Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, która zerwała współpracę z agencją PReal’s po tym, jak „Gazeta Wyborcza” opisała, że jej prezes Kamil Mirosław Radomski miał oczerniać na Facebooku ekologów i organizację WWF. Według szefów agencji public relations to dobra decyzja. Uzasadniają, że takie zachowania PR-owców są niedopuszczalne, zaś wyciągnięcie natychmiastowych konsekwencji w takich sytuacjach powinno być stałą praktyką.
Netflix poinformował o zmianie sposobu w jaki oblicza oglądalność konkretnych filmów i seriali dostępnych w serwisie. Wcześniej jako obejrzany firma uznawała każdy film odtworzony w przynajmniej 70 procentach jego długości. Obecnie do tej kategorii trafia każde włączenie określonej produkcji na co najmniej 2 minuty. Według statystyk „Wiedźmina” obejrzało od momentu premiery 76 mln gospodarstw domowych, co stanowi na Netfliksie rekord dotyczący pierwszego sezonu wszystkich seriali. - W przypadku wieloodcinkowego serialu nowa metodologia trąci absurdem, skomplikuje porównania oglądalności platform streamingowych i programów tradycyjnych nadawców telewizyjnych - oceniają eksperci dla Wirtualnemedia.pl.
Najwyższa Izba Kontroli poinformowała o swoim planie działań na 2020 rok. Zapowiedziała m.in., że zajmie się "badaniem zarządzania majątkiem i finansami TVP". Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych uważa, że "kontrola jest bardzo wskazana" i według niego powinno się sprawdzić wydatki na program, modernizację budynku przy Placu Powstańców oraz "rzetelnie ocenić racjonalność wszystkich wydatków na zakup praw sportowych".
Mający wejść w życie z początkiem kwietnia br. tzw. podatek cukrowy od dosładzanych sztucznie napojów zamiast zmienić nawyki żywieniowe Polaków, uderzy w ich producentów i rynek reklamowy. Zdaniem ekspertów najwięcej stracić mogą producenci markowych napojów, bo w obliczu potencjalnych podwyżek cen konsumenci przerzucą się na tańsze ich odpowiedniki, np. na marki własne sieci handlowych. Spadek sprzedaży z kolei może doprowadzić do cięcia wydatków reklamowych, które dziś liczone są w setkach milionów złotych.
Zaufanie do mediów prywatnych deklaruje 50,2 proc. Polaków, a do publicznych - 34,4 proc. Medioznawca prof. Wiesław Godzic zwraca uwagę, że w ciągu kilkunastu lat mocno spadło zaufanie do wszystkich mediów. - Odbiorcy nie rozumieją, szczególnie przy zawirowaniach politycznych, jak można właściwie o tym samym mówić zupełnie różnym językiem i zupełnie inaczej to oceniać - komentuje dla Wirtualnemedia.pl.
Wydatki na reklamę w tradycyjnych mediach (bez internetu) wzrosły w 2019 roku o 12,9 proc. Ponad połowa budżetów reklamodawców trafiła do telewizji. Najwięcej w tym okresie wydał Aflofarm Farmacja Polska, a Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka zanotował najwyższy wzrost wydatków.
- Bawi mnie nadmierna egzaltacja - dzisiaj media są takim samym narzędziem i miejscem, jak każde inne. W tym sensie trzeba je odbrązowić. To zajęcie tak samo dobre, jak mnóstwo innych. Może jest ciekawsze, ale czy lepsze? Bawi mnie i nie kupuję tego, kiedy ktoś, kto ma związek z mediami uważa, że robi absolutnie niesamowite i misyjne rzeczy, w odróżnieniu od ludzi, którzy produkują gwoździe - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF.
Serwis OKO.Press publikując informacje o Wirtualnej Polsce oraz Ministerstwie Sprawiedliwości podało nazwiska trzech według redakcji fikcyjnych dziennikarzy: Krzysztof Suwart, Krzysztof Major oraz Konrad Wojciechowski. Ten ostatni to jednak prawdziwa osoba, pisze artykuły nie tylko dla WP.pl, lecz także m.in. dla „Gazety Wyborczej” i „Dziennika Gazety Prawnej”. - Artykuły podpisane nazwiskiem Konrada Wojciechowskiego opublikowane na stronie Wirtualnej Polski promują podmioty prywatne jak i publiczne, a w swojej formie bliźniaczo przypominają teksty fikcyjnego autora Krzysztofa Suwarta - tłumaczy Sebastian Klauziński z OKO.press.
Prawie codziennie użytkownicy social mediów spotykają się z publikowanymi na profilach różnych marek postami, które wprost ich nie promują, ale nawiązują do różnych wydarzeń z życia publicznego, jak np. do informacji o tym, że książę Harry i księżna Meghan chcą „wystąpić z rodziny królewskiej”. Działania real-time-marketingowe mimo że nie przekładają się bezpośrednio na sprzedaż, to markom są potrzebne, bo budują ich świadomość, a w głowach odbiorców pozostawiają ślad związany z brandem. Dzięki nim odnotowują też lepsze wskaźniki zaangażowania i zasięgu.
W 2019 roku sieć marketów spożywczych Dino Polska otworzyła 243 nowe sklepy, podczas gdy Biedronka uruchomiła tylko 102 nowe placówki. Jej przychody regularnie rosną - dynamika jest dwucyfrowa, a klientów przybywa, mimo że firma w ogóle nie reklamuje się w szeroko zasięgowych mediach. - Sklep blisko, za rogiem ma większe szanse powodzenia niż wielkie markety w dalekiej odległości. Jak do tego jest dobrze zaopatrzony, czysty, ma miłą obsługę i dobre ceny, to reklamowanie go wydaje się być zbyteczne - oceniają eksperci marketingowi.
W środę 22 stycznia Rada Mediów Narodowych podjęła decyzję o odwołaniu z funkcji prezesa Polskiego Radia Andrzeja Rogoyskiego i o mianowaniu na to stanowisko Agnieszkę Kamińską. Od grudnia 2019 roku była członkiem zarządu spółki. Zapalnikiem do zmiany miało być jedno z posiedzeń zarządu, kiedy były już szef rozgłośni miał wstrzymać się od głosu - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.
Amazon został najcenniejszą marką na świecie w rankingu Brand Finance Global 500. Wycena firmy Jeffa Bezosa osiągnęła nieprzekraczalny do tej pory próg 200 miliardów dolarów. Najsilniejszą marką na świecie zostało włoskie Ferrari.
W czwartym kwartale ub.r. liczba subskrybentów Netflixa wzrosła o 8,76 mln do 167,09 mln. Platforma zanotowała 5,47 mld dolarów wpływów i 587 mln dolarów zysku netto. W USA pozyskała jedynie 420 tys. nowych klientów (wobec 1,53 mln rok wcześniej), co uzasadnia rosnącą konkurencją. Podkreśla też, że „Wiedźmin” okazał się najpopularniejszym z pierwszych sezonów jej seriali.
W marcu br. wystartuje nowy kanał telewizyjny Biznes24 - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Twórcami - poświęconej biznesowi, gospodarce i ekonomii stacji - są Michał Winnicki i Roman Młodkowski. - Start kanału jest odpowiedzią na potrzeby widzów zainteresowanych finansami i gospodarką oraz wycofanie się z tej tematyki przez pozostałe duże stacje newsowe w Polsce - komentuje nam Winnicki.
Podczas tegorocznego, 28 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy może paść kolejny rekord zebranych funduszy. Kwota zadeklarowanych wpłat już przekroczyła 115 mln zł, a ostateczna kwota będzie znana 8 marca br. I choć Orkiestra gra już 28 lat, to zainteresowanie nią nie słabnie, a wręcz przeciwnie - z roku na rok jest coraz większe. Zdaniem ekspertów od wizerunku i marketingu WOŚP staje się globalną marką najważniejszych wydarzeń charytatywnych na świecie, a czerwone serduszko jest silnym visual hammerem, który ma bardzo wysoką rozpoznawalność. To także świetna komunikacja, od dobrze przemyślanej strategii, przez świetną identyfikację wizualną, po doskonale zaplanowaną taktykę - oceniają eksperci.
Google zapowiedział, że produkowana przez niego przeglądarka Chrome za 2 lata nie pozwoli zewnętrznym stronom na śledzenie użytkowników za pomocą plików cookies. Według branży to będzie bolesny cios dla segmentu reklamy i wydawców. - Uczyni Google monopolistą w zakresie wiedzy o użytkownikach, którzy z kolei zobaczą wzrost liczby paywalli na stronach. Reklamodawcy i media mogą bronić się tworząc własne systemy zbierania danych o internautach albo ograniczyć swoją obecność w Chrome, co będzie karkołomnym zadaniem - oceniają eksperci dla Wirtualnemedia.pl.
Dokładnie 15 stycznia 1990 roku w południe rozpoczęła nadawanie pierwsza w Polsce komercyjna stacja radiowa Radio Małopolska FUN. Pierwszą piosenką, jaka pojawiła się na antenie była "Africa" zespołu Toto. To były początki RMF FM, od tego czasu minęło 30 lat. - Prezes Tyczyński jak nikt inny inwestował w markę - wspomina Robert Kozyra, były redaktor naczelny i prezes Radia Zet.
W ubiegłym tygodniu Sejm opowiedział się za nowelizacją ustawy abonamentowej, która miała by zakładać przyznanie maksymalnie 1,95 mld zł rekompensaty dla mediów publicznych z tytułu utraconych wpływów z abonamentu RTV. Usunięto także przepis, który zakładał, że zarządy mediów publicznych mogą liczyć do trzech osób. - Bez wątpienia oznacza to osłabienie, a może też przy okazji chęć wyeliminowania, obecnych prezesów. Na pewno Jacek Kurski nie będzie mógł zarządzać tak, jak do tej pory - ocenia Jan Dworak, były prezes TVP.
Kamil Durczok publikując po dłuższej przerwie wpisy w social mediach „stracił szansę, by siedzieć cicho”. Jego słowne przepychanki z internautami świadczą, że decyzja o wznowieniu aktywności nie była przemyślana. Na pewno w odbudowie utraconego zaufania i wzbudzeniu sympatii nie pomoże mu rynsztokowe słownictwo, którym się posługuje - oceniają eksperci od wizerunku. Uważają, że najlepszą strategią w sytuacji, w której znalazł się były dziennikarz jest cisza i zniknięcie z widoku, bo każdy czasem upada, a liderów poznaje się po tym, czy potrafią wstać.
Wydawcy patrzą na 2020 rok ze spokojem, choć widzą zagrożenia dla dziennikarstwa w nadchodzących miesiącach - wynika z raportu Reuters Institute for the Study of Journalism (RISJ). Media będą coraz powszechniej wprowadzać model subskrypcji kosztem przychodów z reklam, na znaczeniu zyska weryfikowanie informacji oraz segment podcastów. - W Polsce trendy będą nieco inne, nasi wydawcy postawią głównie na mieszany model reklam i płatnych treści. Dla wydawców ważniejsze od tworzenia podcastów będzie kwestia tego jak na nich zarabiać - ocenia dla Wirtualnemedia.pl Paweł Nowacki, ekspert rynku mediów.