Polska Press Grupa reaktywuje fundację Instytut Dziennikarstwa. Jej prezeską została Dorota Kania, członkini zarządu spółki - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Chcemy doprowadzić do tego, by jak najwięcej młodych ludzi chciało pracować w zawodzie dziennikarza - mówi Kania. W skład prezydium fundacji weszli Agata Rębiś, Grzegorz Widenka i Tomasz Przybek.
Paramount Global to kolejna firma, która opuści rosyjski rynek w związku z inwazją na Ukrainę. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał jednak dekret, który pozwala m.in. operatorom płatnej telewizji na pirackie oferowanie stacji telewizyjnych, filmów czy seriali.
Szef finansowy Discovery Gunnar Wiedenfels zdradził, że po fuzji tej firmy z WarnerMedia dojdzie do połączenia serwisów HBO Max i Discovery+. Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl oceniają, że taki ruch pozwoli WarnerBros. Discovery zbliżyć się do liderów streamingu na świecie.
Putinowska propaganda sączy się nie tylko w państwowych mediach nadających w Rosji, ale też poza jej granicami. Taką rolę spełnia m.in. telewizja RT. - Podważa zaufanie do instytucji demokratycznych, przedstawia wybiórczo fakty, swój przekaz uwiarygadnia poprzez zapraszanie do dyskusji lokalnych ekspertów czy działaczy politycznych, którzy popierają antyliberalną narrację - mówi nam Katarzyna Chawryło z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Włoskie i amerykańskie media od kilku dni publikują na pierwszych stronach drastyczne zdjęcia ofiar wojny rosyjsko-ukraińskiej. Czy naprawdę jest to potrzebne, aby pokazać rozgrywające się tam dramatyczne wydarzenia? - To trochę łatwizna. O okrucieństwie wojny lepiej mówi tłum uchodźców na fotografii - mówi nam Kuba Atys, uznany fotograf współpracujący z „Gazetą Wyborczą”. – To ma wytłumaczenie: trzeba dotrzeć do wrażliwości odbiorcy, „sprutej” przez media i sieć – uważa z kolei medioznawca, prof. Jacek Dąbała.
W Polsce wystartował serwis HBO Max, który zastąpił dostępną wcześniej platformę HBO GO. Branża jest podzielona w ocenie jakości i oferty platformy. - Widać wciąż błędy w interfejsie HBO Max i braki w bibliotece treści, ale przy swojej cenie i jakości produkcji serwis może stać się w Polsce mocnym graczem i zagrozić konkurencyjnie dominacji Netfliksa - oceniają eksperci dla Wirtualnemedia.pl.
Robert Lewandowski, piłkarz polskiej reprezentacji zakończył trwającą od sześciu lat współpracę reklamową z marką Huawei, która rzekomo miałaby pomagać władzom Rosji w odpieraniu cyberataków. - Kontynuowanie relacji z marką, która nie tylko utrzymuje obecność na rynku rosyjskim, ale pojawia się również w kontekście domniemanego zaangażowania w sprawy związane bezpośrednio z wojną, byłoby dla Lewandowskiego skazą wizerunkową nie do naprawienia. Dla Huawei pozyskanie nowych gwiazd kalibru Lewandowskiego może być trudne, przynajmniej w najbliższym czasie, gdy zakończenie współpracy z polskim piłkarzem odbyło się w atmosferze niedomówień i niepełnej przejrzystości - uważa Adam Miecznikowski, chief strategy officer Publicis Poland.
Kolejne globalne marki ogłaszają, że w konsekwencji inwazji Rosji na Ukrainę rezygnują z prowadzenia biznesu na rosyjskim rynku. To m.in. Microsoft, Visa, Mastercard, Zara, IKEA czy H&M. Są nadal takie, które biznesową działalność w Rosji kontynuują. - O ile czasowa zmiana logo na tęczowe czy wypuszczenie ekologicznej butelki sprzyjają podnoszeniu obrotu, o tyle przyłączenie się do oddolnych sankcji i wyłączenie tak dużego rynku, jakim jest Rosja, obrót ten druzgoczą. I nie łudźmy się: również w tym przypadku wiele firm dokładnie przeliczyło, co wygeneruje większe straty - rezygnacja z wielkiego rosyjskiego rynku, czy czasowe problemy wizerunkowe w świecie Zachodu - uważa Marek Gonsior, doradca marki i niezależny konsultant.
Prezes amerykańskiej platformy satelitarnej Dish Network stwierdził, że bez fuzji z DirecTV obie firmy po prostu stopnieją. Jego firma tylko w ciągu kwartału straciła 273 tys. abonentów. Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zauważają, że trend zza oceanu powoli dociera do Polski.
Program informacyjny Telewizji Polsat „Wydarzenia” w 2021 roku chętniej oglądały kobiety niż mężczyźni. Wśród widowni dziennika dominują osoby starsze i emeryci. Rośnie udział osób o wysokich dochodach, z wykształceniem wyższym oraz kadry zarządzającej - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.
Przez ostatni rok w branży reklamowej odnotowano spadek w różnicy płac ze względu na płeć, a wzrost wynagrodzeń utrzymał się na zeszłorocznym poziomie. W 2021 roku stawki wynagrodzeń wzrosły dla ponad 60 proc. stanowisk, a przeciętny wzrost pensji zasadniczych dla całego rynku wynosi 4,9 proc.
Węgry za sprawą współpracy Wiktora Orbana i Władimira Putina są nazywane „koniem trojańskim” Rosji w Unii Europejskiej. W publicznej telewizji Budapeszt informuje głównie o pomocy humanitarnej Węgrów. Unika pokazywania dramatów wojny i prezydenta Rosji. Na początku inwazji na antenie M1 występowali eksperci broniący decyzji o inwazji.
Platforma cyfrowa Polsat Box zdecydowała, że nie będzie oferować naziemnego pakietu TV Mobilna w obecnym kształcie. Olga Zomer, rzeczniczka prasowa spółki Cyfrowy Polsat zdradza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że w MUX-4 mogą pojawić się nowe kanały telewizyjne.
Kiedy Ukraińcy stawiają twardy opór wrogiemu wojsku, rosyjski Pierwyj Kanał emituje filmy o pokonaniu hitlerowskich Niemiec i entuzjastycznym witaniu Armii Czerwonej. Propagandowa Rossija 24 twierdzi z kolei, że ukraiński rząd zagraża nawet studentom z Afryki. Programy te trafiają głównie do Rosjan, bo operatorzy z kolejnych krajów usuwają rosyjskie kanały.
TVN24 i TVP Info w trakcie wydań specjalnych swoich programów nie nadają bloków reklamowych. Polsat News mocno ograniczył ich liczbę. Biuro prasowe TVN Grupy Discovery zdradza Wirtualnemedia.pl, że stacja chce, aby widzowie w niezakłócony sposób mogli śledzić wydarzenia na Ukrainie.
W ub.r. wydatki reklamowe w Polsce zwiększyły się o 16,2 proc. do 10,51 mld zł, były o 7 proc. wyższe niż w przedcovidowym 2019 roku - wynika z danych Publicis Groupe. W drugim półroczu wzrost wyniósł nieco ponad 11 proc., w internecie całoroczna dynamika była prawie dwukrotnie wyższa niż w telewizji. W br. Publicis Groupe spodziewa się wzrostu o 4,5-6,5 proc.
Prawdziwe oblicze militarnego ataku Rosji na Ukrainę poznajemy dziś głównie dzięki social mediom, które są także źródłem informacji dla informacyjnych kanałów telewizyjnych. Relacje tu zamieszczają mieszkańcy Ukrainy, ale też żołnierze i prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze rosyjskie na tym polu są bierne, a swój przekaz - znacznie odbiegający od faktów - sprowadzają do czystej propagandy. - Aktywność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego sztabu to znakomity przykład komunikacji lidera, który nazywa rzeczy po imieniu, jest zdecydowany, konsekwentny, podnosi na duchu, buduje wspólnotę, wzywa do działania - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Urszula Podraza, ekspertka ds. wizerunku.
- Pani prezes podjęła się wyzwania, ale nie może pochwalić się wzrostem słuchalności - ocenia Agnieszkę Kamińską prof. Jacek Dąbała, medioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. We wtorek Rada Mediów Narodowych zdecydowała, kto dalej pokieruje Polskim Radiem. Stanowisko zachowała Agnieszka Kamińska. - Kompletnie nie ma pojęcia, czym radio publiczne być powinno - uważa Andrzej Siezieniewski, były prezes Polskiego Radia.
Na portalach należących do Wirtualnej Polski zablokowano komentarze przy artykułach na temat agresji Rosji wobec Ukrainy. - Obserwujemy wzmożone działanie tzw. trolli - uzasadnia Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP. W czwartek na taki ruch zdecydowały się Interia i Polska Press.
Operatorzy telekomunikacyjni będą przetwarzać SMS-y pod kątem wzorca treści, które w nich się pojawiają i blokować phishingowe – poinformowano w środę na konferencji KPRM i UKE z udziałem operatorów. - Okazało się, że potrzebne są dalsze kroki, które sprawią, że złośliwe wiadomości w ogóle nie dotrą do obywateli - mówił Janusz Cieszyński.