Po dużych zmianach w styczniu br. „Wiadomości” TVP1 zanotowały znaczący spadek oglądalności. Program zaczął przegrywać z „Faktami” TVN, a w grupie wiekowej 16-49 - także z „Wydarzeniami” Polsatu. Dane telemetryczne tydzień po tygodniu w raporcie Wirtualnemedia.pl.
Dyrektor TVP1 Jan Pawlicki wyjaśnił, że roszada w ramówce stacji ma sprawić, że serial „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kosem” da widzom oddech przed „Wiadomościami”, natomiast program „Świat się kręci” wzmocni pasmo popołudniowe.
Serwis Netflix, który na początku br. udostępnił swoją ofertę w naszym kraju, w styczniu br. odwiedziło na komputerach 337,7 tys. polskich użytkowników. W lutym na stronie było ich już ponad cztery razy mniej, a w marcu - ponad dwa razy mniej.
Zarząd TVP poinformował wczoraj, że jest zaniepokojony opóźnieniem Nielsen Audience Measurement w przekazaniu kodów pocztowych miejscowości, w których mieszkają uczestnicy badania telemetrycznego. - Na tej podstawie nadawca może przybliżyć się do identyfikacji panelisty. Jesteśmy zobligowani umowami, że dane nie zostaną nikomu udostępnione - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Elżbieta Gorajewska, dyrektor zarządzający Nielsena.
Stacja TVN jest zadowolona z wyników reality-show „Agent-Gwiazdy”, a piąta seria programu zostanie pokazana prawdopodobnie wiosną 2017 roku - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. - Decyzja o powrocie do tego formatu po latach nie była oczywista, ale to dobry wybór - tłumaczy nam Bogdan Czaja, zastępca dyrektora programowego Grupy TVN.
Zwiększenie liczby gospodarstw objętych badaniami wpłynęłoby korzystnie na ich miarodajność, ale Jacek Kurski zdaje się zapominać, że wszyscy na rynku funkcjonują w pewnej, akceptowanej rzeczywistości, która być może nie jest doskonała, ale w świetle badań mediów nietelewizyjnych Nielsen Audience Measurement nie wypada niekorzystnie. Przez lata TVP wspierała swój własny panel badawczy, co było źródłem jej ogromnych strat - pomysł Jacka Kurskiego na stworzenie narodowego instytutu badawczego komentują dla Wirtualnemedia.pl Jakub Bierzyński, Mateusz Galica i Maciej Niepsuj.
Wczoraj Telewizja Polska ogłosiła, że kupiła prawa do prowadzenia transmisji piłkarskich mistrzostw świata w latach 2018-22 oraz mistrzostw Europy w 2020 roku. Widzowie będą mogli obejrzeć mecze eliminacyjne do tych imprez, a także spotkania w debiutującej Lidze Narodów. - Misją TVP jest jednoczenie Polaków wokół pozytywnych emocji. Piłka nożna łączy Polaków, to wymiar nowoczesnego patriotyzmu i odbudowy wspólnoty - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.
W ostatnich latach próbowano pokazywać nasz kraj w zbyt zawoalowany sposób. Silono się na koncepcje kreatywne, które nierzadko „zabijały” odbiór tych przekazów. A tutaj znajduje się tylko czyste piękno. Film „Holiday in Poland” jest piękną pocztówką, a jego siłą jest to, że nie ma żadnego zamysłu kreatywnego - spot pokazujący Polskę z lotu ptaka oceniają dla Wirtualnemedia.pl Magdalena Czaja, Adam Mikołajczyk i Mateusz Zmyślony.
W tegorocznym Światowym Rankingu Wolności Prasy Polska zajęła 47. miejsce. To spadek o 29 pozycji w porównaniu z poprzednim rokiem. W rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl przedstawiciele Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Towarzystwa Dziennikarskiego i Fundacji Press Club w różny sposób oceniają zarówno przyczyny słabnącej pozycji Polski, jak i kryteriów stosowanych przy tworzeniu zestawienia.
Według prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego kanały TVP straciły ostatnio część widzów o poglądach bardziej liberalnych, ale zyskały też nowych, spośród wyborców prawicowych, których udział jest jednak niedoszacowany w pomiarze oglądalności realizowanym przez firmę Nielsen. - Stwórzmy narodowy instytut badawczy, taki jak w wielkich krajach Unii Europejskiej - zaapelował Kurski.
Grupa ZPR Media chce zmienić nazwę kanału Eska TV na Ósemka TV i poszerzyć jego ofertę o programy rozrywkowe. Wniosek w tej sprawie znalazł się już w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
Według zleconej przez KRRiT analizy medioznawców główne wydanie „Wiadomości” TVP1 nie spełnia ustawowych wymogów pluralizmu i bezstronności, opisując w większym stopniu niż „Fakty” TVN i „Wydarzenia” Polsatu działania rządu i prezydenta w pozytywnym świetle. Za to w „Faktach” jest sporo krytycznych komentarzy dziennikarskich o władzach państwowych, a „Wydarzenia" najbardziej informują o następstwach opisywanych faktów.
Telewizyjna Dwójka rozpoczęła prace nad serialem komediowym „2050”, który miałby pokazywać Polskę w 2050 roku jako dumny kraj odnoszący wielkie sukcesy na świecie - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o wstrzymaniu rozwoju procesu cyfryzacji. - Nie niszczymy tego, co zostało zbudowane, ale racjonalizujemy budżet, m.in. poprzez zmiany antenowe. Jeśli cyfryzacja nie będzie projektem państwowym to samo Polskie Radio nie jest w stanie zbudować rynku odbiorców - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia.
W lutym br. niemal wszystkie dzienniki ogólnopolskie odnotowały spadki sprzedaży, a najwięcej straciła „Gazeta Wyborcza”, od której odszedł niemal co dziesiąty czytelnik. O prawie jedną piątą do góry poszła zaś sprzedaż „Gazety Polskiej Codziennie”.
Po trzech tygodniach emisji „Sondę 2” śledzi średnio 1,03 mln widzów, o 1,15 mln mniej niż oglądało wcześniej w tym paśmie program „Tomasz Lisa na żywo”. TVP2 w czasie nadawania misyjnej produkcji zajmuje trzecie miejsce w rynku telewizyjnym.
Firmie Adrian na pewno nie można odmówić ani konsekwencji w budowaniu długofalowej strategii ani odwagi w podejmowaniu wrażliwych społecznie tematów. I choć każdej reklamie towarzyszy przekaz społeczny, to amatorszczyzna i niestaranność wykonania layoutów zbliża całą kampanię do lokalnego „freak show” - nową kampanię rajstop Adrian, z udziałem Anny Grodzkiej, oceniają dla Wirtualnemedia.pl Anna Bober, Filip Iwański, Bartosz Piński, Marcin Kalkhoff, Witold Koroblewki.
W marcu br. „Fakty” oglądało średnio 3,47 mln osób (w tym 3,31 mln w TVN), a „Wiadomości” - 3,2 mln. Program nadawany tylko w TVN stracił w skali roku ok. 140,4 tys. widzów, a serwis TVP1 - 644,3 tys. Liderem niezmiennie jest „Teleexpress”.
Serwis Instagram umożliwi wszystkim swoim użytkownikom zamieszczanie filmików wideo o maksymalnej długości 60 sekund. Wcześniej klipy mogły trwać tylko 15 sekund. - To sprytne posunięcie, dzięki któremu użytkownicy spędzą na Instagramie więcej czasu, a sam serwis umknie konkurencji - oceniają dla serwisu Wirtualnemedia.pl eksperci od mediów społecznościowych.
Podczas internetowej sesji pytań i odpowiedzi Andrey Lipattsev, Search Quality senior strategist w Google ujawnił trzy najistotniejsze elementy, które mają wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce. - Content i linki to żadna niespodzianka, zaskoczeniem może być wysoka pozycja mechanizmu sztucznej inteligencji - zauważa w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Tobiasz Gromysz, SEO team leader w iProspect Polska.