Rozgłośnie regionalne do Śledzińskiej-Katarasińskiej w sprawieustawy medialnej
Połączenie ośrodków telewizyjnych z rozgłośniami radiowymi prowadzido utraty różnorodności treści. W wyniku proponowanych przez Rządzmian, pracę stracą setki osób - piszą przedstawiciele 17 rozgłośniregionalnych Polskiego Radia do Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej.
Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia wystosowały apelskierowany do Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, przewodniczącejSejmowej Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu, w związku zopublikowaniem założeń do tzw. ustawy medialnej, które zakładająpołączenie regionalnych rozgłośni radia publicznego z ośrodkamitelewizyjnymi oraz ograniczenie przygotowywanego przez nie programulokalnego do kilku godzin dziennie - dowiedziały sięWirtualnemedia.pl.
- Połączenie ośrodków telewizyjnych z rozgłośniami radiowymijest niekorzystnym zjawiskiem koncentracji mediów. Niesie to zesobą niebezpieczeństwo utraty różnorodności, jakości treści iwielości poglądów. Uważamy, że lokalne społeczności powinny miećdostęp do mediów, które ze sobą konkurują, wzbogacając w ten sposóbofertę programową - mówi Danuta Kucharzewska z Polskiego RadiaOlsztyn, reprezentująca pracowników rozgłośni.
Lokalne rozgłośnie Polskiego Radia są dla mieszkańcówpodstawowym, całodobowym źródłem informacji o regionie. Limitowaniedostępu do nich poprzez ograniczanie programu lokalnego do kilkugodzin dziennie jest powrotem do radiofonii scentralizowanej.Proponowana formuła organizacji publicznego radia regionalnego niesłuży budowaniu nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.
Rozgłośnie regionalne podkreślają, że zapisy w prawie europejskimwręcz nakazują krajom członkowskim wspierać media lokalne, a nie jeosłabiać.
Sygnatariusze listu piszą też, że zmiany godzą w podstawyekonomiczne pracowników i wiążą się ze zwolnieniem setek osób. -Przekreśli to wielu radiowcom szanse rozwoju zawodowego,uniemożliwi adeptom sztuki dziennikarskiej wejście do zawodu orazosłabi miejscowe środowiska dziennikarskie.
Rozgłośnie regionalne zwracają się z prośbą do IwonyŚledzińskiej-Katarasińskiej o zorganizowanie w możliwie krótkimterminie spotkania z posłami Sejmowej Komisji Kultury i ŚrodkówPrzekazu, w celu przedstawienia im swoich uwag.
List został wysłany również do wiadomości Prezydenta RP,Premiera, Marszałka Sejmu, Ministra Kultury i DziedzictwaNarodowego, Ministra Skarbu, Przewodniczącego KlubówParlamentarnych.
Dołącz do dyskusji: Rozgłośnie regionalne do Śledzińskiej-Katarasińskiej w sprawieustawy medialnej