Szefów mediów publicznych wskaże rada złożona z przedstawicieli mediów, a nie KRRiT
Według projektu nowej ustawy medialnej przygotowywanej przez Prawo i Sprawiedliwość jednoosobowe zarządy mediów publicznych wybierze rada złożona z przedstawicieli mediów, powoływanych przez ministra kultury - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
Obecnie prezesów i członków zarządów mediów publicznych wyłaniają w postępowaniach konkursowych poszczególne rady nadzorcze. Ich wskazania musi zaakceptować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a przy odrzuceniu kandydatur organizowany jest konkurs uzupełniający.
Jak wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, najprawdopodobniej w nowej ustawie medialnej zostanie to zmienione, a szefów mediów publicznych, wyznaczy inna rada, pełniąca funkcję komisji konkursowej. Zasiadać w niej mają ludzie mediów, powoływani przez ministra kultury. Gliński zaznacza jednak, że projekt nie został jeszcze zatwierdzony.
Przypomnijmy, że trwa konkurs uzupełniający na dwa stanowiska członków zarządu Telewizji Polskiej, o które ubiega się 12 kandydatów - w piątek rada nadzorcza otworzyła koperty z aplikacjami. Minister kultury twierdzi, że to postępowanie nie ma żadnego znaczenia, bo w ramach reformy PiS i tak wymieni kierownictwo w mediach publicznych.
- Nie jesteśmy zadowoleni z realizacji zadań przez obecne władze. Chcemy, żeby zarządy w mediach publicznych były jednoosobowe, żeby odpowiedzialna była jedna osoba, którą można wymienić przy złym wypełnianiu obowiązków. Jeżeli nawet szefem instytucji zostanie ktoś kojarzony z opcją polityczną to będzie odwoływalny natychmiast - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Gliński.
Czy Ministerstwo Kultury wycofa wotum zaufania dla swoich przedstawicieli w radach nadzorczych TVP i Polskiego Radia? - Zobaczymy jak będziemy realizować plan reformy. W tej chwili nie ma jeszcze podjętych żadnych decyzji - zaznacza wicepremier.
Dołącz do dyskusji: Szefów mediów publicznych wskaże rada złożona z przedstawicieli mediów, a nie KRRiT