Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce
Telewizja Polska rozpoczęła nową kampanię wizerunkową. W pierwszej jej odsłonie - jak ustalił serwis Wirtualnemedia.pl - promuje serwis informacyjny “19.30” - hasłem “Codziennie nowe wiadomości”.
W środę 10 stycznia TVP2 wznowi nadawanie “Panoramy”. Jej szefem i jednym z prowadzących został Jarosław Kulczycki, który wrócił do Telewizji Polskiej po ośmiu latach. Program informacyjny TVP2 zmieni godzinę emisji, a poza newsami mają w nim znaleźć się materiały analityczne. Część dotychczasowych reporterów zostaje w zespole.
Wszystkie działania, mające zmienić sytuację prawną medialnych spółek Skarbu Państwa, które nie są podejmowane na drodze ustawodawczej, będą ciężkim łamaniem prawa - ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, odnosząc się do zapowiedzi opozycji dot. zmian w mediach publicznych.
Bogdan Ulka, wydawca „Wiadomości” w TVP1, został po 24 latach zwolniony z Telewizji Polskiej. To kolejna osoba, która rozstała się z redakcją serwisu Jedynki po zmianie jego kierownictwa.
Po ujawnieniu przez OKO Press, że żona szefa informacji RMF FM Marka Balawajdera jest dyrektorką w czeskiej spółce córce Orlenu, a kierowany przez Daniela Obajtka koncern może liczyć na taryfę ulgową w stacji, głos zabrała sama zainteresowana. - Mój mąż i ojciec mojego syna to najbardziej prawy, uczciwy i po ludzku dobry i bezinteresowny człowiek, jakiego znam - napisała Magdalena Balawajder. Podkreśliła, że sama ma “kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie”, by pracować na stanowiskach, które zajmuje.
- To już jest zupełnie inny program. Wyraźny spadek oglądalności początku tego sezonu wynika głównie ze zmiany prowadzącego, wszystko zaczyna wyglądać jak świadomy kicz - tak eksperci komentują odświeżoną wersję „Jaka to melodia?”.
Na początku grudnia pojawił się sondaż, których prezenterów telewizyjnych Polacy najbardziej cenią i lubią. Zwycięzca był bezkonkurencyjny - zdobył niemal jedną trzecią głosów. Kilka dni później okazało się, że od sześciu lat prowadził samochód bez prawa jazdy.
Lucjan Olszówka odszedł w sierpniu br. z Telewizji Polskiej, dla której ostatnio pracował jako korespondent we Francji. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl tłumaczy przyczyny rozstania z TVP. - Nie chciałem być częścią tępej, pisowskiej propagandy - mówi. I dodaje: „Mogę sobie spojrzeć w lustro bez wstydu. Nie wyprodukowałem żadnego paszkwila. Jeśli ktoś coś znajdzie będę naprawdę wdzięczny za podesłanie”.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła postępowanie wyjaśniające po wpadce reportera „Panoramy” Marcina Dryszela w niedzielnym wydaniu programu. Dziennikarz w czasie relacji na żywo posłużył się wulgarnym słowem.
Po odejściu z Onetu Janusz Schwertner dołączy do zespołu Iberionu, będzie dyrektorem programowym firmy i redaktorem naczelnym jej największego serwisu Goniec.pl - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Iberion w najbliższym czasie przeprowadzi rebranding.
Większość kanałów informacyjnych zanotowała we wrześniu br. wzrosty widowni. Liderem rankingu był kanał TVN24, a za nim znalazła się TV Republika notująca ogromny wzrost. Trzeci był kanał TVP Info, który miał lepszy wynik niż Polsat News.
Edward Miszczak, wiceprezes i dyrektor programowy Telewizji Polsat, miał zostać odsunięty od tworzenia wiosennej ramówki stacji i ma pełnić jedynie funkcję konsultanta. Powodem jest fiasko najważniejszych nowości jesiennej oferty Polsatu. Stacja oficjalnie twierdzi jednak, że Miszczak cały czas odpowiada za kwestie ramówkowe.
Aż 10,7 mln mieszkańców Niemiec słucha stacji radiowych DAB+ każdego dnia, a 20,5 mln przynajmniej raz w miesiącu – wynika z danych Audio Trends 2024. Dla porównania w Polsce, według badania Radio Track, w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła zaledwie 77 tys.
Po czterech dniach po wznowieniu nadawania kanał TVP Info ma średnio 0,96 proc. udziału. Stacja, która nadaje z rozruchową, skromną ramówką, zanotowała ogromny spadek oglądalności względem poprzedzającego okresu długofalowego. Kanał zajmuje dopiero piąte miejsce wśród stacji newsowych, przegrywa nie tylko z TVN24, ale też TV Republika, Polsat News i Wydarzenia24 - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.
Od września TVP Info będzie mieć nowe logo, oprawę antenową i będzie nadawane z nowego studia przy ul. Woronicza. Natomiast poprzednia siedziba stacji, przy placu Powstańców Warszawy, może zostać sprzedana - zapowiada dyrektor generalny Telewizji Polskiej Tomasz Sygut.
Nadawca RMF FM w oficjalnym liście do Radia ZET zarzucił mu nieuczciwą konkurencję polegającą na „zorganizowanym, natarczywym” proponowaniu pracy prezenterom RMF FM. - Działania Radia ZET są nakierowane „zasadniczo” na redakcję programową RMF - uważa Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF. - Wszystkie nasze działania są zgodne z prawem i nie wybiegają poza standardowe działania rynkowe - zapewnia Michał Celeda, redaktor naczelny Radia ZET.
- Polsat przecierał szlaki, wprowadzając w Polsce nowe formaty. I prawie zawsze były to telewizyjne hity - ocenia telewizję, która właśnie świętuje 30. rocznicę powstania, Bogusław Chrabota, jej wieloletni dyrektor programowy. To Polsat - jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce - transmitował mecze Ligi Mistrzów, wprowadził talk-show i teleturnieje, wypromował Dodę i Kubę Wojewódzkiego, ale też modę na disco polo. - Od swoich studentów słyszę, że istnieje przymiotnik "polsatowe", który ma określać rozrywkę niezbyt wysokiego kalibru - mówi nam medioznawca prof. Wiesław Godzic.
Niedawno ruszyła procedura związana z rezerwacją piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Przedstawicielka Emitela, który chce pozyskać częstotliwości przewidziane dla MUX-5 zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że dodatkowe kanały będą mogły być odbierane przez ponad 95 proc. populacji kraju.
Od czwartku Telewizja Republika o 16:55 będzie emitować nowy program informacyjny „Express Republiki”. Będzie go prowadził Rafał Patyra, poprzednio związany z Telewizją Polską jako gospodarz „Teleexpressu” i dziennikarz TVP Sport.
Jak główne serwisy informacyjne Telewizji Polskiej relacjonują działania obecnego rządu i opozycji? Czy i co zmieniło się na tym tle w porównaniu do krytykowanej telewizji publicznej z ostatnich lat? - Jest dramatyczna różnica - mówi medioznawca Adam Szynol i wskazuje na przykład niedawnych powodzi.