Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce
Telewizja Polska wprowadzi na antenę nowy magazyn reportersko-śledczy. Szefową redakcji została Bianka Mikołajewska, była dziennikarka m.in. WP oraz OKO.press. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl opowiada o szczegółach programu.
- Wydawcy nie mieli do niego zaufania. Gdy miał dyżur, to zawsze dostawał na kartce gotowe pytania. To taki chłopek roztropek, który coś palnie, szybciej powie, niż pomyśli. Rubaszny, który żartami zasłania swoją niewiedzę, a jego dowcipy są jak spod budki z piwem - mówią o Adrianie Klarenbachu, sztandarowej obecnie postaci TVP Info, jego byli i obecni koledzy z pracy.
Kanał TVP Info ma poniedziałku nową ramówkę, ale cały czas nadaje z dotychczasowego studia. Nowe ma być gotowe pod koniec września - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Pierwszy raz wyemitowano m.in. „14.30” oraz „Kwiatki polskie”, a od wtorku „Panorama” ma wieczorem ukazywać się wcześniej.
Jeszcze przed premierą filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland portal Filmweb wyłączył wyświetlanie oceny produkcji z powodu masowego wystawiania najniższej noty, mimo że użytkownicy filmu nie widzieli. Zapytaliśmy Filmweb o to, jak weryfikuje głosy użytkowników i jaką skalę miało „negatywne” głosowanie (tzw. review bombing).
Krzysztof Stanowski, twórca Kanału Zero twierdzi, że telewizja broni się “lipnymi wynikami oglądalności”, które “służą do wspólnego okradania reklamodawców”. - Rozumiem, że każdy walczy o budżety reklamowe w taki sposób, w jaki potrafi. Nie wiem tylko, czy autor wypowiedzi zdaje sobie sprawę z tego, że przede wszystkim obraża inteligencję reklamodawców właśnie. Reklamodawców, którzy od wielu lat lokują swoje budżety w telewizji i którzy w ten sposób realizują swoje cele biznesowe - komentuje Maciej Niepsuj, chief trading officer MediaHub.
Szefowa „Pytania na śniadanie” w TVP2 Kinga Dobrzyńska na Facebooku dosadnie skrytykowała poprzednią formułę i gospodarzy programu. - Zbyt emocjonalnie zareagowała na krytykę pojawiającą się w mediach społecznościowych, za co przepraszamy - przyznaje TVP. Natomiast zdaniem Izabeli Krzan wpisy Dobrzyńskiej są przejawem jej frustracji z niezadowalającej oglądalności „Pytania na śniadanie”.
Telewizja TVN jesienią br. nie pokaże kolejnej edycji “Tańca z gwiazdami”. - Ten program wszedł już w cykl spadającej oglądalności - tłumaczy powód tej decyzji w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Walter, wiceprezes TVN.
Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Repropol, Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Stowarzyszenie Mediów Lokalnych rozpoczynają wspólną, jednodniową akcję protestacyjną, mającą na celu wywarcie presji na rządzących polityków, by zmienili uchwalone w Sejmie niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych. Jeśli przejdą w obecnej formie, wydawcy będą mocno osłabieni w negocjacjach wynagrodzeń za swoje treści z big techami (jak Google, Meta).
Piotr Maślak zostanie nowym szefem agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Dziennikarz był jednym z pierwszych zwolnionych z TVP na początku 2016 r., po tym jak spółką zaczął kierować Jacek Kurski.
Wszystkie stacje informacyjne, relacjonujące powódź na południu Polski, zanotowały w weekend wzrosty widowni. Największą oglądalność miało TVN24, a drugie miejsce zajęła stacja TVP Info, której widownia wzrosła najbardziej, pozwalając kanałowi telewizji publicznej pokonać Telewizję Republika. Najmniej zyskała telewizja wPolsce24.pl.
- Historia ostatniego roku to coś w rodzaju snu na jawie: od spontanicznego pomysłu na radio po poważny projekt medialny, który idzie jak burza - cieszy się Paweł Sołtys, prezes zarządu Radia 357. - W tym roku bardzo chcielibyśmy w końcu wznowić nowoświatowe koncerty. Chcemy też rozwijać ofertę podcastów - zdradza plany Magda Jethon, redaktor naczelna Radia Nowy Świat. Stream obu stacji internetowych pobrano w grudniu 2021 r. przez identyczną liczbę adresów IP.
Kilkunastu komentatorów Telewizji Polskiej otrzymywało wynagrodzenie za swoje wypowiedzi do audycji informacyjnych i publicystycznych. Jak wynika z danych, które udostępniła TVP w ramach dostępu do informacji publicznej, komentatorzy otrzymywali za jeden występ 500 zł. Rekordzista dostał prawie 300 tys. zł w ubiegłym roku.
Cztery partie, które podpisały umowę koalicyjną, zapowiedziały w niej, że niezwłocznie odpartyjnią media publiczne i wyciągną konsekwencje wobec tych dziennikarzy i ich szefów, którzy „sieją nienawiść za publiczne pieniądze”. A konkrety? Ma się tym zająć nowy rząd. Co do jednego PO, PSL, Polska 2050 i Nowa Lewica są zgodne - rozliczenie mediów publicznych jest jednym z ich priorytetów. Na pierwszy ogień pójdą Jacek Kurski i Maciej Świrski - zapowiadają. - Przywrócenie praworządności wymaga wyeliminowania sytuacji, kiedy państwo posługuje się metodami kryminalnymi - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prawnik Jacek Dubois.
Choć zakończono emisję TVP Info, to z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że TVP3 nadaje, ale jedynie w wewnętrznej sieci kablowej TVP. To obrazu chaosu, który panuje w Telewizji Polskiej. Operatorzy nie wiedzą dla jakiej ekipy i w jakim miejscu będą pracować. Reporterzy „Wiadomości” otrzymali e-maile, które zwalniają ich z obowiązku świadczenia pracy. Na korytarzach słychać, że dotychczasowa ma radzić sobie z blokadą kart dzięki „tajnym przejściom”.
W niektórych pasmach Telewizji Republika emitowano w ostatnich dniach mało reklam, przeważały spoty autoptomocyjne. Z końcem stycznia wycofają się kolejni reklamodawcy. - Decyzję o skróceniu bloków reklamowych podjęliśmy dużo wcześniej. Wielu klientów zmienia strategię na chwilę, chcą przeczekać i będą wracać - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef stacji Tomasz Sakiewicz.
Czołowi dziennikarze Telewizji Republika w nowym spocie dziękuję widzom za dotychczasowe wsparcie, m.in. w staraniach o koncesję naziemną, i zachęcają do dalszych wpłat na stację. - Teraz szczególnie potrzebujemy państwa wsparcia - podkreśla Rafał Patyra.
Telewizja Republika ogłosiła w czwartek rano, że zbiera pieniądze na ścianę wideo i prosi widzów o wsparcie. Do godziny 14.00 zebrano prawie 25 procent z potrzebnego miliona złotych.
W połowie września Telewizja Polska wystąpiła do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o zastrzeżenie nowego znaku słowno-graficznego TVP Info. Identyczny logotyp pojawił się kilka dni temu na kostce mikrofonu jednej z reporterek relacjonującej wydarzenia związane z powodzią.
Transmitowane przez TVP lekcje dla uczniów podstawówek zbierają złe recenzje. Poziom przeprowadzających je pedagogów krytykuje np. Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, za to Instytut Edukacji Pozytywnej bierze ich w obronę. W TVP nieoficjalnie słyszymy, że za zawartość merytoryczną pasma odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Radiowa Trójka uruchomiła internetową ankietę, w której słuchacze mogą wypowiedzieć się, jakich treści oczekują w stacji. Nowa ramówka Trójki ma ruszyć z początkiem kwietnia.