Jeśli podatek od nadzwyczajnych zysków obejmie zyski powyżej średniej marży z 2018, 2019 i 2020 roku, prawdopodobnie zapłacą go TVN i T-Mobile Polska. Natomiast operatorzy sieci Orange, Play i Plus w ub.r. zainkasowali miliardy ze sprzedaży infrastruktury nadawczej, więc nie poprawią zyskowności na tyle, żeby ponieść nową daninę - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.
W poniedziałek startuje TVP Nauka. Będzie dostępny w multipleksie eksperymentalnym TVP, sieciach kablowych, m.in. Vectra i Toya. W przyszłości kanał ma trafić na satelitę. Dyrektor nowej stacji zdradza Wirtualnemedia.pl, że TVP Nauka od konkurencyjnych kanałów popularnonaukowych mają odróżniać m.in. częste relacje na żywo.
Mniej informacji i publicystyki, za to więcej rozrywki ma być w przyszłym roku w ofercie programowej Programu Pierwszego Polskiego Radia. Z kolei Trójka chce przywrócić na antenę "Powtórkę z rozrywki" oraz wprowadzić niedzielne wydania "Śniadania w Trójce", tym razem bez polityków - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.
Marek Solon-Lipiński, Jarosław Olechowski, Aneta Woźniak i Krystian Kuczkowski to czwórka nowych pełnomocników zarządu Telewizji Polskiej, którzy mają wspierać prezesa Mateusza Matyszkowicza przy podejmowaniu kluczowych decyzji - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - To znaczy, że Matyszkowicz poczuł się przytłoczony ogromem nowych obowiązków i jako jednoosobowy zarząd szuka wsparcia u sprawdzonych dyrektorów - mówi nam osoba z centrali TVP.
Po tym jak serwery Polsat Box Go nie wytrzymały zainteresowania meczem Ligi Mistrzów Bayern Monachium - FC Barcelona, na nadawcę wpłynęło blisko 40 skarg konsumenckich do UOKiK - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Urząd skierował już do Cyfrowego Polsatu prośbę o wyjaśnienie problemów z transmisją w streamingu.
Choć posiadacze telewizorów powinni płacić abonament radiowo-telewizyjny, to w przypadku urządzeń niepodłączonych do anteny i dekodera sprawa nie jest tak oczywista. W rozmowie z Wirtualmemedia.pl prawniczka Aleksandra Kolbusz z kancelarii Media twierdzi wręcz, że w takich sytuacjach „obowiązek nie ma zastosowania”.
Karolina Domaradzka, znana i aktywna w mediach społecznościowych stylistka modowa, musi zapłacić 50 tys. zł za to, że w sieci publikowała komentarze oczerniające polską markę odzieżową. - Z tak wysoką kwotą za tego typu przewinienie do tej pory się nie spotkaliśmy - przyznaje Sebastian Głogowski z Kancelarii Adwokackiej Głogowski & Majewski. Domaradzka już zapowiedziała, że odwoła się od wyroku.
W programach informacyjnych coraz rzadziej można trafić na stand-up’y reporterów. Związany przez wiele lat z „Faktami” TVN Dariusz Prosiecki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzi, że ich idea się wyczerpała. Poza tym materiały są krótsze niż kiedyś, więc brakuje czasu na takie elementy. Początki stand-up'ów w Polsce wspomina Mikołaj Kunica, również związany kiedyś z „Faktami”.
Po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej nadal blisko milion gospodarstw domowych nie może oglądać m.in. TVN czy Polsatu. Niewielkim kosztem można odzyskać dostęp do tych stacji i oglądać wiele dodatkowych kanałów. Na przykład dzięki zagranicznym multipleksom naziemnym.
W resorcie kultury trwają prace nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Może w niej się znaleźć zapis „findability” zapewniający odpowiednią ekspozycję określonych treści. - Findability dotyczy przede wszystkim interfejsów platform OTT, niekoniecznie EPG - zdradza Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.
Pół roku po debiucie, kanału News24 nie oferuje żaden z największych operatorów płatnej telewizji. Jan Dworak, który zasiada w radzie nadzorczej nadawcy stacji stwierdził na konferencji KIKE w Łodzi, że budowa zasięgu nowych stacji to droga przez mękę. Zdaniem szefa KRRiT Witolda Kołodziejskiego szansą dla nowych stacji mogą być multipleksy lokalne.
W najbliższych miesiącach może dojść do nowelizacji prawa telekomunikacyjnego i ustawy o radiofonii i telewizji, które zmienią rynek operatorów płatnej telewizji i serwisów streamingowych. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zdradził, że unijna dyrektywa wprowadza pojęcie „transmisji obowiązkowych”.
Multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej już niebawem stanie się regularnym. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zapowiada też, że o przyszłości MUX-5 i MUX-8 zdecyduje przyszła KRRiT. - Wtedy ten MUX-8 jako nie do końca telewizyjny mógłby być przeznaczony na potrzeby cyfrowego radia - zdradza.
Rafał Brzoska, twórca i prezes InPostu, zaangażował się w działalność pro bono – poprzez swoją fundację chce pomóc młodym i zdolnym ludziom. Miliarder w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prognozuje, że czeka nas wielki kryzys gospodarczy. Mówi też o tym radzić sobie będzie handel online i jakie są plany dotyczące Paczkomatów InPostu.
Zrzeszający producentów m.in. telewizorów Związek Cyfrowy Polska ostrzega przed rozporządzeniem Komisji Europejskiej dotyczący ekoprojektowania dla wyświetlaczy elektronicznych. Zdaniem przedstawicieli branży, jego wejście w życie może doprowadzić do zniknięcia z rynku urządzeń pracujących w jakości 8K i wielu sprzętów 4K.
Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wpłynęło blisko 40 skarg na serwis streamingowy Viaplay do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające przeciwko skandynawskiej platformie.
Czy rosnąca inflacja i malejące PKB negatywnie wpłyną na polski rynek reklamowy? Według ekspertów z domów mediowych, które zarządzają budżetami mediowymi reklamodawców na razie nie ma ze strony marketerów gwałtownych ruchów wskazujących na znaczne redukcje ich wydatków i ograniczanie zaplanowanych wcześniej aktywności w mediach. Niemniej jednak sytuacja makroekonomiczna w Polsce jest na tyle dynamiczna, że trudno jednoznacznie prognozować, jak sytuacja się rozwinie. Wiadomo na pewno, że rynku reklamy przed ewentualnymi spadkami nie uchroni Mundial w Katarze.
Nie lubi disco polo, ceni wysoką kulturę, ma zupełnie inny styl bycia niż jego poprzednik. Taki jest nowy szef TVP. Ale gdy Jackowi Kurskiemu nie spodobał się gość TVP Kultura, to Mateusz Matyszkowicz zdjął program z anteny. - Będzie stał na baczność i pokornie wykonywał rozkazy - przewiduje zachowanie nowego prezesa Telewizji Polskiej Jan Pawlicki, dawny kolega z pracy.
Z roku na rok maleje liczba kiosków w Polsce. 46,1 tys. punktów sprzedaży miało na początku tego roku trzech największych dystrybutorów prasy w Polsce (Kolporter, Ruch i Garmond Press). Rok wcześniej ta liczba była większa o ponad 1,2 tys., a sześć lat temu wynosiła 54,4 tys. Funkcję przejmują stacje benzynowe, placówki poczty czy markety.
Nieprędko rozpocznie działalność ogólnopolski multipleks DAB+. KRRiT na wniosek nadawców zawiesiła konkurs w tej sprawie. Postępowanie ma być wznowione po decyzji UKE w sprawie operatora MUX-u. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że nie zapadnie ona w tym roku.