięciu firma InfoTV-FM przejęta została przez grupę kapitałową Polsatu kontrolującego Polkomtel, co o dziwo nie wzbudziło jakichkolwiek reakcji w KRRiT i UOKiK, które mogły zablokować tę transakcję badź odebrać koncesję.
3) MUX4 od początku działania zaprojektowany był jako sieć ogólnopolska z odpowiednim przydziałem częstotliwości, niemniej CP skutecznie odmawiał ich wykorzystania argumentując, że biznesowo opłaci się nadawać jedynie w średnich i większych aglomeracjach co jednak skutecznie blokowało alternatywne wykorzystanie widma.
4) Jedyna funkcją MUX4 po przejęciu go porzez CP było ograniczenie atrakcyjności naziemnej telewizji jako głównej alternatywy dla oferty satelitarnej operatora satelitarnego.
5) Poza kontrolą MUX4 grupa Polsatu kontroluje 8 stacji naziemnych: Polsat, TV4, TV6, SuperPolsat, PoloTV, EskaTV, Focus, NowaTV,