SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czech Media Invest złożyła wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia Grupy Eurozet

Spółka Czech Media Invest złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcie polskiej Grupy Eurozet, właściciela m.in. Radia Zet. Teraz Urząd zdecyduje czy transakcja nie ogranicza konkurencji.

O umowie zawartej pomiędzy francuskim koncernem Lagardère a medialną firmą Czech Media Invest informowaliśmy już w Wirtualnemedia.pl. Zgodnie z założeniami transakcji, czeska spółka przejmie za 73 mln euro aktywa należące do francuskiej firmy Lagardère w Polsce, Czechach, Rumunii i na Słowacji. W Polsce dotyczy to Grupy Eurozet, w której portfolio są takie stacje jak Radio Zet, Antyradio, Meloradio i Chillizet.

Transakcja zostanie sfinalizowana pod warunkiem wydania zgody przez urzędy regulacyjne, w krajach, których działają przejmowane spółki. W Polsce prezes UOKiK wyda zgodę na dokonanie koncentracji, jeżeli w jej wyniku konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona. W naszym kraju to właściwie formalność, ponieważ dotąd Czech Media Invest nie prowadziła u nas innej działalności.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie chce komentować sprawy przed ogłoszeniem decyzji.

Oprócz polskiego Eurozetu, czeska spółka kontrolowana wspólnie przez Daniela Křetínskýego i Patrika Tkáča nabyła także Radio XVII SRL, Erope Development International, Radio Bonton, Regie Radio Music oraz Infinitiv.

Szefem Czech Media Invest jest Daniel Křetínský

Czech Media Invest wydaje w Czechach cztery dzienniki (m.in. „Blesk”, „Aha!” i „Sport”) oraz szereg magazynów i serwisów internetowych. Ponadto ma dwie drukarnie oraz zajmuje się wydawaniem książek i dystrybucją prasy. Cztery lata temu należący do firmy Czech News Center Holding przejął czeski oddział Ringier Axel Springer (który miał drukarnię i wydawał m.in. „Blesk” i „Aha!”). Kwotę tej transakcji szacowano na 170 mln euro.

Szefem i współwłaścicielem firmy jest Daniel Křetínský, który jest właścicielem koncernu energetycznego EPH (ma 94 proc. jego udziałów). Dwa lata temu 31 proc. udziałów spółki zależnej EPH odpowiadającej za infrastrukturę sprzedał grupie inwestorów za 1,6 mld dolarów. „Forbes” w br. wycenił majątek Křetínskiego na 2,6 mld dolarów.

W komunikacie Lagardère zaznaczono, że kupno biznesu radiowego firmy wynika ze strategii rozwoju Czech Media Invest zakładającej działalność w nowych sektorach rynku mediowego.

W strukturze koncernu Lagardère biznes radiowy przyniósł w ub.r. 22 proc. wpływów pionu Lagardère Active, mniej niż prasa (39 proc.) i telewizja (32 proc). 77 proc. przychodów tego pionu osiągnięto we Francji.

W ub.r. Lagardère Active zanotował 872 mln euro wpływów, po spadku o 4,7 proc. w skali roku. Tłumaczono to m.in. spadkiem słuchalności stacji Europe 1, ograniczeniem działalności firmy produkcyjnej Lagardère Studios i spadkami na rynku prasowym. Zysk EBIT Lagardère Active zmalał rok do roku z 78 do 70 mln euro.

Cały koncern Lagardère miał w ub.r. 7,07 mld euro wpływów (wobec 7,39 mld euro w 2016 roku) i 179 mln euro zysku (po wzroście o 4 mln euro w skali roku).

Dołącz do dyskusji: Czech Media Invest złożyła wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia Grupy Eurozet

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wielki fan
Super wygląda ten autobus radia zet!
odpowiedź
User
Pawel
@wielki fan. Autobus to www.barbus.eu. w środku wygląda jak burd....
odpowiedź
User
Pawel
Czy to nie www.barbus.eu
odpowiedź