SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT rozpisała konkurs na miejsca w multipleksie DAB+. Nadawcy komercyjni wstrzemięźliwi

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała konkurs na 6 miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Pozostałe mają przypaść RMF FM, Radiu Zet, Radiu Maryja i Polskiemu Radiu. Nadawcy komercyjni w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wstrzymują się od jednoznacznych deklaracji co do udziału.

Dołącz do dyskusji: KRRiT rozpisała konkurs na miejsca w multipleksie DAB+. Nadawcy komercyjni wstrzemięźliwi

63 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Przy 3 godzinach słuchania codziennie przez miesiąc 10 GB. Radio jest za darmo, DAB+ też.

Czyli jak za darmo to może być byle jak.

Tak, na początku musi być źle, bo nadawcy komercyjni będą musieli utrzymywać sieć nadajników DAB+ bez możliwości rekompensaty. Tak było w każdym kraju. Dopiero po paru latach liczba odbiorników będzie wystarczająca, aby interes przynosił zyski. Zyski te będą wykorzystane, aby rekompensować straty z pierwszych lat. Wystarczy spojrzeć np. jak było w Holandii, bo oni nadawali wpierw w złej jakości a na przełomie roku wyłączyli parę stacji publicznych i zwiększyli jakość dźwięku. Tak samo nadawcy komercyjni na aukcji nabyli pojemność w następnych multipleksach.

Co do limitów transferu przy korzystaniu z serwisów streamingowych - 10GB transferu LTE nie robi już w dzisiejszych czasach na nikim wrażenia... oferowane limity są dzisiaj dużo większe.

Na mnie robi, bo mam płacić za coś, do tej pory było za darmo.

Bzdura, nikt na UKF-ie nie był równy (...)

W FM nikt nikomu nie "przykręcał" bitrate (reglamentował jakości) czy decydował, iż jak stacja bazuje na audycjach słownych, to nie zasługuje na stereo (patrz stacje MONO w multipleksie Polskiego Radia).

To jest naprawdę dziwne. Osoby broniące falce średnie i długie, które w Europie nadają mono, raptem mają problem z mono w DAB+. Problemem Polskiego Radia jest właśnie brak porządnej reformy swoich programów. W UK nikt nie ma z tym problemu z tym, że stacje z dużym udziałem słowa są nadawane w mono.
odpowiedź
User
To jak nikt inny
Pod prysznicem nie potrzebuję lepszą jakość. W kuchni podczas gotowania również nie jest konieczna. Czyli tylko w dwóch pomieszczeniach potrzebuję lepszą jakość w całym domu, w pozostałych wystarczy DAB+.
Najwidoczniej masz bardzo niskie oczekiwania wobec DAB+ i roli radia w codziennym życiu w ogóle.

To nie moje oczekiwania, bo od 16 lat słucham radio na odbiornikach wifi i tutaj również nie jest tak wspaniale, jak mogłoby być. Jeżeli chcę ustawić sobie najlepszy strumień rozgłośni, to muszą szukać URL na forach, ale w kodzie źródłowym rozgłośni. W wykazach automatycznie dostarczanych od vtuner itp. większość rozgłośni jest w złej jakości. Czyli rozgłośnie od lat przyzwyczajają słuchaczy do złej jakości. Dalszym problemem są łącza internetowe i kanały wifi. Słuchacze dzwonią do rozgłośni, że radio się zacina a przyczyną jest ich łącze w domu albo wifi.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
UKF brzmi dobrze? ... Wyższość UKF ? A może przyzwyczajenie do brzmienia?
Dyskusja o przyzwyczajeniu odbywała się również po wprowadzeniu płyty CD w porównaniu do płyty gramofonowej. Radio na UKF-ie w wielu przypadkach nie może brzmieć dobrze, bo pasmo jest albo już zawalone i odstępy większe niż 300 kHz pomiędzy między stacjami nie są dotrzymywane. Akurat między Gdańskiem a Bydgoszczą słuchacze znają problem ten od dawna, tak samo na Śląsku, gdzie skoordynowano częstotliwości w paśmie CCIR (tzw. wysoki UKF) z odstępem 100 kHz pomiędzy sąsiednimi nadajnikami. Nie trzeba było upychać pasma UKF, to można byłoby twierdzić, że jest jakaś wyższość. Sknocono UKF CCIR już na konferencji w 1984 roku, zanim go uruchomiono w Polsce. Dalszym krokiem było upychanie rozgłośni co ma miejsce również i dzisiaj.
odpowiedź