Bardzo wielu dziennikarzy w Polsce czuje się atakowanych. Nie tylko my w Onecie. Znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie władza rozpoczęła otwartą wojnę z mediami, które nie są pod jej kontrolą - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.
Wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, akceptujący podatek reklamowy na Węgrzech, niczego nie zmienia w walce polskich mediów o rzetelny projekt podatku reklamowego - mówią portalowi Wirtualnemedia.pl przedstawiciele organizacji z sektora mediów i marketingu. - Nasze racje były klarownie przedstawione i wciąż obowiązują - podkreśla Bogusław Chrabota, prezes Izby Wydawców Prasy. - Wprowadzenie w Polsce takiego podatku byłoby niezwykle szkodliwe, zarówno gospodarczo jak i społecznie - komentuje Włodzimierz Schmidt, prezes IAB Polska.
Od ponad dwóch tygodni media donoszą o kolejnych zastrzeżeniach wobec działalności biznesowej prezesa Orlenu Daniela Obajtka, m.in. jego jego prywatnego majątku. - Mamy do czynienia z tzw. pełzającym kryzysem wizerunkowym - nie tylko długotrwałym, ale też rozszerzającym się. Kryzys pełzający jest niezwykle szkodliwy, bo nawet jeśli poszczególne zarzuty są stare, albo nie tak „straszne”, to łącznie mogą powalić najsilniejszego - komentuje dla Wirtualnemedia.pl dr Olgierd Annusewicz, specjalista ds. marketingu politycznego.
- Konsumenci bardzo selektywnie wybierają marki, z którymi chcą wchodzić w interakcję. Z czasem ten trend będzie się tylko pogłębiał. Marki będą służyć konsumentom, pomagać im we wszystkich aspektach życia codziennego. Będą tworzyć się marki nazywane „Titan brands”, które będą w stanie zaspokajać większość potrzeb konsumenckich - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Izabela Sochacka, client service managing director w dentsu Polska.
W 2019 roku Orlen zorganizował trzydniową wyprawę do Barcelony, w której uczestniczyli redaktorzy naczelni i managerowie kilku dużych mediów niezwiązanych z obozem władzy. - Takie wyjazdy są nieodzownym i ważnym narzędziem komunikacji - przekonuje biuro prasowe paliwowej spółki. - Należało w tym przypadku zachować dalece posuniętą ostrożność - komentuje prezes Towarzystwa Dziennikarskiego, Seweryn Blumsztajn.
Koncern Unilever, właściciel m.in. takich marek jak: Dove, Rexona, Love Beauty and Planet, Tresemme czy Schmidt’s zaprezentował nową inicjatywę „Positive Beauty - Pozytywne Piękno”. Jej celem ma być walka z dyskryminacją i wykluczeniem, z produktów firmy zostanie usunięte słowo „normalny” z opakowań i reklam produktów do pielęgnacji urody i higieny. Dodatkowo reklamy nie będą udoskonalane cyfrowo.
W 2020 roku wartość polskiego rynku reklamowego zmalała o 8,6 proc. do 9,97 mld zł. Największe spadki nastąpiły w kinach, na outdoorze i prasie, w telewizji i radiu wydatki zmniejszyły się o ok. 10 proc., jedynie internet osiągnął wzrost o 4,6 proc. - szacuje Publicis Groupe. W tym roku rynek ma wzrosnąć o 6,4 proc.
Serwis Airbnb chce już na stałe obniżyć wydatki marketingowe, zwłaszcza na performance marketing, bo - jak twierdzi - pandemia pokazała, że można „obniżyć marketing do zera i nadal mieć 95 proc. tego samego ruchu, co rok wcześniej”. Zdaniem ekspertów od digital marketingu taki marketer jak Airbnb może sobie pozwolić na taki ruch. - Wygospodarowanie odpowiedniego budżetu na działania wizerunkowe, nawet u klientów skupionych bardziej na performance, to powoli już nie fanaberia czy dodatek do „tego prawdziwego digitalu”, a po prostu biznesowa konieczność - komentuje Filip Beźnicki, digital strategy director w Havas Media Group.
Kilka dni temu w serwisie Player.pl zadebiutował czwarty sezon „Chyłki”, zatytułowany „Inwigilacja”. Zdaniem dziennikarzy najmocniejszym punktem jest rozbudowany wątek terrorystyczny. Krytycy chwalą wyrównany poziom serii, słabiej oceniany jest epizod z prywatnego życia prawniczki i zmiany chronologii w porównaniu z literackim pierwowzorem.
- Mamy sporo historii w naszej branży, gdzie sam fakt pojawienia się pandemii i lockdownu, z miejsca sprawił, że wypowiadano umowy na obsługę PR. W momencie, kiedy była ona najbardziej potrzebna - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Paweł Trochimiuk, prezes Partner of Promotion i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Public Relations.
- Nasza współpraca produkcyjna i licencyjna z Netflixem to jedna kwestia, a druga to „netfliksowski" sposób konsumpcji mediów. Uważam, że jest przyszłością i bardzo dużą szansą dla Telewizji Polskiej. Chcemy mieć quasi netfliksowską ofertę konsumpcji mediów - zapowiada Jacek Kurski, prezes TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
Przez ostatnie półtora roku średnie zarobki zasadnicze w polskiej branży reklamowej zwiększyły się o 4,4 proc., a płace całkowite - o 3,7 proc. Połowa firm, które zmniejszyły czasowo wynagrodzenia, zrekompensuje to pracownikom. Kobiety zarabiają średnio 19 proc. mniej niż mężczyźni w takich samych funkcjach. Ile wynoszą pensje i stawki godzinowe na najpopularniejszych stanowiskach?
W Polsce wystartowała lokalna wersja Amazona, największej platformy e-commerce na świecie. Debiut serwisu od dawna był oczekiwany w kontekście rywalizacji z platformą Allegro. Nasza branża e-commerce uważa, że konkurentów czeka raczej długa wojna pozycyjna niż blitzkrieg, a zwycięzcami i tak okażą się kupujący. - Allegro nie jest skazane na pożarcie, ma silne wsparcie lojalnych użytkowników z ich przyzwyczajeniami. Ale Amazon chowa kilka asów w rękawie, i stać go na długie dokładanie do lokalnego biznesu, jeśli rokuje on perspektywy rozwoju - oceniają eksperci dla Wirtualnemedia.pl.
Po ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" nagraniach rozmów prezesa Orlenu Daniela Obajtka zarzucono mu, że jako wójt Pcimia popadł w konflikt interesów, a nawet naruszył prawo. Zdaniem ekspertów z branży public relations z tych publikacji wyłania się negatywny wizerunek człowieka o niechlubnej drodze zawodowej. - Gdyby rządziły tu normalne, biznesowe zasady to Daniel Obajtek powinien ustąpić ze stanowiska. Bo w sytuacjach kryzysowych tak poważnego kalibru zasady są nieubłagane. Jednak nie tym razem. Tu liczą się nie tyle wizerunkowe potrzeby Orlenu, co samego PiSu, a z ich perspektywy Obajtek jest człowiekiem z aurą niemal tak jasną, jak ta otaczająca Kurskiego - uważa Barbara Krysztofczyk, szefowa agencji Krystal Point.
Tekst Pawła Fąfary opublikowano w mediach Polska Press, by czytelnicy mieli jasność, co dziennikarze myślą o przejęciu wydawcy przez Orlen - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Twaróg, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”. Fąfara zadeklarował, że po fuzji dziennikarze będą pilnowali w redakcjach niezależności. - Smutne, że trzeba składać takie deklaracje - komentuje medioznawca Wiesław Godzic.
Za ponad 7 mld złotych Cellnex kupił infrastrukturę telekomunikacyjną sieci Plus. Według branży transakcja nie zmieni wiele na rynku i jest bardziej efektem jego ewolucji niż rewolucji. - Polkomtel uzyska dodatkowe środki na rozwój usług 5G i walkę z konkurentami przy niewielkim ryzyku, w kolejce stoją już kolejni operatorzy - oceniają dla Wirtualnemedia.pl analitycy sektora telekomunikacji.
Historia „Kajka i Kokosza”, czyli jedna z najciekawszych polskich serii komiksowych, pojawi się 28 lutego na Netflixie. I mierzy się z legendą, albo raczej dawną popularnością Kajka i Kokosza, którzy swoją przygodę rozpoczęli w gazetach w latach 70., później trafili do gry komputerowej, a nawet stali się lekturą szkolną. Serialowa kreska może obudzić wspomnienia starszego widza, jednak netfliksowa opowieść jest adresowana przede wszystkim do tego młodszego. Dzięki swoistemu ”kultowi” słowiańskich wojów serial aspiruje do grona produkcji familijnych, nawet jeśli brakuje mu rozmachu amerykańskich animacji.
W serwisie Ipla można już oglądać pierwsze odcinki serialu „Komisarz Mama”. Premiera na antenie Polsatu 3 marca. Dziennikarze, z którymi rozmawiał portal Wirtualnemedia.pl zwracają uwagę na rozrywkowy charakter serialu, lekką konwencję i zaakcentowanie wątków społecznych. Minusem są nierealne dialogi i sztucznie wykreowane sytuacje.
Telewizja Polska zaprezentowała nowy spot TVP Kobieta, w którym nie pojawia się Marzena Rogalska. Kanał oficjalnie ruszy 8 marca, jego dyrektorem została Iwona Bocian-Zaciewska. - Stacja będzie się wyróżniać dobrą, nowoczesną i zróżnicowaną ofertą programową. Jestem przekonana ze będziemy nr 1 wśród stacji lifestylowych w Polsce - komentuje Bocian-Zaciewska.
Polsat zatrudnia czterech korespondentów zagranicznych, Telewizja Polska - siedmiu i nikogo nie zamierza zwalniać. TVN poinformował właśnie o rezygnacji z dwóch placówek zagranicznych. - W badaniach jakościowych wynika, iż ludzie bardzo chcą mieć materiały zagraniczne, natomiast w badaniach oglądalności to już nie wychodzi - komentuje Bartosz Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.