Nową odsłonę TVP Info chętniej oglądają mężczyźni niż kobiety. Wśród widowni dominują osoby starsze, emeryci i mieszkańcy wsi. Zauważalna jest zmiana profilu audytorium stacji w porównaniu do „starej” wersji kanału - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.
Nowy program informacyjny TVP1 “19.30” zbiera bardzo różne opinie. - Da się oglądać bez zgrzytania zębami i śmiechu - mówi nam medioznawca Adam Szynol. - Nadal nie jest to program, jaki powinien pojawiać się w mediach publicznych, jeśli mają być rzeczywiście obiektywne - uważa zaś publicysta Łukasz Warzecha. Tomasz Sekielski wskazuje z kolei, jaki powinien być główny cel “19.30”.
Producent słodyczy Wedel zamiast wycofać swoje reklamy z TV Republika, podmienił spoty na planszę z definicją mowy nienawiści. - Naiwnością jest sądzić, że emitowanie statycznej, a wręcz nudnej planszy w krzykliwym bloku reklamowym przyciągnie uwagę widzów. Jednak dzięki temu nietypowemu działaniu i nagłośnieniu go w innych mediach, Wedel osiągnął daleko wyższe zasięgi, niż gdyby emitował klasyczne spoty reklamowe w TV Republika - komentuje Marek Gonsior.
Prezesi Polskiego Radia Paweł Majcher i Juliusz Kaszyński oraz nowa dyrektor Trójki Agnieszka Szydłowska spotkali się w czwartek z pracownikami stacji. - Zapowiadając odbudowę Programu III zasugerowali, że to nie może być powrót do starej Trójki - mówi nam anonimowo jeden z dziennikarzy. - Nie chcę burzyć wspaniale działających obywatelskich projektów, jakimi są Radia 357 czy Nowy Świat - zapowiedziała Szydłowska.
W czwartym kwartale ub.r. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM, ale stacja zanotowała największy spadek w zestawieniu. Z kolei najwięcej zyskały ex aequo Radio ZET i VOX FM - raport Wirtualnemedia.pl.
TVN Warner Bros. Discovery uruchomił 15 kanałów typu FAST, które nazywa „kanałami nowej generacji”. Nadają powtórkowy kontent z oferty stacji TVN i są dostępne za darmo w Playerze. - Nikt nie na taką skalę nie zrobił tego w naszej części Europy - mówi Wirtualnemedia.pl Maciej Gozdowski, group vice president odpowiedzialny za serwisy streamingowe WBD w Polsce.
Serwis VOD.pl zostanie w ciągu kilku tygodni wygaszony, a jego bezpłatna oferta trafiła już do Playera. W obliczu startu wiosennego startu platformy Max, TVN Warner Bros. Discovery nie chce mnożyć zbyt wielu bytów. - Utrzymywanie jednocześnie kilku serwisów streamingowych wprowadza klientów w zdezorientowanie - mówi Wirtualnemedia.pl Maciej Gozdowski, szef streamingu w TVN WBD.
Producent słodyczy Wedel podmienił swoje reklamy w Telewizji Republika na planszę z definicją mowy nienawiści - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Reklamodawca w reakcji na skandaliczne wypowiedzi na tej antenie, podobnie jak wiele innych firm, wycofał się z promocji w telewizji Tomasza Sakiewicza. - Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie wykupionego z wyprzedzeniem czasu antenowego na emisję planszy prezentującej definicję mowy nienawiści autorstwa Rady Europy - odpowiada na pytania Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Wedla.
Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki, tworzący poprzednią dyrekcję Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, nie są już pracownikami Telewizji Polskiej, doręczono im zwolnienia dyscyplinarne - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. TVP zarzuca im działania na szkodę spółki.
W niektórych pasmach Telewizji Republika emitowano w ostatnich dniach mało reklam, przeważały spoty autoptomocyjne. Z końcem stycznia wycofają się kolejni reklamodawcy. - Decyzję o skróceniu bloków reklamowych podjęliśmy dużo wcześniej. Wielu klientów zmienia strategię na chwilę, chcą przeczekać i będą wracać - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef stacji Tomasz Sakiewicz.
- Wszyscy byliśmy w szoku, bo nic nie zapowiadało tych zwolnień. Nic i nikt na nie nas nie przygotował. Jarosław Kurski na spotkaniach z dziennikarzami „Wyborczej” wręcz obiecywał, że póki on jest naczelnym nie będzie zwolnień – opowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Bartosz Józefiak, reporter i członek związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. I dodaje: Jeśli reszta pensji pozostanie na tym samym poziomie, to właśnie obserwujemy pogrzeb „Wyborczej”
Część czytelników Wirtualnemedia.pl krytykuje sieci kablowe i platformy cyfrowe za udostępnianie TV Republika. Nie chcą finansować tej stacji z powodu głoszonych tam poglądów. Znawcy rynku płatnej telewizji przypuszczają, że w większości firm kanał jest oferowany za darmo. Co więcej, nie wykluczają, że TV Republika płaci niektórym operatorom za obecność w ofercie.
Działacze PiS i entuzjaści „dobrej zmiany” protestują przeciwko postawieniu w stan likwidacji lokalnych rozgłośni radiowych Polskiego Radia. Ich pracownicy widzą w tym szansę na ukrócenie „cenzury, mobbingu, kolesiostwa i wszechobecnej amatorszczyzny, które są znakiem odchodzącej ekipy”. A w regionalnych spółkach działa likwidator. - Rolą likwidatora jest zbadanie sytuacji finansowej spółek i wdrożenie procesów naprawczych. Dopóki to nie nastąpi, finansowanie rozgłośni powinno odbywać się na dotychczasowych zasadach – mówi Wirtualnemedia.pl adwokat Paweł Kusak.
Community Notes to wprowadzone przez Elona Muska rozwiązanie, które ma w założeniu ulepszać jakość treści w X (dawniej Twitterze) i stanowić remedium na dezinformacje. Jak to wygląda w praktyce?
Wtorkową relację TV Republika na temat zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oglądało na YouTubie równocześnie nawet ponad 70 tys. widzów. Przez dwa tygodnie kanał zyskał tam ponad 250 tys. subskrybentów. Czy ta wzrostowa tendencja się utrzyma i zapewni stacji stałe finansowanie? - Jeśli Danuta Holecka i Michał Rachoń mieliby w TV Republika podobne zarobki do tych ostatnio ujawnionych z czasów TVP, to przychody z wyświetlenia na Youtube całego kanału ledwo starczyłyby na ich wynagrodzenie - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Olivia Drost.
- Dziennikarze przebywający bezprawnie w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oczywiście mogą ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwa, w efekcie których dojdzie do zniszczenia mienia w postaci sprzętu - mówi Wirtualnemedia.pl karnista adw. Arkadiusz Szymański i dodaje, że w grę wchodzi też odpowiedzialność za naruszenie miru domowego.
Wirtualna Polska, największy wydawca serwisów internetowych w Polsce, sfinalizowała nabycie portalu Wirtualne Media. Po przejęciu portal będzie funkcjonować jako osobna spółka, niezależna od części mediowej WP. Prezeską nowo nabytej spółki została Ewa Świstuniuk, doświadczona menedżerka z branży mediów.
Telewizję Republika w pierwszych trzech tygodniach po wyłączeniu sygnału „starego” TVP Info (oraz TVP3 i TVP World) ogląda średnio 185 tys. widzów, co przekłada się na 2,92 proc. udziału. Stacja w rankingu kanałów newsowych zajmuje miejsce drugie, wygrywając m.in. z Polsatem News - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.
Agora planuje do końca marca zwolnić prawie 200 osób z segmentów prasy i internetu. Zarząd spotkał się w tej sprawie ze związkowcami. - Niestety zaciskanie pasa jest konieczne przy tak słabo rosnącym rynku reklamowym: regresywnym, jeśli chodzi o prasę drukowaną, a niezbyt progresywnym, jeśli chodzi o inne. Główni beneficjenci to gatekeeperzy, czyli duże międzynarodowe firmy: Google, Facebook czy TikTok - mówi Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek.
Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego podsumowania minionego roku w branży marketingowej. Tym razem wypowiadają się menedżerowie z najważniejszych wydawców internetowych i brokerów.