W tegorocznej edycji Polskiego Konkursu Reklamy KTR najlepszą agencją została Saatchi&Saatchi IS, domem produkcyjnym - Papaya Films, a studiem postprodukcyjnym - Lunapark. Tytuł reklamodawcy roku przyznano Allegro.
Wiosną br. roku największą oglądalność spośród programów śniadaniowych ma „Dzień dobry TVN”, który zanotował spadek widowni, podobnie jak konkurencyjne „Pytanie na śniadanie”. Zyskał tylko nadawany w Polsacie „Nowy dzień”. Stawkę zamyka nowy morning-show TVP1 „Dzień dobry Polsko”.
Rada Ministrów na posiedzeniu w środę przyjęła projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt zakłada, że operatorzy płatnej telewizji przekażą Poczcie Polskiej zgłoszenia swoich klientów o posiadaniu telewizorów.
Operatorzy płatnej telewizji skrytykowali proponowany przez MKiDN nowy system poboru abonamentu rtv. - W ten sposób trzeba byłoby żądać danych nie tylko od operatorów platform satelitarnych, ale i od wszystkich obywateli - zaznaczył Zygmunt Solorz, przewodniczący rady nadzorczej Telewizji Polsat podczas odbywającej się w Sopocie Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej PIKE.
Podczas wtorkowego panelu na Konferencji PIKE przedstawiciele nadawców komercyjnych poruszyli kwestię obecności telewizji publicznej na rynku reklamowym. - Skoro TVP ma dostać tak duże pieniądze z abonamentu to politycy powinni zdjąć reklamy z telewizji publicznej - uważają przedstawiciele TVN, Kino Polska i Telewizji Puls.
- Rada Mediów Narodowych powinna zająć się tym, co działo się wokół festiwalu w Opolu. Był to popis totalnej niekompetencji Jacka Kurskiego i władz TVP - mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, członek RMN.
Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, że festiwal polskiej piosenki odbędzie się w tym roku w innym mieście niż Opole. Ma to zostać ogłoszone w najbliższym tygodniu. Kurski skrytykował prezydenta Opola, zarzucając mu m.in. niechęć do występu Jana Pietrzaka.
Przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowelizacja ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym została przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów i trafi pod obrady rządu. Nie uwzględniono zgłoszonego w konsultacjach społecznych pomysłu, żeby pobierać abonament także za posiadanie radia w samochodzie. Ograniczono zakres umorzenia dotychczasowych zaległości abonamentowych - tylko do osób, które uiszczą tę opłatę za pół roku z góry.
Reaktywowany „Idol” oglądało średnio 1,40 mln osób, o 70 tys. widzów mniej niż oglądało reality-show „Top Chef. Gwiazdy od kuchni” w analogicznym okresie ub.r. Polsat w czasie nadawania programu był trzeci w rynku telewizyjnym, przegrywając z TVP2 i TVN. Wpływy reklamowe wyniosły 40,06 mln zł.
- „Ucho Prezesa” to jest lokomotywa, która ciągnie wizerunkowo ShowMax, ale teraz przyszedł czas na nowe, polskie filmy i seriale - mówi Maciej Sojka, dyrektor zarządzający serwisu. Trwają już zdjęcia do filmu „Botoks. Kobiety rządzą światem” Patryka Vegi, w kosztach którego partycypuje ShowMax - dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl.
Telewizja Polska podpisała umowę o współpracy z chińskim nadawcą - Chengdu Radio and Television. To jeden z największych nadawców na tamtejszym rynku. Realizacja umowy ma pomóc przybliżać Polakom informacje o chińskim rynku. Z polskiej strony umowę sygnował członek zarządu TVP, Maciej Stanecki.
Projekt ustawy o opłatach abonamentowych uzyskał pozytywną opinię Rady Legislacyjnej i 18 maja zostanie rozpatrzony przez Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował w czwartek resort kultury, który opracował ten projekt.
Sławomir Siezieniewski został skrytykowany przez kolegów po fachu po tym, jak odczytał na antenie apel dyrekcji TVP3 Gdańsk o bojkot prezydenta Sopotu. - Przeczytałem oświadczenie moich szefów, utrzymałem się w stylistyce, wziąłem to na klatę - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezenter.
Hanna Kordalska-Rosiek, szefowa gdańskiego koła związkowców TVP - Wizja i zarazem dziennikarka TVP3 Gdańsk zaprotestowała przeciwko łamaniu standardów i etyki pracy. - Chciałam w ten sposób poruszyć sumienia dziennikarzy, wydawców i uwrażliwić na to, by stawiać tamę „brudnemu dziennikarstwu” - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. List trafił m.in. do prezesa telewizji publicznej Jacka Kurskiego.
Marka Dove, która dotychczas przekonywała kobiety, że są piękne niezależnie od wszystkiego nagle mówi im: „O! Tak wyglądasz. I nie da się już z tym nic zrobić”. Połączenie słusznej i humanistycznej idei akceptacji kobiecego piękna, niezależnie od rozmiaru z fizycznym packshotem jest rzeczywiście grubo przesadzone. Zwyczajnie przekroczona została granica dobrego smaku. Ostatnim pomysłem Dove skręciło w ślepą uliczkę, podkopując delikatnie swoje wcześniejsze osiągnięcia - nową kampanię marki Dove skrytykowaną w internecie oceniają dla Wirtualnemedia.pl eksperci marketingowi.
Polska w rankingu organizacji Freedom House po raz pierwszy od 1989 roku znalazła się wśród krajów z częściowo, a nie w pełni wolnymi mediami. Jako powody wskazano działania obozu rządzącego zarówno wobec mediów publicznych, jak i prywatnych.
Liderem średniej sprzedaży ogółem wśród dzienników ogólnopolskich w pierwszym kwartale br. był „Fakt”. Na drugie miejsce awansował „Super Express”. Największy spadek zanotowały „Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita” - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.
11 i 18 maja br. ukażą się dwa dodatkowe odcinki, pierwszego sezonu serialu „Ucho Prezesa”. Będą dostępne tylko za opłatą na serwisie ShowMax. Po nich twórcy robią wakacyjną przerwę i jesienią wrócą z nowym sezonem.
Według danych IAB Polska w ub.r. wydatki na reklamy internetowe wyniosły 3,62 mld zł, o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Procentowo największe wzrosty nastąpiły w reklamie mobilnej i social mediowej, a ponad 80 proc. rynku stanowi reklama display i SEM.
Według danych firmy analitycznej App Annie użytkownicy urządzeń mobilnych wykorzystują średnio 9 aplikacji każdego dnia i 30 programów w ciągu miesiąca. - Wiele osób po prostu zarządza swoim życiem przez aplikacje i smartfony, a dla wydawców podane statystyki oznaczają walkę o tzw. „pierwszy ekran”, przy czym na tym ekranie to nie tylko tradycyjna konkurencja jest wyzwaniem - ocenia dla Wirtualnemedia.pl Bartek Pucek, szef pionów mobile & digital w Grupie Onet - RAS Polska.