SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odbiorniki DAB+ stanowiły w 2022 roku 6,3 proc. wszystkich sprzedanych tunerów

W zeszłym roku w Polsce sprzedano 950 tys. tunerów obsługujących FM, DAB+ oraz do odbioru internetowego radia. Z danych udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez GfK wynika, że to spadek o 2 proc. w porównaniu do 2021 roku. Jedynie 6,3 proc. stanowiły odbiorniki do cyfrowego radia DAB+.

Dołącz do dyskusji: Odbiorniki DAB+ stanowiły w 2022 roku 6,3 proc. wszystkich sprzedanych tunerów

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jaro
a słuchałeś w ogóle dźwięku w DAB+? np radio kolor, albo WP Radio w Warszawie? Jakość jest o niebo lepsza, niż FM, np genialnie brzmi bas.


O WP Radio nie wypowiem się, nie mieszkam w Warszawie (w teorii nadaje z bitrate 128 kbps więc nie jest tak najgorzej... co nie znaczy, że nie mogłoby być lepiej).
Wskaźnikiem jakościowym dla większości jest Polskie Radio (a tutaj nadawca nie rozpieszcza... bitrate zależny od stacji: od 64 kbps mono (sic!!!), poprzez 96 kbps stereo i muzyka klasyczna z bitrate zaledwie 112 kbps). Dla MUXu krajowego KRRiT też planuje upchać 12 stacji w jednym MUXie (co daje niecałe 96 kbps per stacja).
FM ma tą zaletę, że tam nikt nie majstruje przy dźwięku (aby zaoszczędzić i upchać więcej kanałów)... wszyscy nadają z taką samą, maksymalną jakością.

Wiele lat temu KRRiT w opracowaniu pt. "Zielona Księga cyfryzacji radia w Polsce" przytaczała różne badania:
"przepływność 192 kb/s – zapewnia jakość lepszą lub porównywalną z FM, 160 kb/s – jakość porównywalną lub lepszą niż FM z procesorami dynamiki. W niektórych testach wyniki dla przepływności 128 kb/s okazały się lepsze niż uśrednione wyniki dla FM z procesorami."

"minimalny strumień kodowania dźwięku nie powinien być mniejszy niż 192 kb/s. Wielkość ta pozwala na stwierdzenie, że jakość dźwięku poddanego takiej kompresji w emisji DAB+ jest nie gorsza od emisji FM stereo. Zwiększenie kompresji i zmniejszenie strumienia poniżej 160 kb/s powoduje zauważalną utratę jakości."

Nijak to się ma do obecnej strategii 96 kbps per stacja w MUXach ogólnokrajowych.


zapewniam Cię, że przy bitrate 128 kbps dźwięk brzmi lepiej, niż w tych samych warunkach na FM. Na dokładnie tym samym odbiorniku. I o niebo lepiej niż dźwięk z telefonu połączonego przez bluetooth do głośników w samochodzie, gdzie leci radio z aplikacji (np nowy świat). Nie mówiąc o tym, że na trasie sygnał telefonii komórkowej jest często jest przerywany. I dotyczy to nawet głównych dróg (np na A2 w okolicach Pyrzowic radio słuchane przez internet co chwilę zanika).
odpowiedź
User
@Jaro
zapewniam Cię, że przy bitrate 128 kbps dźwięk brzmi lepiej, niż w tych samych warunkach na FM.


Badania przytoczone w Zielonej Księdze przeprowadzili specjaliści z różnych krajów i nie ja wymyśliłem sobie te wartości. Tak naprawdę dużo zależy od charakteru muzyki. Muzyka klasyczna będzie wymagała więcej pasma niż takie proste disco polo.
Ale OK. Można powiedzieć, że 128 kbps to takie minimum. Niestety w przypadku MUXu Polskie Radia i planowanego MUXu ogólnokrajowego nie możemy liczyć na takie wartości (PR3 czy PR Czwórka mają dziś zaledwie po 96 kbps... tyle też będzie w MUXie ogólnokrajowym dla rozgłośni komercyjnych) i w tym jest problem.

Zacytuję jeszcze wypowiedź RMF FM (największej rozgłośni komercyjnej w kraju):
"Stanowisko Grupy RMF względem emisji DAB+ nie zmienia się od lat: jest to system stary, nieefektywny, niedający słuchaczowi dodatkowych korzyści i bardzo drogi. Przy 12 stacjach na jednym multipleksie jakość sygnału jest porównywalna z FM, a wielu ekspertów twierdzi jednak, że będzie zwyczajnie gorsza. W DAB+ faktycznie brak jest szumów, ale tylko dlatego, że tam, gdzie sygnał na FM jest lekko zaszumiony i wciąż możliwy do odbioru, sygnału cyfrowego po prostu nie ma - mówił w październiku portalowi Witualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF."
odpowiedź
User
nic 44
miałe male radio tecnisata żarło baterie gral nanim tylko jeden dzień a działał tylko 4-lata i padł na zasilaniu nikt nie chciał naprawić bo się nie opłaca naprawiać sprzedają szmelc niemiecki w latach prl-u byly lepszej jakośći
odpowiedź