Czarny piątek w mediach. Burda poinformowała o zamknięciu ponad 20 tytułów drukowanych, co skutkuje zwolnieniami. Agora i Ringier Axel Springer Polska też zwalniają pracowników. Prasa według przewidywań jednej z agencji miała się skończyć w 2012 r., wygląda na to, że prawdziwy jej koniec zaczął się dekadę później. Jeśli kryzys potrwa kilka lat, to na rynku mogą pozostać już tylko tytuły kolekcjonerskie czy specjalistyczne.
Po ośmiu latach z eteru zniknie Muzo.FM. Stację od Telewizji Polsat kupuje Grupa ZPR Media, która planuje uruchomić w jej miejsce Eskę Rock. Nowy właściciel obiecuje, że nie będzie zwalniać dotychczasowych pracowników Muzo.FM, ale część z nich już zapowiedziała, że rozstaje się z rozgłośnią. - Planujemy wzmacniać Eskę Rock celebrytami - ujawnia Zbigniew Benbenek, szef Grupy ZPR Media.
- Ciągle mam w telefonie jego SMS-y. Ciągle mam tam jego głos nagrany na sekretarce. Ale to nie jest głos redaktora Kamila Durczoka. To jest głos kumpla - wspomina zmarłego rok temu Kamila Durczoka jego wieloletni przyjaciel i kolega z kilku redakcji Marek Czyż, dziś dyrektor informacji Radia ZET.
8 lat temu platforma cyfrowa Orange miała 600 tys. abonentów satelitarnych, a na koniec III kwartału br. tylko 169 tys. Rzecznik firmy Wojciech Jabczyński tłumaczy, że koncentruje się ona teraz na usłudze IPTV. Ekspert ds. mediów Marek Sowa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl ocenia takie działanie jako „ochronę bazy abonenckiej” w dobie streamingowej rewolucji.
Firma Veles Productions przygotowuje platformę metaverse dla nadawcy radiowego - Eska World. - To będzie połączenie cech gier komputerowych, sklepów online, tokeny NFT i rozrywkę muzyczną - mówi prof. Krzysztof Piech, szef Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Płatne konta, powiązanie z kryptowalutami czy koniec z banowaniem - takich zmian spodziewają się eksperci po tym, jak rządy na Twitterze oficjalnie objął już Elon Musk. - Jeśli mówił prawdę, że chce zarządzać Twitterem jako platformą, gdzie liczyć się będzie „absolutna wolność słowa”, to „ćwierkacz” szybko zmieni się w socialmediowy rynsztok jak na przykład 4Chan - uważa Artur Kurasiński.
Grupa Burda Media Polska zdecydowała o zamknięciu ponad 20 tytułów drukowanych: dwutygodnika „Party”, miesięczników "Claudia", "Dobre Rady", "Burda Style" czy „Sielskie życie”. W portfolio pozostanie jedynie sześć magazynów. - Powyższe decyzje wiążą się z redukcjami zatrudnienia, a obecnie zarząd spółki pozostaje w dialogu z przedstawicielami pracowników - podano w komunikacie.
31 proc. ma w najnowszym sondażu preferencji partyjnych Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło trzy punkty procentowe mniej. Czy to początek trwałego trendu spadkowego partii obozu władzy? - Sondaż Kantara powinien być traktowany jako sygnał ostrzegawczy dla PiS, że musi znaleźć szybkie rozwiązania na inflację, kwestię KPO, brak własnej narracji na scenie politycznej - uważa Wojciech Wybranowski.
Robot Kerfuś, wspomagający sprzedaż produktów z portfolio PepsiCo w sklepach Carrefour, szybko zdobył internetową sławę i sympatię wielu klientów. Obie firmy prowadzące pilotaż urządzenia, informują, że Kerfuś może zawitać niebawem do kolejnych sklepów.
Google przypomniał wydawcom stron, że w swojej wyszukiwarce nisko indeksuje strony spamujące linkami oraz wprowadzające użytkowników w błąd. Menedżerowie z branży SEO komentują dla Wirtualnemedia.pl, że to kontynuacja działań prowadzonych przez koncern od lat.
Platforma Canal+ rozsyła do abonentów i subskrybentów e-maila z tytułem „ważna informacja - dotyczy bezpieczeństwa Twoich danych osobowych”. Ostrzega w nim przed próbami ataków hakerskich na użytkowników serwisu streamingowego Canal+ online.
W zeszłym kwartale liczba subskrybentów platformy streamingowej Viaplay wzrosła o 879 tys. do 6,428 mln, z 685 tys. pozyskano poza Skandynawią. Viaplay Group obniżyła swoje prognozy biznesowe na najbliższy okres.
Po niespełna dwóch latach działalności platforma Albicla nie rośnie tak szybko, jak chcieliby jej założyciele. - Nie widać tam wkładu pracy, trudno więc mówić o rozwoju - ocenia ekspert rynku mediów Paweł Nowacki. - Nie wróżę temu serwisowi świetlanej przyszłości medialnej, nie jest konkurencyjny - mówi nam z kolei medioznawca z UJ, prof. Jacek Dąbała. Na Albicli obecnie brakuje kluczowych polityków i liderów opinii, także tych związanych z rządząca koalicją.
Posiadacze telewizorów i przystawek do Smart TV mogą już pobrać nową aplikację TVP VOD. Justyna Troszczyńska, szefowa agencji consultingu filmowego Media4Fun w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzi, że to „niedokończony produkt”. Telewizja Polska zapewnia, że część funkcji zostanie dopiero wdrożona. To m.in. catch up TV i treści w jakości 4K.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński pozdrowił na TikToku użytkowników platformy. Zarówno sympatyków, jak i tych, którzy go nie lubią. Do TikToka dołączają kolejni politycy partii rządzącej i dzielą się w krótkich filmach swoimi przemyśleniami. - Najważniejsze w polityce to dotrzeć ze swoją narracją do nieprzekonanych. Na TikToku jest mnóstwo ludzi, którzy szukają informacji i ich ta narracja może albo zainteresować, albo przekonać. Wygranym jest osoba, która zasieje ziarno wątpliwości. I o to chodzi politykom PiS - uważa Wojtek Kardyś.
Telewizja Polska radykalnie zmienia swój serwis VOD. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, wprowadzony zostaje nowy, uściślony model subskrypcyjny: do wyboru będą cztery pakiety, a najtańszy kosztuje 9,99 zł. Zmieniają się też funkcjonalności: w serwisie będzie można tworzyć profile użytkowników, a także w nowy sposób korzystać z odtwarzacza. Publiczny nadawca postawi teraz na zasadę „digital first”. Na początek - wyłącznie abonentom - od wtorku zaproponuje serial „Erynie”, na podstawie prozy Marka Krajewskiego.
Po dwóch tygodniach działalności aplikację SwipeTo ze sklepu Google Play pobrano nieco ponad 500 razy. Paweł Stremski, jeden z właścicieli kolektywu kreatywnego Nowy®Ład w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zauważa, że projekty dla młodych, zbliżone do tego uruchomionego przez TVP, bardzo rzadko odnoszą sukces.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała projekt zmian w Karcie Powinności Polskiego Radia. Od głosu wstrzymał się jedynie wybrany przez Senat prof. Tadeusz Kowalski. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonuje, że chciał w dokumencie dodatkowych zapisów o obiektywizmie stacji.
Prawie połowa użytkowników serwisów streamingowych jest przytłoczona liczbą treści i ma kłopot ze znalezieniem pozycji do obejrzenia. Rekomendację poprawiłyby dodatkowe dane o subskrybentach, ale część z nich obawia się inwigilacji. Szef Playera Maciej Gozdowski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewnia, że mamy do czynienia jedynie z „wsłuchiwaniem się w potrzeby widza”.
16 lat po pojawieniu się na rynku pierwszych kanałów w wysokiej rozdzielczości, nadal w standardowej rozdzielczości nadaje blisko 50 ogólnopolskich kanałów. - Stacje telewizyjne nadające w rozdzielczości SD to relikt odległej przeszłości - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Sowa, ekspert ds. mediów, którego zdaniem za kilka lat takich stacji już nie będzie. Nadawcy twierdzą, że emisja w HD nie zawsze jest rentowna.