„New York Times” przeprasza za karykaturę z premierem Izraela jako psem przewodnikiem Trumpa. „Antysemickie tropy, błąd w ocenie”
Redakcja „New York Timesa” przeprosiła za karykaturę, w której premier Izraela Benjamin Netanjahu został przedstawiony jako pies przewodnik prezydenta USA Donalda Trumpa. Zespół „NYT” przyznał, że rysunek zawiera tropy antysemickie i jest obraźliwy, a jego publikacja wynika z błędu w ocenie.
Dołącz do dyskusji: „New York Times” przeprasza za karykaturę z premierem Izraela jako psem przewodnikiem Trumpa. „Antysemickie tropy, błąd w ocenie”
Karykatura – przedstawienie osoby, wydarzenia lub przedmiotu, które cechuje się przesadą w oddaniu charakterystycznych elementów, właściwości, cech. Karykatura uwydatnia te cechy zwykle w celu ośmieszenia danej osoby, zjawiska itd.
Terminem tym określa się także dzieło zawierające właśnie takie przedstawienie. Często jest to rysunek, rzadziej rzeźba. Także forma literacka, gdzie sposób przedstawienia postaci literackiej, polega na wyolbrzymieniu i pełnym przesady wyjaskrawieniu pewnych cech jej wyglądu zewnętrznego lub postawy wobec życia, mający na celu ośmieszającą charakterystykę. Karykatura jest jednym z uprzywilejowanych instrumentów satyry.
Satyra – gatunek literacki lub publicystyczny łączący w sobie epikę, lirykę i dramat (także inne formy wypowiedzi) wywodzący się ze starożytności (pisał je m.in. Horacy), który ośmiesza i piętnuje ukazywane w niej zjawiska, obyczaje, politykę, grupy lub stosunki społeczne. Prezentuje świat poprzez komiczne wyolbrzymienie, ale nie proponuje żadnych rozwiązań pozytywnych. Cechą charakterystyczną satyry jest karykaturalne ukazanie postaci. Istotą satyry jest krytyczna postawa autora wobec rzeczywistości, ukazywanie jej w krzywym zwierciadle.
Nie ma za co.