Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce
Z „Faktów” TVN do Telewizji Polskiej przeszło dotąd dwóch researcherów. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że czterech kolejnych złożyło wypowiedzenia. Choć odejść z TVN nie ma wiele, to Związek Zawodowy Pracowników TVN zarzuca stacji brak reakcji na zmieniającą się sytuację medialną.
Agnieszka Kamińska, poprzednia prezes Polskiego Radia, objęła funkcję dyrektor Centralnego Przystanku Historia wchodzącego w skład Instytutu Pamięci Narodowej. Publicznym nadawcą kierowała przez prawie cztery lata.
Redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher i doradca zarządu Juliusz Kaszyński zapowiadają w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że część dziennikarzy zatrudnionych w firmie w ostatnich latach nie straci pracy. - Zmiany będą trwały, ale nie przyszliśmy do radia z grupą znajomych i rodzinami, jak to robili nasi poprzednicy oraz planem masowych zwolnień - słyszymy.
Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski zdecydowali się opuścić „Szkło kontaktowe” TVN24 i tworzyć własny program w TVP Info. Kasia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradza pierwsze szczegóły nowej audycji.
Platforma cyfrowa Polsat Box wprowadza od 1 lutego zmiany na liście kanałów w dekoderach satelitarnych i IPTV w zakresie pozycji 1-50. - Dzięki temu klienci i widzowie będą mieli łatwiejszy dostęp do kanałów ogólnych, informacyjnych i sportowych - informuje Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu.
Obóz rządzący pracuje nad projektem ustawy o nowym sposobie finansowania mediów publicznych. Szef sejmowej komisji kultury Bogdan Zdrojewski informuje Wirtualnemedia.pl, że nowe przepisy mogą wejść w życie z początkiem 2025 roku. TVP i Polskie Radio mają być finansowane z dotacji budżetowej lub opłaty audiowizualnej.
Paulina Stolarek-Marat została nową dyrektorką radiowej Jedynki, zastępując Marcina Kusego. Wicedyrektorem będzie Jacek Czarnecki, wcześniej w Radiu Zet. W kierownictwie stacji jest także Magdalena Szturemska.
Marcin Wolski - twórca audycji TVP Info „W tyle wizji” - wczoraj pożegnał się z widzami Telewizji Polskiej. - Poprzednim razem moja wielka przygoda z „60 minut na godzinę” skoczyła się za sprawą generała w ciemnych okularach, który po prostu pewnego dnia wyłączył nadajniki Polskiego Radia. Tym razem trzeba było wyłączyć nadajnik polskiej telewizji - skomentował na swoim profilu na YouTube.
Na portalach należących do Wirtualnej Polski zablokowano komentarze przy artykułach na temat agresji Rosji wobec Ukrainy. - Obserwujemy wzmożone działanie tzw. trolli - uzasadnia Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP. W czwartek na taki ruch zdecydowały się Interia i Polska Press.
Na pytania odpowiada Magda Sakowska prowadząca i wydawca programu „To był dzień” w Polsat News.
- To nie jest tak, że jesteśmy zachwyceni narzędziami AI, wyeliminujemy żywego człowieka. Nie, to nie o to chodzi - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef krakowskiej rozgłośni Marcin Pulit, który stoi za eksperymentem z prezenterami AI na antenie Off Radia Kraków. Zaprzecza, że wprowadzenie awatarów ma związek ze zwolnieniami. Byli współpracownicy rozgłośni przygotowali jednak petycję kierowaną m.in. do RPO i KRRiT. Głos w sprawie zabrał nawet wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Telewizja Puls podjęła decyzję o zakończeniu emisji serialu „Lekarze na start” po pierwszym sezonie. - Produkcja nie została entuzjastycznie przyjęta przez naszych widzów - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.
Apel otwarty skierowany do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara wspierają przedsiębiorcy, ludzie mediów i kultury. Chodzi o podjęcie zdecydowanych działań w walce z publikowaniem w przestrzeni cyfrowej fake newsów oraz mowy nienawiści. Z inicjatywy Polskiej Rady Biznesu oraz Rady Polskich Przedsiębiorców apel podpisało ponad 200 osób, w tym m.in. menadżerowie z największych polskich mediów, jak Wirtualna Polska, TVN, RASP czy Agora.
Część dziennikarzy czy osób tworzących produkcje nie otrzymała dotąd przelewów od TVP za pracę wykonaną w ostatnich miesiącach - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Problem dotyczy tych, którzy współpracują z telewizją publiczną na umowach B2B. - Sytuacja jest niekiedy dramatyczna - mówi nam Bogdan Wiśniewski, szef „Solidarności” w spółce.
W czwartek Polsat poinformował, że dotychczasowa szefowa pionu informacji i publicystyki w tej telewizji, Dorota Gawryluk, obejmie nowo utworzone stanowisko dyrektora zarządzającego pionu kanałów tematycznych w Telewizji Polsat i Grupie Polsat Plus. Jej dotychczasowe miejsce zajmuje z kolei Piotr Witwicki. - Można to odczytać jako sygnał, że szykuje się pewna zmiana w narracji informacyjno-publicystycznej - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl medioznawca prof. Jacek Dąbała. - Nie zawsze dziennikarz newsowy może odnaleźć się w nowym uniformie i gorsecie - mówi z kolei dr Miłosz Babecki z Katedry Badania Mediów UWM.
Stacja TVN24 wskutek awarii przez kilka godzin w środę była dostępna w dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej. Wywołało to euforię części użytkowników social mediów, którzy od dawna apelują o dołączenie stacji do darmowych multipleksów. Nie jest to jednak możliwe, a przyczyn jest kilka.
Digitalradio Büro Deutschland, organizacja zrzeszająca nadawców publicznych i prywatnych w Niemczech, przygotowała raport na temat cyfryzacji radia w Europie. Wynika z niego, że emisja DAB+ jest już dostępna w 30 krajach kontynentu.
Prezenter Filip Chajzer rozstaje się ze stacją TVN,w której do czerwca br. prowadził program "Dzień dobry TVN". Jak twierdzi Chajzer, stacja zarzuciła mu konkurencyjną działalność i złamanie umowy.
Od wtorku Telewizja Republika jest emitowana satelitarnie w jakości HD, na taki standard przechodzi też w większości sieci kablowych. - Naszym celem jest przegonienie TVN24 i zostanie stacją informacyjną numer jeden - zapowiada Jarosław Olechowski, szef wydawców w stacji.
Kabaret Moralnego Niepokoju i Kabaret Młodych Panów we wspólnym oświadczeniu ogłosili zakończenie współpracy z telewizją Polsat, po tym jak stacja bezterminowo zawiesiła emisję programu „Kabaret na żywo. Młodzi i Moralni”. - Do zobaczenie nie wiemy kiedy, ale nie tam gdzie do tej pory - stwierdził Robert Górski.